Barack Obama został oficjalnie zaprzysiężony na kolejną kadencję. Amerykański prezydent złożył przysięgę na wierność konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Barack Obama zaprzysiężony na drugą kadencję

Prezydent Barack Obama został oficjalnie zaprzysiężony jako prezydent USA na drugą kadencję. Amerykański polityk złożył przysięgę przed prezesem Sądu Najwyższego Johnem Robertsem. czytaj więcej

Ceremonię obejrzało mniej osób niż cztery lata temu, ale i tak trawnik między Kapitolem a Monumentem Waszyngtona został szczelnie wypełniony przez Amerykanów - relacjonował nasz korespondent Paweł Żuchowski.

Ja, Barack Hussein Obama, uroczyście przysięgam, że będę wiernie sprawował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych
- mówił prezydent, trzymając dłoń na Biblii.

W 20-minutowym przemówieniu inauguracyjnym Obama starał się natchnąć swych rodaków optymizmem, przypominając o planowanym zakończeniu wojny w Afganistanie. Podkreślił też jednak, że kraj stoi wobec konieczności wielu reform, których realizacja umożliwi dopiero spełnienie amerykańskich ideałów wolności i równości szans dla wszystkich. Dekada wojny się kończy i zaczyna się odbudowa gospodarki. Możliwości Ameryki są nieograniczone - powiedział prezydent. Słowa te zebrani przyjęli burzliwą owacją.

Wiele miejsca Obama poświęcił apelom o jedność społeczeństwa i zaprzestanie partyjnych sporów, które uniemożliwiają pozytywne zmiany w kraju, a także o wzajemne ustępstwa, aby znajdować kompromisowe rozwiązania problemów. Bardziej niż kiedykolwiek musimy działać jak jeden naród. Nie możemy sobie pozwolić na zwłokę. Nie możemy mylić nieprzejednania z pryncypialnością, zastępować polityki spektaklem i uważać obrzucanie się wyzwiskami za rozumną debatę - powiedział.

Wspomniał o konieczności zmniejszenia rosnących nierówności w USA i przyspieszenia wzrostu gospodarczego, ale przy jednoczesnej ochronie najsłabszych grup społecznych. Podkreślił, że każdemu obywatelowi należy się poczucie bezpieczeństwa i godności.

Prezydent o równości praw


Obama wskazywał, że sama równość praw mniejszości rasowych nie gwarantuje im równości szans życiowych i trzeba działać na rzecz ich zwiększania. Prezydent USA nawiązał tu do przesłania integracji ras w USA, głoszonego w latach 60. przez pastora Martina Luthera Kinga.

Polityk położył też nacisk na potrzebę pełnego równouprawnienia mniejszości seksualnych i kobiet i podkreślił konieczność stworzenia jak najlepszych szans życiowych imigrantom.

Osobny fragment przemówienia Obama poświęcił ocieplaniu się klimatu, które - jak zaznaczył - zagraża przyszłym pokoleniom. Nawiązał też do najnowszej debaty na temat kontroli broni palnej, wzywając do ochrony dzieci przed przemocą z użyciem broni. Wyrażając uznanie armii za jej poświęcenie w wojnach, Obama podkreślił, że trzeba je prowadzić w taki sposób, by nie zaprzepaścić humanitarnych wartości demokracji i praw człowieka przyświecających Ameryce. Będziemy bronić naszego narodu, ale także rządów prawa. Będziemy wszędzie popierać demokrację, pomagając tym, którzy tęsknią za wolnością - powiedział.

Gwiazdy zaśpiewały dla Obamy


Po przemówieniu Obamy piosenkarka Kelly Clarkson odśpiewała patriotyczną pieśń o Ameryce "Sweet Land of Liberty" (Słodka ziemia wolności), a poeta Richard Blanco wyrecytował swój wiersz.

Do odśpiewania hymnu zaproszono gwiazdę muzyki pop, Beyonce.

Prezydent udał się następnie na tradycyjny lunch z przywódcami Kongresu z obu partii.

Zabawa w Waszyngtonie potrwa do rana. Odbędzie się wiele imprez inauguracyjnych. Na dwóch pojawi się prezydencka para. Tajemnicą wciąż jest to, co założy na siebie pierwsza dama, Michelle.

Prywatna ceremonia odbyła się w niedzielę


Poprzedniego dnia Obama złożył przysięgę na prywatnej ceremonii w Białym Domu. Niedzielne zaprzysiężenie odbyło się zgodnie z wymaganym przez konstytucję terminem inauguracji drugiej kadencji - 20 stycznia - ale ponieważ tradycja amerykańska nie pozwala na publiczną ceremonię inauguracji w niedzielę, przeniesiono ją na poniedziałek. Także wiceprezydent Joe Biden został zaprzysiężony na prywatnej ceremonii w niedzielę i na publicznej w poniedziałek.