Udział przedstawiciela Chin w rozmowach w Arabii Saudyjskiej o Ukrainie to "superprzełom" - ocenił szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Ukraińskie obiekty portowe nad Dunajem, zaatakowane w ostatnich dniach przez rosyjskie wojska, znajdują się zaledwie 200 metrów od granicy z Rumunią - zauważył w piątkowym raporcie brytyjski resort obrony. Rozpoczęły się negocjacje między USA i Ukrainą o długoterminowych zobowiązaniach dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy. Piątek był 527. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji z 04.08.2023.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

22:33

Kyiv Independent: Ukraińskie siły przedarły się "w niektórych miejscach" przez pierwszą linię rosyjskiej obrony na południu.

22:06

Zniszczony czołg wojsk rosyjskich w przydomowym ogrodzie ukraińskiej rodziny we wsi Wełyka Dymerka pod Kijowem.

21:32

Jak podaje Ukrinform, Rosjanie skoncentrowali obecnie większość swoich sił na kierunku kupiańskim.

21:14

Siły ukraińskie przełamały w niektórych miejscach na południu kraju pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich i przesunęły się na linię pośrednią - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

"Jeśli mówimy o południu, jak i o kierunku bachmuckim, to nasze siły nadal prowadzą działania ofensywne, przedzierając się przez silny opór wroga; to ciągły ostrzał artyleryjski, miny" - oświadczyła Malar w telewizji ukraińskiej.

Po przełamaniu w niektórych miejscach pierwszej linii obrony, ukraińscy żołnierze "stają przed faktem, że wróg rzeczywiście zbudował umocnienia inżynieryjne na głównych, kluczowych wzniesieniach". "To, oczywiście, utrudnia ruch naszych wojsk i same operacje bojowe" - skomentowała wiceminister przebieg kontrofensywy.

Jak dodała Malar, zarówno na południu, jak i na wschodzie frontu Rosjanie gromadzą rezerwy, głównie zawodowe pododdziały. Ukraińcy powstrzymują obecnie rosyjskie pododdziały desantowo-szturmowe, które zostały już skierowane do walki.

20:37

Zachodni urzędnicy uważają, że Putin prawdopodobnie nie zmieni wojennego kursu w Ukrainie przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych - podaje CNN.

20:00

Przeprowadzony w nocy z czwartku na piątek atak na bazę floty w Noworosyjsku i uszkodzenie tam okrętu Oleniegorskij Gorniak to zemsta Ukrainy za wycofanie się Rosji z umowy zbożowej - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow w rozmowie z niezależnym rosyjskim kanałem na Telegramie Możem Objasnit'.

Warto zauważyć, że atak został przeprowadzony w odległości około 650 km od brzegów Ukrainy, uwzględniając konieczność "obejścia" okupowanego Krymu. To rekordowy dystans, jeśli chodzi o atakowanie celów morskich przez Kijów - podkreśla Możem Objasnit'.

"Ta operacja miała większe znaczenie polityczne, niż militarne. Ukraina pokazała, że może zaatakować dowolny okręt w dowolnej części Morza Czarnego. Noworosyjsk to nie tylko baza wojskowa, ale też największy port handlowy, z którego eksportowane są ropa naftowa i zboże. Rosja wycofała się z porozumienia zbożowego i grozi statkom płynącym w kierunku Ukrainy. (Ukraiński atak) to odpowiedź na ten szantaż (Kremla). Kijów udowodnił, że potrafi zakłócić rosyjskie szlaki handlowe" - argumentował Żdanow.

Jak dodał, Rosjanie "będą musieli teraz pomyśleć o 'bezpiecznym korytarzu' dla swoich i zagranicznych statków".

Jan Matwiejew, niezależny ekspert związany z Fundacją Walki z Korupcją (FBK) rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, zauważył, że ostrzał okrętu w Noworosyjsku to poważne wyzwanie dla Floty Czarnomorskiej. Po piątkowym ataku siły morskie agresora nie dysponują już bowiem bezpiecznymi miejscami bazowania nad Morzem Czarnym.

19:32

Telewizja CNN podała, że większość respondentów w sondażu przeprowadzonym na jej zlecenie wypowiedziała się przeciwko uchwaleniu przez Kongres USA kolejnej transzy środków na pomoc Ukrainie odpierającej rosyjską inwazję.

Według badania pracowni SSRS, 55 proc. respondentów wypowiedziało się przeciwko uchwaleniu dodatkowych środków, zaś 45 proc. - za. Jednocześnie 51 proc. uważa, że Ameryka wystarczająco już pomogła Ukrainie, zaś 48 proc., że zbyt mało. W analogicznym badaniu z lutego 2022 roku odsetek twierdzących, że USA powinny więcej pomagać wynosił 62 proc.

CNN zauważa, że powiększają się różnice partyjne dotyczące sprawy wsparcia dla Ukrainy. Za dalszą pomocą opowiada się wciąż znacząca większość sympatyków Demokratów - 62 proc., zaś Republikanie są zdecydowanie przeciwko - 71 proc. Wyborcy określający się jako niezależni w większości (55 proc.) również uważają, że Ameryka zrobiła już wystarczająco dużo na rzecz Ukrainy.

Mimo to, większość (56 proc.) uczestników sondażu wyraża obawy, że rosyjska agresja zagrozi bezpieczeństwu USA, niemal dwie trzecie uważa, że zagrozi innym demokracjom, zaś 59 proc. - że może doprowadzić do szerszej wojny w Europie.

Wyniki badania dla CNN są znacząco odmienne od tych opublikowanych przez agencję Reutera nieco ponad miesiąc temu, tuż po buncie w Rosji Jewgienija Prigożyna, właściciela najemniczej Grupy Wagnera. Za dalszą pomocą wojskową dla Ukrainy opowiedziało się w tamtym badaniu 65 proc. badanych. Z kolei w badaniu Instytutu Reagana również z czerwca, odsetek opowiadających się za militarnym wsparciem dla Ukrainy wyniósł 59 proc. Trzy czwarte stwierdziło też, że dla USA ważne jest, by Ukraina wygrała wojnę obronną z Rosją.

19:13

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało na Twitterze poruszające zdjęcie Wojciecha Grzędzinskiego.

"Kościół zniszczony przez rosyjskich terrorystów, obwód doniecki" - czytamy w opisie fotografii.

18:40

Dziękuję Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) za to, że przywraca wojnę na terytorium Rosji - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Był dzisiaj też raport szefa SBU (Wasyla) Maluka. Nie będę ujawniał treści. Powiem tylko, że wszyscy jesteśmy wdzięczni Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy za przywrócenie wojny z powrotem Rosji. Co dajesz światu, to i sam dostajesz" - powiedział na nagraniu prezydent.

Portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła w SBU, poinformował w piątek rano, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła operację specjalną w bazie rosyjskiej floty w Noworosyjsku, dzięki której poważnie uszkodzony został okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak.

18:20

Ukraińskie obiekty portowe nad Dunajem, zaatakowane w ostatnich dniach przez rosyjskie wojska, znajdują się zaledwie 200 metrów od granicy z Rumunią - zauważył w piątkowym raporcie brytyjski resort obrony.

Jest prawdopodobne, że przeprowadzone w ciągu minionych dwóch tygodni przez Rosję ataki na miasta nad Dunajem to próba zmuszenia społeczności międzynarodowej, by odstąpiła od korzystania z tamtejszych portów. Agresorzy ostrzeliwują te obiekty przy pomocy dronów kamikadze produkcji irańskiej, uznawanych przez Kreml za bardziej precyzyjną broń, niż pociski manewrujące - czytamy w komunikacie ministerstwa opublikowanym na Twitterze.

W ocenie resortu rosyjskie wojska decydują się na wykorzystanie bezzałogowców również dlatego, że ich siła rażenia jest mniejsza, niż rakiet. Moskwa stara się w ten sposób uniknąć omyłkowego uderzenia w terytorium państwa NATO.

17:35

Udział przedstawiciela Chin w rozmowach w Arabii Saudyjskiej o Ukrainie to "super przełom" - ocenił szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Stwierdził, że Rosja "zwariuje" w związku z tym, że na spotkaniu będzie przedstawiciel Chin.

"Chcemy, żeby Chiny wzięły udział w szczycie formuły pokojowej. Wiadomość o tym, że Chiny delegują Li Huia do Dżuddy to super przełom" - powiedział Kułeba.

Jak dodał, istotną rolę w tej decyzji odegrała Arabia Saudyjska oraz rozmowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z następcą tronu Arabii Saudyjskiej księciem Muhammadem ibn Salmanem.

"Arabia Saudyjska zaangażowała Chiny i jest to historyczne zwycięstwo" - ocenił ukraiński minister.

Stwierdził, że Rosja "zwariuje" w związku z tym, że na spotkaniu będzie przedstawiciel rządu ChRL.

W piątek chińskie MSZ poinformowało, że specjalny wysłannik rządu ChRL ds. euroazjatyckich Li Hui będzie uczestniczył w Arabii Saudyjskiej w rozmowach o pokoju na Ukrainie. W ten weekend w Dżuddzie spotkają się przedstawiciele około 40 państw, aby omówić wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

"Jednym z głównych celów tej rundy negocjacji będzie ostateczne ustalenie wspólnego zrozumienia, czego dotyczy 10 punktów" planu pokojowego prezydenta Zełenskiego - powiedział wcześniej agencji Reutera Ihor Żowkwa, wiceszef kancelarii ukraińskiego prezydenta.

17:16

Rosyjskie reklamy w internecie w Kazachstanie namawiające do wstąpienia do rosyjskiej armii to element wojny informacyjnej - uważa Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez agencję Ukrinform.

"Główny cel to nie rekrutacja. Rekrutację prowadzą w innych miejscach, często u siebie na terytoriach nie tak oddalonych. To informacyjna operacja przeciwko Kazachstanowi" - ocenił Jusow.

"Nie wykluczamy, że odrębne jednostki mogą być wszędzie. Ale ogólnie masowego sukcesu ta kampania nie będzie mieć i raszyści (Rosjanie) to doskonale wiedzą" - dodał.

Zaznaczył, że kampania jest elementem wojny informacyjnej przeciwko Kazachstanowi i Ukrainie. To próba zdestabilizowania sytuacji i wciągnięcia obywateli Kazachstanu w wojnę oraz doprowadzenie do tego, że władze tego kraju będą musiały komentować sprawy związane z wojną albo podejmować jakieś decyzje - powiedział przedstawiciel HUR.

16:45

Specjalny wysłannik rządu ChRL ds. euroazjatyckich Li Hui będzie uczestniczył w Arabii Saudyjskiej w rozmowach o pokoju na Ukrainie - przekazało chińskie MSZ. W ten weekend w Dżuddzie spotkają się przedstawiciele około 40 państw, aby omówić wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Rozmowy w Dżuddzie odbędą się w sobotę i niedzielę na szczeblu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i innych wysokich rangą oficjeli. Nie będzie w nich uczestniczyła delegacja Rosji.

"Chiny są gotowe współpracować ze społecznością międzynarodową, aby nadal odgrywać konstruktywną rolę w promowaniu politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie" - przekazał Wang Wenbin, rzecznik chińskiego resortu spraw zagranicznych.

Li Hui odbył w połowie maja cykl wizyt w Europie, podczas których odwiedził Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy i Rosję. Ten były ambasador w Moskwie jest najwyższym rangą przedstawicielem władz ChRL, który odwiedził Ukrainę od początku inwazji zbrojnej Rosji na ten kraj w lutym 2022 roku.

"Jednym z głównych celów tej rundy negocjacji będzie ostateczne ustalenie wspólnego zrozumienia, czego dotyczy 10 punktów" planu pokojowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - powiedział wcześniej agencji Reutera Ihor Żowkwa, wiceszef kancelarii ukraińskiego prezydenta.

16:09

Rozpoczęły się negocjacje między USA i Ukrainą o długoterminowych zobowiązaniach dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy, ogłoszonych podczas szczytu NATO w Wilnie - poinformował Departament Stanu. Trwające od czwartku rozmowy mają skupić się na zapewnieniu Ukrainie sił zbrojnych zdolnych do obrony przed rosyjską agresją i odstraszania Moskwy.

Jak podał resort w komunikacie, w rozmowach uczestniczą przedstawiciele Departamentu Stanu, Pentagonu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz ich ukraińscy odpowiednicy.

"Nasze dwustronne zobowiązania bezpieczeństwa skupią się na zapewnieniu, by Ukraina miała trwałe siły zdolne do obrony Ukrainy teraz i odstraszania rosyjskiej agresji w przyszłości, na wspieraniu i zwiększaniu efektywności i jawności w instytucjach i przemyśle obronnym Ukrainy i wspieraniu planu reform (...) potrzebnych do poczynienia postępów w kierunku jej euroatlantyckich aspiracji" - napisano w komunikacie.

O rozpoczęciu rozmów poinformował też wcześniej szef administracji prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na Telegramie.

"To symboliczne, że Stany Zjednoczone - nasz największy strategiczny partner - stały się pierwszym krajem, z którym Ukraina rozpoczęła ten proces" - napisał. Dodał, że dwustronne porozumienia mają wzmocnić Ukrainę w jej drodze do NATO i UE.

Choć nie podano miejsca czwartkowego spotkania, zdjęcie zamieszczone przez Jermaka sugeruje, że doszło do niego w Kijowie.

15:31

Bułgarski rząd zaaprobował projekt porozumienia dotyczący przekazania Ukrainie 100 transporterów opancerzonych będących na wyposażeniu bułgarskiego resortu spraw wewnętrznych, by wspomóc Kijów w walce z rosyjską agresją.

Chodzi o pojazdy, które od lat znajdują się w magazynach MSW, część z nich nigdy nie była używana.

Bułgarskie media zauważają, że zostały one nabyte pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, kiedy ówczesne władze Bułgarii obawiały się możliwości masowych rozruchów wywołanych przymusową zmianą nazwisk bułgarskich Turków na wniosek rządzącej partii komunistycznej. Do rozruchów ostatecznie nie doszło.

15:00

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla firm w kontekście wojny Rosji z Ukrainą o wartości 176 mln euro.

Celem działania jest udzielenie pomocy beneficjentom, którzy obecnie borykają się z niedoborami płynności spowodowanymi obecnym kryzysem geopolitycznym.

Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych i przejściowych. W szczególności: pomoc nie przekroczy 2 mln euro na beneficjenta oraz środki zostaną przyznane nie później niż dnia 31 grudnia 2023 r.

14:35

Prezydent Władimir Putin podpisał ustawę wydłużającą wiek poboru do służby obowiązkowej. Dolna granica pozostanie bez zmian (18 lat), natomiast górna zostanie podniesiona o trzy lata (z 27 do 30 lat).

14:13

Rosyjskie wojska ostrzeliwują Ukrainę pociskami manewrującymi Ch-55, które władze w Kijowie przekazały w 1999 r. Moskwie w zamian za umorzenie długu za importowany z Rosji gaz. Siły agresora użyły już podczas wojny co najmniej 10 takich rakiet - ujawniła ukraińska redakcja Radia Swoboda.

Na mocy porozumienia zawartego w 1999 roku w Jałcie na Krymie pomiędzy rządami kierowanymi wówczas przez Wałerija Pustowojtenkę i Władimira Putina Rosja zobowiązała się umorzyć ukraińskie zadłużenie w zamian za dostawy uzbrojenia: ośmiu ciężkich bombowców Tu-160 i trzech Tu-95MS oraz 575 pocisków manewrujących Ch-55 - przypomniało w czwartek Radio Swoboda. 

13:38

Podający się za najemników z Grupy Wagnera rosyjscy żołnierze mają dokonać prowokacji, która wciągnie Białoruś do wojny z Ukrainą - takie ostrzeżenie przekazały służby bezpieczeństwa w Kijowie. Celem ataku pod "fałszywą flagą" ma być  białoruska rafineria ropy naftowej w Mozyrzu.

13:16

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy.

12:51

Sąd skazał Iwana Korobkę, naczelnika Wydziału Lotnictwa i Lotniczego Poszukiwania i Ratownictwa Państwowego Pogotowia Ratunkowego na dwa miesiące aresztu w związku z katastrofą śmigłowca w Browarach - podaje Ukraińska Prawda.

12:23

Agencja Reutera informuje, że służby bezpieczeństwa Ukrainy ostrzegają przed przygotowywaną przez Rosję prowokacją polegającą na ataku na rafinerie ropy naftowej w Mozyrzu na Białorusi. Ma to być operacja pod "fałszywą flagą", aby wine za atak przypisać ukraińskim sabotażystom. Prowokacja ma służyć wciagniećiu Białorusi w wojnę z Ukrainą. 

W oświadczeniu SBU podkreślono, że informacje o przygotowywanej prowokacji pochodzą od pojmanego rosyjskiego żołnierza - uzupełnia Reuters.

11:58

3 sierpnia Ukraina rozpoczęła negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie dwustronnej umowy o udzieleniu "gwarancji bezpieczeństwa" w ramach Wspólnej Deklaracji Poparcia dla naszego państwa - pisze Europejska Prawda powołując się na informacje Biuro Prezydenta Ukrainy.

11:44

Ukraińska Prawda informuje, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała deputowanego jednej z rad wiejskich obwodu połtawskiego "za rozpowszechnianie informacji o lokalizacji Sił Zbrojnych Ukrainy".

Według SBU zatrzymany radny umieszczał na mapach elektronicznych informacje o położeniu oddziałów ukraińskich i publikował je na swoim profilu na Facebooku, który był monitorowany przez  rosyjskie służby specjalne.

Ukraińska Prawda powołując się na SBU podaje, że przekazane w ten sposób dane wojsko rosyjskie wykorzystało do korygowania ostrzału pozycji ukraińskich z dział i artylerii rakietowej np. w rejonie  Gradowa.

11:21

Litwa podjęła decyzję o zamknięciu dwóch punktów kontrolnych na granicy z Białorusią. Poinformował o tym  wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavicius - pisze Europejska Prawda.

Abramavicius stwierdził, że "decyzja zapadnie w najbliższej przyszłości", a nazwy przejść "zostaną podane nieco później".

"Jeśli teraz Polska praktycznie obsługuje jeden punkt kontrolny na granicy z Białorusią, to my mamy ich sześć. Jednym ze środków zapobiegawczych jest zmniejszenie ich liczby z sześciu do czterech" - powiedział wiceminister.

10:49

W Połtawie zdemontowano pomnik radzieckiego gen. Aleksieja Zygina, jednego z dowódców Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej.

10:25

Rosyjskie Ministerstwo Obrony utrzymuje, że w nocy zestrzelono nad Krymem 13 ukraińskich dronów. W tym samym komunikacie zapewniono, że siły rosyjskie unieszkodliwiły dwa nawodne drony "podczas ataku na bazę morską w Noworosyjsku".

Według źródeł ukraińskich dron wyładowany 450 kg trotylu poważnie uszkodził rosyjski okręt desantowy.

10:07

W raporcie brytyjskiego wywiadu podkreślono, że rosyjskie drony kamikadze, atakując ukraiński port Izmaił nad Dunajem, uderzyły w odległości zaledwie 200 metrów od granicy z Rumunią. Sugeruje to, że "Rosja zwiększyła swój apetyt na przeprowadzanie ataków w pobliżu terytorium NATO".

Brytyjski wywiad stwierdza, że Rosja wysyła do ataku w pobliże granic NATO drony, bo stanowią "mniej prawdopodobny" powód do zaognienia konfliktowej sytuacji z NATO niż pociski manewrujące.

09:41

Rosyjska telewizja Zwiezda usunęła wystąpienie dowódcy wojsk powietrznodesantowych gen. Michaiła Tieplinskiego, prawdopodobnie z powodu zawartych w nim informacji na temat rosyjskich strat na wojnie. Tiepliński w swoim przemówieniu z okazji dnia wojsk powietrznodesantowych (2 sierpnia) powiedział, że co najmniej 8,5 tys. żołnierzy tych formacji zostało rannych.

Według ustaleń BBC i Mediazony (niepełnych i prowadzonych wyłącznie na podstawie dostępnych publicznie informacji) na froncie zginęło co najmniej 1800 żołnierzy WDW (wojsk powietrznodesantowych), a współczynnik zabitych i rannych w rosyjskich siłach wynosi 1 do 3.

Przyczyną usunięcia nagrania mogły być również ujawnione przez Tieplinskiego informacje na temat powstających w Rosji nowych formacji powietrznodesantowych - sugeruje waszyngtoński Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

09:16

Ukraiński nawodny dron uszkodził rosyjski okręt desantowy stojący w porcie w Noworosyjsku - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

"Wideo pokazuje drona powierzchniowego SSU wypełnionego 450 kilogramami trotylu atakującego wrogi statek z około 100 członkami załogi" - podaje SBU w komunikacie. Zaatakowana jednostka to okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak. Według SBU, w wyniku detonacji okręt został poważnie uszkodzony i "nie jest w stanie wykonywać swoich misji bojowych".

Okręt został zbudowany w Gdańsku w 1976 roku. Działał w ramach 121. brygady okrętów desantowych. Jak podaje Ukraińska Prawda, jednostka w 2007 r. została uznana za najlepszy okręt desantowy Floty Północnej Federacji Rosyjskiej.

08:41

Rosyjski budżet wojskowy sięgnął 100 mld dolarów i jest to 1/3 wydatków publicznych państwa - podaje agencja Reutera. Oznacza to drastyczny wzrost wydatków na armię, które w ciągu roku wzrosły dwukrotnie. 

08:17

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące, jak wygląda teren wysadzonej przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce.

07:44

Rosjanie zmuszają personel okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy do przyjmowania obywatelstwa Rosji, grożąc im represjami - poinformował w piątek rano sztab generalny armii ukraińskiej.

"W tymczasowo okupowanym przez wojska rosyjskie Enerhodarze okupanci zmuszają personel siłowni do przyjmowania rosyjskich paszportów, grożąc im represjami" - powiadomił sztab generalny.

Według strony ukraińskiej wojska okupacyjne regularnie kontrolują mieszkańców na ulicach Enerhodaru, a także przeprowadzają rewizje w domach, sprawdzając paszporty i telefony.

06:54

Siergiej Szojgu odwiedził dowództwo frontowe armii "Centrum" walczącej z Ukraińcami - podaje agencja TASS powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

06:21

Nie ma ofiar, nie ma też żadnych szkód powstałych w wyniku ataku ukraińskich dronów morskich na Noworosyjsk - podała agencja informacyjna RIA cytując gubernatora regionu Wieniamina Kondratijewa.

05:44

Agencja TASS, powołując się na rosyjski resort obrony, podaje, że Ukraińcy zaatakowali bazę Marynarki Wojennej dwoma dronami morskimi. 

05:32

Ruch statków w noworosyjskim porcie został tymczasowo wstrzymany - podaje Reuters powołując się na Konsorcjum Rurociągu Kaspijskiego.

05:30

W mediach społecznościowych opublikowano szereg nagrań z Noworosyjska.

05:20

Rosyjscy użytkownicy mediów społecznościowych poinformowali w piątek rano, że słyszeli eksplozje i strzały w pobliżu rosyjskiego portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym - podała agencja Reutera.

Filmy zamieszczone w lokalnej społeczności internetowej i rozpowszechniane przez rosyjski internetowy serwis informacyjny Astra pokazywały ruch statków tuż przy wybrzeżu z odgłosami wystrzałów dochodzących od strony morza.