1 czerwca Polacy ponownie pójdą do urn wyborczych, żeby zdecydować, kto będzie prezydentem Polski. W II turze wyborów będą wybierać między Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockiem. Pytanie: jak zagłosują ci, którzy w I turze oddali swój głos na innych kandydatów? Jak preferencje partyjne wpłyną na wybór przyszłego prezydenta? A co, gdybyśmy w najbliższą niedzielę wybierali Sejm? Mamy najnowszy sondaż przygotowany dla RMF FM przez Opinia24. Wyniki poznacie w artykule poniżej.
Żaden z 13 kandydatów startujących w wyborach prezydenckich 18 maja nie otrzymał więcej niż połowy głosów ważnych. W związku z tym 1 czerwca zostanie przeprowadzona II tura wyborów prezydenckich. Weźmie w nich udział dwóch kandydatów, którzy otrzymali najwięcej głosów, czyli Rafał Trzaskowski oraz Karol Nawrocki.
W I turze na Rafała Trzaskowskiego, kandydata PO zagłosowało 31,36 proc. wyborców, a na popieranego przez PiS Karola Nawrockiego 29,54 proc.
Pozostałych 11 kandydatów uzyskało w sumie 39,1 proc. głosów. Reprezentowali oni zarówno ugrupowania lewicowe, jak i prawicowe, byli wśród nich także kandydaci niezależni.
Z sondażu Opinii24 dla RMF FM wynika, że wśród wyborców, którzy zadeklarowali, że w II turze wyborów prezydenckich oddadzą swój głos na Rafała Trzaskowskiego dominują zwolennicy Koalicji Obywatelskiej - 62 proc. Spora część z nich to jednak także sympatycy Trzeciej Drogi (15 proc.) oraz ugrupowań lewicowych (łącznie 19 proc., w tym 12 proc. Nowa Lewica i 7 proc. Partia Razem).
Elektorat Karola Nawrockiego będzie składał się głównie ze zwolenników PiS (69 proc.) oraz Konfederacji (23 proc.).
62 proc. wyborców poszłoby do urn, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę.
Wartość nie zmieniła się w porównaniu do badania z kwietnia, ale zmiany widać na przestrzeni ostatniego półrocza. W tym czasie zainteresowanie Polaków kształtem sceny politycznej wzrosło o 9 punktów procentowych (54 proc. w grudniu 2024 r.).
Aktywność polityczna jest skorelowana z poziomem wykształcenia - im wyższe wykształcenie, tym większy odsetek wyborców wyrażających zamiar głosowania (76 proc. wykształcenie wyższe vs 44 proc. wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe). Mocno zaangażowani politycznie są ponadto mieszkańcy największych miast (500 tys. mieszkańców lub więcej) - 72 proc.
Największą mobilizacją wykazałby się elektorat, który w ostatnich wyborach parlamentarnych (15.10.2023) głosował na Koalicję Obywatelską (80 proc.) i Nową Lewicę (84 proc.).
W wyścigu wyborczym, który odbyłby się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłaby Koalicja Obywatelska z 29 proc. poparciem.
PiS zyskałoby 27 proc. głosów wyborców.
Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy (w porównaniu z sondażem z kwietnia br.) grono sympatyków Koalicji Obywatelskiej spadło o 5pp. Trzecie miejsce ponownie zyskałaby Konfederacja z 15 proc. poparciem, a czwarte Trzecia Droga (11 proc.).
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, Koalicja Obywatelska zyskałaby 84 proc. głosów swojego elektoratu z 2023 roku. Pozostała część dawnych wyborców tej partii podzieliłaby swoje poparcie pomiędzy ugrupowania lewicowe (Nowa Lewica 5 proc., Partia Razem - 2 proc.), Trzecią Drogę (5 proc.), Konfederację (5 proc.).
Na podobną lojalność swoich dawnych zwolenników mógłby liczyć PiS - obecnie na tę partię głosowałoby 82 proc. jej elektoratu z 2023 roku, natomiast 13 proc. z nich oddałoby swój głos na Konfederację.
Trzeciej Drodze udałoby się utrzymać jedynie 56 proc. swoich wyborców sprzed dwóch lat. 18 proc. z nich wsparłoby natomiast Koalicję Obywatelską.
***
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 12-14 maja 2025 na reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej o wielkości N=1003. Badanie zostało zrealizowane techniką wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo - CATI.
Opinia24 to wiodąca firma badawcza specjalizująca się w realizacji badań rynkowych i społecznych. Badanie firmy Opinia24 zostało uznane za najtrafniejszy sondaż przedwyborczy w 2023 roku w porównaniu z oficjalnymi wynikami wyborów podanych przez PKW. Za to osiągnięcie Opinia24 uzyskała pierwszą nagrodę w Konkursie o Puchar Pytii zorganizowanym przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ.
Opinia24 należy do Europejskiego Stowarzyszenia Badaczy Rynku i Opinii Publicznej ESOMAR oraz posiada certyfikat PKJPA wydawany przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku OFBOR, co gwarantuje przestrzeganie najwyższych standardów branżowych.