7,5 tysiąca osób, które uciekły do Polski przed wojną z Ukrainy, planują ugościć na śniadaniu wielkanocnym pracownicy Polskiego Holdingu Hotelowego. Zaproszenie jest skierowane do tych osób, które nie znalazły się w prywatnych domach. Kierowanie oferty do tych osób koordynuje Caritas.

7,5 tysiąca osób, które uciekły do Polski przed wojną z Ukrainy, planują ugościć na śniadaniu wielkanocnym pracownicy Polskiego Holdingu Hotelowego. Zaproszenie jest skierowane do tych osób, które nie znalazły się w prywatnych domach. Kierowanie oferty do tych osób koordynuje Caritas.
Śniadanie wielkanocne dla Ukrainy odbędzie się w ponad 50 obiektach /Magdalena Grajnert /RMF FM

Z oferty będzie można skorzystać m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi czy Szczecinie, ale też w atrakcyjnych turystycznie rejonach nadmorskich i górskich. Śniadanie rozpocznie się w południe, 24 kwietnia - w dniu, w którym przypada Wielkanoc Kościołów wschodnich, w różnych częściach kraju. Szczególnie zaproszeni na nie są ci, którzy korzystają z noclegowni i innych ośrodków, które zapewniają schronienie większej liczbie ludzi.

To osoby w bardzo trudnym momencie, głównie matki z dziećmi, które nie wiedzą, kiedy spotkają się ze swoimi mężami i ojcami, którzy walczą na wojnie - mówi Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego. Przygotujemy ponad 7,5 tysiąca miejsc przy stołach wielkanocnych w ponad 50 naszych obiektach. Tylko w Warszawie zaprosimy ponad tysiąc gości - dodaje.

Wielkanoc dla sióstr i braci z Ukrainy w tym roku jest wyjątkowa i zarazem bardzo trudna - mówi ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Wyjątkowa, ponieważ jak nigdy dotąd potrzebują nadziei, a Zmartwychwstały Pan przynosi pokój, zwycięża śmierć i leczy ból. Trudna, ponieważ brakuje im wolnej ojczyzny, spokojnego domu, a wielu najbliższych musiało zostać w Ukrainie i walczyć. Zapraszamy wszystkich do wielkanocnego stołu. Zapraszamy Was z nadzieją, że razem zwyciężymy. Pan mówi: odwagi, ja zwyciężyłem śmierć, daję Wam nowe Życie - Zmartwychwstanie! - podkreśla. 

24 kwietnia kościół katolicki świętuje Niedzielę Bożego Miłosierdzia. To także święto patronalne Caritas, obchodzone w tym roku pod hasłem "Miejsca, które są domem".

Pascha, którą będziemy przeżywać, czyli przejście ze śmierci do życia, to przejście z miejsc, które niosą śmierć i zniszczenie, do stołu, który jest najważniejszym meblem w naszych domach - dodaje brat Cordian Szwarc, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Śniadaniu mają towarzyszyć animacje dla dzieci, dzięki czemu dorośli goście z Ukrainy będą mieć możliwość spędzenia czasu na wspólnej rozmowie. Prezes PHH zapewnił, że w czasie świątecznego śniadania na stole będzie tradycyjne menu ukraińskie przygotowane przez pracowników, którzy sami urodzili się na Ukrainie. Dania mają smakować tak, jak w rodzinnych domach gości z Ukrainy.

Opracowanie: