Liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln. 1,2 mln z nich przybyło do Polski. WHO nie ma wątpliwości: mamy obecnie do czynienia z największym kryzysem humanitarnym w Europie od 77 lat.

Liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln - poinformował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi.

Straż graniczna informuje, że od 24 lutego do Polski przybyło 1,2 mln Ukraińców. Inni wybierają Węgry, Słowację, Mołdawię, Rumunię, Rosję i Białoruś.

ONZ podaje, że 183 000 ludzi z tych krajów ruszyło dalej, do kolejnych krajów w Europie.

To głównie kobiet i dzieci, ponieważ dorośli mężczyźni nie mogą opuszczać kraju.

Grandi ostrzega, że po pierwszej fali uchodźców z Ukrainy nadejdzie druga, która będzie składała się z bardziej dotkniętych wojną osób.

"Jeśli wojna będzie trwała dalej, będziemy odnotowywać więcej osób, które nie mają środków do życia, ani kontaktów poza Ukrainą. W przyszłości sytuacja do opanowania przez kraje europejskie będzie bardziej złożona i zajdzie potrzeba większej solidarności ze strony Europy i krajów spoza kontynentu" - przekazał Grandi.

Na Ukrainie mamy obecnie do czynienia z największym kryzysem humanitarnym od 77 lat - mówił z kolei w Kopenhadze dyrektor regionalny WHO na Europę. W czasie wojny na Bałkanach exodus dotyczył od 2 do 3 mln ludzi, ale trwał on przez okres 8 lat.

Hans Kluge, który w ubiegłym tygodniu odwiedził Przemyśl, przyjęcie uchodźców wojennych ze strony ludności miejscowej oraz służby zdrowia ocenił jako "fenomenalne".

Jak dodał, WHO wysłało ekspertów do Polski, Mołdawii oraz Rumunii, a także na Węgry, którzy współpracują z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandim oraz z lokalnymi władzami i partnerami w celu "oceny potrzeb napływającej ludności".