Rosjanie przeprowadzili atak chemiczny na odcinku awdijiwskim. mimo tego odparliśmy szturm - poinformowała ukraińska straż graniczna. Do dwóch osób wzrosła liczba zabitych w ukraińskim mieście Dniepr w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego - powiadomiły służby ratownicze. Jak informowano wcześniej, pocisk uderzył w budynek zakładu medycznego, w którym wybuchł pożar. Kilkanaście zostało rannych. Jest wśród nich dwójka dzieci. Wcześniej - rakietami - zaatakowany został Kijów. To już trzynasty raz w tym miesiącu. Obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie pociski - zaznacza Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Najważniejsze informacje 457. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji z 26 maja.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:25

Kanada zakończy w najbliższych tygodniach dostawę około 5 tys. broni strzeleckiej i miliona sztuk amunicji z pakietu pomocy wojskowej ogłoszonego w kwietniu, poinformował w piątek Ukrinform.

"Dostawa ogłoszonego w kwietniu pakietu z bronią strzelecką i amunicją przebiega zgodnie z harmonogramem. Karabiny maszynowe, karabiny szturmowe, zestawy czyszczące i magazynki zostały już dostarczone na Ukrainę, a 1 milion nabojów 5,56 mm i 4,8 tys. karabinów szturmowych ma dotrzeć na Ukrainę w nadchodzących tygodniach." - przekazuje serwis.

W sumie pakiet pomocowy przyznany przez Kanadę zawiera 21 000 sztuk broni strzeleckiej i 2,4 miliona sztuk amunicji.

22:15

Rosja nie zdołała w piątek zablokować wejścia Ukrainy w skład Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia. Dziesięć krajów, które dołączają do Rady Wykonawczej WHO na trzy lata jest wybieranych zazwyczaj przez aklamację. 

Jednak ze względu na podejmowane przez Rosję próby zablokowania Ukrainie dostępu do tego forum 34 krajów członkowskich, które odgrywa ważną rolę w zarządzaniu WHO, po raz pierwszy od 1977 roku musiało odbyć się głosowanie. 

Dzisiejsze głosowanie oznacza sromotną porażkę Rosji, której nie powiodły się lekkomyślne próby podważenia autorytetu komitetów regionalnych WHO i zakłócenia prac Światowego Zgromadzenia Zdrowia i Rady Wykonawczej - powiedziała ambasador Ukrainy przy ONZ w Genewie Jewhenija Filipenko.

21:30

To nie koniec wydarzeń w obwodzie biełgorodzkim - zapewnia Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego. Według informacji Ukraińców, Rosjanie z oddziałów należących do ruchu oporu nie tylko nie wycofali się z terenów przygranicznych, ale "zasięg ich działań powiększa się". Jusow przekazał, że rośnie też liczba ochotników, którzy werbowani są do dwóch formacji - Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu Wolność Rosji.

W środę dowódca Korpusu powiadomił, że ochotnicy weszli 42 km w głąb obwodu biełgorodzkiego. Dodał, że najaktywniejsza faza działań już została zakończona, ale operacja trwa. W czwartek Rosyjski Korpus Ochotniczy poinformował o ponownym przekroczeniu granicy z Rosją.

21:09

Rosjanie przygotowują wielką prowokację - informuje Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Według doniesień Kijowa, w ciągu "najbliższych godzin" okupanci mają przeprowadzić prowokację symulującą wypadek w elektrowni jądrowej Zaporoże.

Wywiad Ukraiński donosi, że Rosjanie zakłócają rotację personelu stałej misji obserwacyjnej MAEA.

Zdaniem HUR, Moskwa chce wymusić na międzynarodowej społeczności przeprowadzenie śledztwa w sprawie ewentualnego "wypadku. To miałoby dać Rosji czas na przegrupowanie sił i próbę powstrzymania ukraińskiej kontrofensywy.

20:11

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odmówił udania się do Rosji na zaproszenie Władimira Putina, ale chce uczestniczyć w negocjacjach, które miałyby zakończyć rosyjską inwazję na Ukrainę.

W piątkowym tweecie Lula wyjaśnił, że podczas rozmowy z Putinem odmówił udziału w organizowanym w Petersburgu 14-17 czerwca Międzynarodowym Forum Ekonomicznym. Obecnie nie mogę się tam udać - napisał Lula, który w kwietniu wysłał swojego przedstawiciela do Rosji.

W trakcie 30-minutowej rozmowy telefonicznej Lula miał w piątek poinformować Putina, że Brazylia popiera format rozmów dotyczących zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie, w których miałyby uczestniczyć też Chiny, Indie i Indonezja. Dodał, że omawiał też z przywódcą Rosji "sytuację na świecie oraz stosunki dwustronne".

19:29

Holandia "poważnie rozważa" przekazanie swoich myśliwców F-16 Ukrainie, ale nie podjęła jeszcze w tej sprawie ostatecznej decyzji - powiedział na konferencji prasowej holenderski premier Mark Rutte.

Szef rządu przypomniał, że na początku tego tygodnia Holandia zadeklarowała, iż chce jak najszybciej rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów w lataniu na F-16. W kwestii przekazania Ukrainie tych samolotów Rutte podkreślił, że ostateczna decyzja nie została podjęta.

Jeśli zaczną się szkolenia, to oczywiste, że poważnie się nad tym zastanawiasz - powiedział premier o możliwości przekazania myśliwców Ukrainie.

18:55

Każda pozycja odbita z rąk rosyjskich przez ukraińskie siły to argument dla świata, że Ukraina może zwyciężyć - podkreślił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa poinformował, że w piątek przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem wojskowym, podczas której rozmawiano o sytuacji na froncie, obronie, ukraińskich działaniach aktywnych, wyposażeniu ukraińskich wojskowych w broń i amunicję oraz sprzęt, a także o obronie powietrznej.

18:25

Jakikolwiek kompromisowy scenariusz w wojnie z Rosją oznaczałby klęskę demokracji i zwycięstwo Moskwy - ocenił w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jakikolwiek kompromisowy scenariusz+, który przewiduje wyzwolenie NIE wszystkich terytoriów Ukrainy i o którym co pewien czas mówią anonimowe źródła w europejskich i amerykańskich elitach, jest równoznaczny z uznaniem klęski demokracji, wygranej Rosji, zakonserwowania reżimu Putina i wskutek tego gwałtownego wzrostu konfliktów w polityce globalnej - napisał Podolak na Twitterze.

Jak ocenił, jest to marzenie Rosji.

17:07

Holandia może przekazać Ukrainie swoje samoloty F-16 po przeszkoleniu ukraińskich pilotów - podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła bliskie sprawie.

Rozmówcy agencji przekazali, że rząd Holandii w ostatnich tygodniach prowadził rozmowy z przedstawicielami władz USA, próbując nakłonić administrację prezydenta Joe Bidena, by dała "zielone światło" dla dostaw myśliwców na Ukrainę.

Holandia już omawia ze swoimi sojusznikami możliwe plany przeszkolenia ukraińskich pilotów - pisze Bloomberg. Jednak bez względu na to, że Holandia gotowa jest do jak najszybszej pomocy we wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej, przygotowanie pilotów i kwestie logistyczne mogą zająć wiele miesięcy.

Podczas szczytu G7 w Hiroszimie Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Projekt poparły m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia.

16:50

Całkowite wstrzymanie ruchu towarowego na na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych w Rosji i Białorusi - przewiduje projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i adminsitracji opublikowany na rządowych stronach internetowych. 

Zakaz miałby do odwołania objąć zarejestrowane w Białorusi lub Rosji samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, przyczepy, naczepy i zespoły pojazdów. 

15:20

Rosyjskie siły przeprowadziły atak chemiczny na odcinku awdijiwskim na wschodzie Ukrainy; mimo tego odparliśmy szturm - poinformowała ukraińska straż graniczna.

Straż napisała w komunikacie, że szturm na ukraińskie pozycje był poprzedzony ostrzałem artyleryjskim. Amunicję z drażniącym aerozolem wrogie siły zrzucały z dronów. Następnie okupanci przy wsparciu czołgów i wozów bojowych rozpoczęli atak - czytamy.

Walka trwała około dziesięciu godzin. W tym czasie ukraińscy obrońcy zlikwidowali 30 okupantów, dwa czołgi, wóz bojowy piechoty i transporter opancerzony - poinformowano.

14:35

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) powinien wydać nakaz aresztowania Alaksandra Łukaszenki, tak samo jak to miało miejsce wobec Władimira Putina - oznajmiła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w piątek podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

Cichanouska przypomniała, że jej zastępca Paweł Łatuszka niedawno opublikował raport, z którego wynika, że ukraińskie dzieci wywożone są nie tylko na terytorium Rosji, ale też na Białoruś. Dlatego MTK powinien postąpić wobec Łukaszenki tak samo jak wobec Putina i wydać nakaz jego aresztowania - podkreśliła opozycjonistka.

14:00

Do dwóch osób wzrosła liczba zabitych w ukraińskim mieście Dniepr w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego - powiadomiły służby ratownicze. Jak informowano wcześniej, pocisk uderzył w budynek zakładu medycznego, w którym wybuchł pożar.

13:15

Ukraina otworzy ambasadę w Rwandzie - poinformowało MSZ w Kijowie w komunikacie na stronie internetowej. Szef MSZ Dmytro Kułeba w komentarzu na Twitterze zapowiedział również utworzenie ambasady w Mozambiku.

Jak podało MSZ Ukrainy, Kułeba mówił o powołaniu ambasady w Rwandzie podczas spotkania z szefem dyplomacji tego kraju Vincentem Birutą. 

Strona rwandyjska już wyraziła oficjalną zgodę na utworzenie misji dyplomatycznej Ukrainy w Kigali - poinformował minister. Ukraiński resort dyplomacji podkreślił w komunikacie, że "od czasu inwazji rosyjskiej (na Ukrainę) na pełną skalę Rwanda popiera rezolucje ukraińskie w ONZ, wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i jest solidarna z narodem ukraińskim". 

Kułeba jest pierwszym ministrem spraw zagranicznych Ukrainy odwiedzającym Rwandę od czasu nawiązania przez oba kraje stosunków dyplomatycznych.

12:55

Masakra w Buczy, ataki na uciekających cywilów lub infrastrukturę - niemieckie organy śledcze od miesięcy prowadzą dochodzenia w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Przesłuchano ponad stu świadków. Identyfikacja sprawców jest jednak trudna - pisze portal telewizji ARD.

Prokuratura generalna prowadzi tak zwane śledztwo strukturalne w celu wykrycia i udowodnienia konkretnych czynów na Ukrainie. Aby móc oskarżyć poszczególne osoby, sprawcy muszą być znani z imienia i nazwiska.

12:18

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ocenił, że najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera częściowo wycofają się z Bachmutu w celu rotacji, ale najbardziej zdatne do walki oddziały tej formacji pozostaną w mieście.

Właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił w czwartek, że oddziały zaczęły wycofywać się z Bachmutu, przekazując nad nim kontrolę regularnej armii rosyjskiej. 

Ministerstwo obrony Ukrainy zapewniło, że żołnierze ukraińscy wciąż znajdują się w południowo-zachodniej części miasta. 

11:50

Ukraińcy szykują się do kontrofensywy. Elementem przygotowań są nie tylko uderzenia w logistykę sił rosyjskich, ale i działania informacyjne. Ukraiński resort obrony opublikował nagranie, na którym jeden z przekazanych przez Wielką Brytanię czołg Challenger 2 równa z ziemią "zęby smoka", fortyfikacje powszechnie stosowane przez Rosjan.

11:30

W Krasnodarze na południu Rosji doszło w piątek nad ranem do dwóch eksplozji. Mieszkańcy mówią o maszynach bezzałogowych, strąconych przez obronę przeciwlotniczą - informują rosyjska redakcja BBC News i agencja Reutera.

Media rosyjskie utrzymują, że doszło do ataku dronów. W mediach społecznościowych pojawiły się niezweryfikowane - jak zaznacza agencja - nagrania wideo, na których widać dron lecący nad miastem. Nie jest jasne, czy ta maszyna została strącona.
Krasnodar leży około 330 km od linii frontu na Ukrainie. 


11:20

"Atak rakietowy na klinikę w mieście Dniepr. Według obecnych informacji jedna osoba zginęła, a 15 zostało rannych. Na miejscu trwa likwidacja następstw ostrzału i akcja ratownicza. Zaangażowane zostały wszystkie niezbędne służby" - napisał prezydent Ukrainy. 

"Rosyjscy terroryści po raz kolejny potwierdzają swój status bojowników ze wszystkim co ludzkie i uczciwe" - podkreślił Zełenski. 

Do ataku doszło przed południem czasu lokalnego (przed godz. 11 w Polsce).

10:51

Przywódca okupowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksjonow rozwija paramilitarne jednostki. Prawdopodobnie obawia się, że regularna armia rosyjska nie byłaby w stanie obronić półwyspu - twierdzi brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zaznaczono, że w ciągu co najmniej ostatnich 20 lat w Rosji nastąpił rozrost grup paramilitarnych. 

Ta "paramilitaryzacja" przyspieszyła od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. 

10:19

Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera jest siłą destabilizującą państwa Afryki - poszukuje uzbrojenia, by nielegalnie wysłać je z tego kontynentu na wojnę przeciwko Ukrainę, dostarczyła też pociski ziemia-powietrze sudańskim Siłom Szybkiego Wsparcia (RSF), jednej ze stron toczącego się w tym kraju konfliktu - informuje amerykański rząd.

Amerykańskie ministerstwo finansów (departament skarbu) nałożyło w czwartek sankcje na Iwana Masłowa, szefa Grupy Wagnera w Mali.

09:40

Izba Gmin Zjednoczonego Królestwa uznała Wielki Głód z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego. 

Niższa izba brytyjskiego parlamentu jednogłośnie przyjęła rezolucję dotyczącą sztucznie wywołanego przez sowieckie władze głodu w latach 1932-1933. 

Została ona zgłoszona przez deputowaną Partii Konserwatywnej Pauline Latham, która podkreśliła, że głód na Ukrainie został wywołany przymusowym odbieraniem plonów ukraińskim chłopom. 

Zwróciła również uwagę na podobieństwa z obecnymi wydarzeniami, gdy Rosja kradnie ukraińskie zboże z okupowanych terytoriów Ukrainy - napisał portal Ukrainska Prawda. 

08:50

Ukrainy nie można zmusić do rozmów z Rosją w sytuacji, gdy na jej terytorium są wojska rosyjskie. Kijów przekazał to wysłannikom Chin i Brazylii - powiedział Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

"Wyjaśniłem wysłannikom Chin i Brazylii, że nie ma takiej siły, która dziś zmusi władze i społeczeństwo Ukrainy do rozmów z Rosjanami, póki u nas stoją wojska rosyjskie. Taka siła nie istnieje. (...) Bardzo ważne, że oni zobaczyli, że będziemy walczyć do końca, że się nie zatrzymamy. Bardzo się myli każdy, kto sądzi, że istnieje coś, co może nas zmusić do rozmów z Rosją w obecnych warunkach" - zaznaczył Jermak.  wieczorem. 

08:30

Umowa o rozmieszczeniu rosyjskiej taktycznej broni atomowej na Białorusi to część długotrwałych wysiłków na rzecz scementowania faktycznej kontroli wojskowej Rosji nad Białorusią - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. 

Jest mało prawdopodobne, by ten ruch zwiastował jakąkolwiek eskalację ze strony Rosji - dodano.

Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin podpisali w czwartek umowę formalnie przyspieszającą rozmieszczenie na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. 

Szojgu zaznaczył, że Rosja zachowa kontrolę nad tym uzbrojeniem - przypomina ISW.

08:00

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała o przygotowywanie duchownych, którzy po wyzwoleniu ziem, znajdujących się pod okupacją Rosji, będą mogli pełnić tam posługę religijną. 

Ukraina - zdaniem wicepremier - walczy nie tylko o terytoria, ale też o serca obywateli.

"W czasie wojny kwestie religijne są zarazem bardzo delikatne, jak i ważne dla państwa" - podała w piątek agencja Ukrinform cytując ukraińską polityk. 

07:05

Akcje dywersyjne na terenie Rosji, takie jak zbrojny rajd w obwodzie biełgorodzkim nie mają potencjału, by znaleźć w Rosji aktywne poparcie; Rosjanie pozostają bierni, choć znów zobaczyli, że państwo ich nie broni - mówi ekspert Iwan Preobrażeński.

"Rosjanie nie są gotowi poprzeć walkę zbrojną z putinizmem" - zaznaczył Preobrażeński, politolog i ekspert mediów niezależnych, mieszkający poza Rosją. 

Wyraził przekonanie, że większość Rosjan przy tym nie popiera wojny przeciwko Ukrainie. 

"Jeśli przedstawić opór zbrojny jako walkę z rosyjską klasą rządzącą, to jej akceptacja jest możliwa, ale bierna, a nie aktywna" - dodał ekspert. Z tego powodu - jego zdaniem - akcje tego rodzaju "nie mają perspektyw - poza celami militarnymi armii ukraińskiej - w tym sensie, że nie mogą zmienić radykalnie sytuacji w Rosji". 

06:50

Kijów obronił się przed 13. atakiem rakietowym Rosji od początku maja. Obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie pociski, które leciały w jego kierunku - poinformowała w piątek rano Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

Odłamki spadających rakiet uszkodziły dach centrum handlowo-rozrywkowego, zaparkowane na ulicy samochody oraz budynek prywatny. Informacji o ofiarach i rannych nie ma - przekazał szef kijowskiej administracji Serhij Popko. 

Alarm przeciwlotniczy ogłoszono nad ranem na terytorium całego państwa. W stolicy Ukrainy, gdzie syreny słychać było tuż po godz. 3 (godz. 2 czasu polskiego), alarm trwał 2,5 godz.