53 rannych żołnierzy z Azowstalu zostało ewakuowanych do Nowoazowska i otrzyma pomoc medyczną. 211 kolejnych zostało zabranych do innego miejsca - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Anna Maljar. Sprawę skomentował także w przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski. "Operacja ratowania obrońców Mariupola została rozpoczęta przez naszych żołnierzy wywiadu, by chłopcy mogli wrócić do swoich domów" - powiedział. Rosjanie koncentrują ofensywę na wschodnich regionach Ukrainy oraz próbują umocnić swoje pozycje na Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Na południu utrzymuje się ryzyko ostrzału rakietowego – Rosjanie ostrzelali obwód odeski. Ukraińska armia odniosła też symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa, zbliżając się do granicy z Rosją. Najważniejsze informacje z 82. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- 53 rannych żołnierzy z Azowstalu zostało ewakuowanych do Nowoazowska i otrzyma pomoc medyczną. 220 kolejnych zostało zabranych do okupowanej przez Rosjan wsi Ołeniwka - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Anna Maljar. 

- Ukraińska armia odniosła symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa, zbliżając się do granicy z Rosją.

- Według strony ukraińskiej, od początku inwazji Rosjanie stracili 27,7 tys. żołnierzy. 

- Wojska rosyjskie próbują umocnić swoje pozycje na Wyspie Węży na Morzu Czarnym i zorganizować dostawy sprzętu; na południu utrzymuje się ryzyko ostrzału rakietowego i wysadzenia wrogiego desantu - powiadomiło ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

- Atak rakietowy na obwód odeski z rosyjskiego bombowca strategicznego. Ranne zostały trzy osoby, w tym - ciężko - małe dziecko.

- Szwecja oficjalnie złożyła wniosek o przyłączenie do NATO.

- Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO nie stanowi zagrożenia, jednak zapowiedział "reakcję". 

Kończymy relację z 82. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszym PODSUMOWANIU DNIA. 

23:30

53 rannych żołnierzy z Azowstalu zostało ewakuowanych do Nowoazowska i otrzyma pomoc medyczną. 211 kolejnych zostało zabranych do innego miejsca. Planowana jest wymiana więźniów - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Anna Maljar.

23:25

"To nie jest łatwy dzień. Ale - jak każdy inny - poświęcony jest dbaniu o bezpieczeństwo naszego kraju i naszych ludzi. Dzięki działaniom wojska ukraińskiego - sił zbrojnych Ukrainy, wywiadu, a także grupy negocjacyjnej, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Organizacji Narodów Zjednoczonych mamy nadzieję, że uda nam się uratować życie naszych żołnierzy. Chcę podkreślić: ukraińscy bohaterowie potrzebują Ukrainy żywej. To nasza zasada. Myślę, że wszyscy zrozumieją te słowa" - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nowym wystąpieniu.

22:52

Ewakuowani z Azowstalu żołnierze, z których część jest ranna, przybyli do Nowoazowska w obwodzie donieckim kontrolowanym obecnie przez prorosyjskich separatystów - informuje Reuters, powołując się na świadka.

22:36

Dziennikarz "Kyiv Independent" Illia Ponomarenko wrzucił na Twittera zdjęcia ukraińskich żołnierzy, którzy mają opuszczać zakłady Azowstal w Mariupolu. 

21:53

20 cywilów, w tym jedno dziecko, zginęło na skutek rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckimi i ługańskim - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie Ukrainy.

21:33

Zdjęcia satelitarne wskazują na kolejne, już czwarte miejsce masowego pochówku w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu nad Morzem Azowskim - poinformował projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda. Dziennikarze projektu Schemy przeanalizowali zdjęcia firmy Maxar i stwierdzili, że miejsce masowego pochówku pojawiło się jeszcze na początku marca koło centralnego cmentarza Mariupola. Składa się ono z dwóch rowów, z których jeden ma ponad 30 m długości.

21:32

Rosyjskie wojska bez przerwy ostrzeliwują Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy; uszkodzono m.in. domy mieszkalne i ponownie zaatakowano szpital, zginęło co najmniej 10 osób - poinformował na Facebooku szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

21:25

Aktywa firmy, która wytwarzała produkcję obronną dla Rosji, zablokowano w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy - poinformowało biuro prokuratury generalnej Ukrainy na Telegramie. Duże partie tej produkcji były wykorzystywane w lotnictwie, sferze rakietowej i innych gałęziach militarnych. Podczas rewizji w siedzibie firmy skonfiskowano oficjalną oraz nieoficjalną dokumentację finansową, sprzęt komputerowy oraz gotową produkcję. 

21:04

Oficjalne media rosyjskie milczą o ostatnich sankcjach nałożonych przez Wielką Brytanię na otoczenie Putina, to pokazuje, jak słuszne było posunięcie władz w Londynie - oświadczył lider rosyjskiej opozycji i więzień polityczny Kremla Aleksji Nawalny.

Indywidualne sankcje nałożone przez Wielką Brytanię w piątek na 12 osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym jego byłą żonę, Ludmiłę Putin i Alinę Kabajewą, uważaną za obecną partnerkę i matkę jego dzieci zostały całkowicie przemilczane przez kremlowskich propagandystów - napisał Nawalny na Twitterze. 

20:57

Na rosyjskich kanałach w Telegramie pojawiają się zdjęcia z rzekomej ewakuacji rannych z Azowstalu. 

20:55

Agencja Reutera, powołując się na świadków, podaje, że "dwa tuziny" autobusów z ukraińskimi żołnierzami wyjechały z zakładów Azowstal w Mariupolu. 

20:48

Na zdjęciach satelitarnych znaleziono czwarty masowy grób w pobliżu Mariupola - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

Według dziennikarzy śledczych Radia Swoboda, którzy przeanalizowali zdjęcia zrobione przez firmy Maxar, groby w pobliżu Mariupola zaczęły pojawiać się na początku marca. Kolejny masowy pochówek ma dwa rzędy, z których jeden ma ponad 30 metrów długości. 

20:42

62-letni mężczyzna poniósł śmierć, a jedna osoba odniosła obrażenia w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowały służby ratunkowe obwodu na Facebooku.

Zabity i ranny byli ofiarami ataku na miasto Peczenihy w rejonie czuhujewskim w poniedziałek przed południem. W wyniku ostrzałów doszło do czterech pożarów w budynkach gospodarczych. Płonęły też zarośla na powierzchni 400 m kw.

20:31

Dowódca pułku Azow Denys Prokopenko w nagraniu opublikowanym na Telegramie powiedział, że bojownicy "wykonali zadanie".

Obrońcy Mariupola wykonali rozkaz i mimo wszelkich trudności, przez 82 dni opóźnili przeważające siły wroga i pozwolili armii ukraińskiej na przegrupowanie, przeszkolenie większej liczby personelu i odebranie dużej ilości broni z krajów partnerskich - powiedział.

W celu ratowania życia cały garnizon Mariupola realizuje zatwierdzoną decyzję Naczelnego Dowództwa Wojskowego i liczy na wsparcie narodu ukraińskiego - podkreślił. 

20:11

Nie poprzemy wniosku o akcesję Szwecji i Finlandii do NATO, dyplomaci tych krajów nie mają po co przyjeżdżać do Turcji - oświadczył turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Szwedzki MSZ zapowiedział, że do Ankary udadzą się delegacje Helsinek i Sztokholmu.

Wysokiej rangi przedstawiciele Szwecji i Finlandii mieli rozmawiać ze swymi odpowiednikami o przystąpieniu ich krajów do NATO.

Erdogan powiedział jednak podczas konferencji prasowej, że Szwecja jest "wylęgarnią" organizacji terrorystycznych, a w tamtejszym parlamencie zasiadają terroryści.

19:30

Rosyjskie wojska wprowadziły procedurę tzw. filtracji w każdym tymczasowo okupowanym mieście na Ukrainie; według organizacji ochrony praw człowieka, przez filtrację przeszło już ponad 37 tys. naszych obywateli - poinformowała na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Filtracji (szczegółowej kontroli przeprowadzanej przez Rosjan, polegającej m.in. na sprawdzaniu związków z ukraińską armią i formacjami zbrojnymi - PAP) poddawani są też obecnie Ukraińcy przymusowo deportowani do Rosji - dodała Denisowa

18:53

Żołnierze z samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej dopuszczali się gwałtów i rabunków podczas okupacji miejscowości w obwodzie chersońskim, znajdujących się obecnie pod kontrolą Ukrainy - poinformowano na kanale projektu "Ukraiński świadek" na Youtube.

Wojskowi z Doniecka i Ługańska przyszli do nas w połowie marca i opuścili wieś dwa tygodnie później. Nagle się pojawili i nagle zniknęli. (...) Kazali nam oddawać dolary, złoto, diamenty. Splądrowali lokalny sklepik, wypili całe mleko, które mieliśmy. (...) Ciągle ukrywaliśmy się w piwnicy, bo każdego dnia ostrzeliwali wioskę - opowiadali rozmówcy z miejscowości Kamjanka, Swobodne i Krasniwka w północnej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

18:46

Unia Europejska chce przeznaczyć dodatkowe 500 mln euro na pomoc wojskową dla Ukrainy. Pieniądze trafią w formie "ciężkiej broni" - przekazał szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell. 

18:34

Ukraińskie wojska odepchnęły siły najeźdźców w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju na odległość 3-4 kilometrów od granicy z Rosją - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, cytowany przez agencję Reutera.

W godzinach porannych szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow potwierdził na Telegramie, że 227. batalion charkowskiej brygady Obrony Terytorialnej dotarł do granicy z Rosją i umieścił tam z powrotem ukraiński słup graniczny. Wcześniej poinformowało o tym ministerstwo obrony Ukrainy.

Natarcie pod Charkowem zaczyna wyglądać bardzo podobnie do kontrofensywy, która ostatecznie wyparła rosyjskie wojska spod Kijowa. Jest jednak zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy najeźdźcy również w tym przypadku podejmą decyzję o wycofaniu się - ocenili 12 maja analitycy amerykańskiego think tanku - Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

18:21

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że Rosjanie koncentrują ofensywę w obwodzie donieckim.

W okolicy Charkowa agresorzy koncentrują się na utrzymaniu pozycji. Nie udała się ofensywa w kierunku osady Ternow.

Rosja próbuje także wznowić ofensywę w kierunku Słowiańska. Uzupełnia w tym celu straty. 

18:17

Wojska rosyjskie ostrzeliwały obwód ługański 29 razy, atakując 11 miejscowości, m.in. Siewierodonieck, Lisiczańsk, Nowodrużesk, Popasną, Hirske i Zołote.

W obwodzie donieckim wiadomo natomiast o 6 zabitych cywilach i 12 rannych. Zniszczonych zostało 36 cywilnych obiektów, w tym budynki mieszkalne, meczet oraz obiekty kluczowej infrastruktury. Atakowane było 10 miejscowości, w tym Mariupol, Awdijiwka, Łyman i Bachmut.

17:55

Rosjanie nadal ostrzeliwują Siewierodonieck. W dzisiejszych atakach zginęło co najmniej 10 osób - poinformował gubernator ługańskiej administracji Serhij Hajdaj. 

17:52

Co drugi mieszkaniec wyjechał z okupowanego przez siły rosyjskie obwodu chersońskiego na południu kraju - oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

Według niej obecnie w obwodzie znajduje się około 500 tys. osób, a przed wojną liczył on 1 mln mieszkańców.

Jak podkreśliła, w obwodzie narasta kryzys humanitarny i mieszkańcy już prawie nie mają możliwości wyjechania na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie, a ich możliwość przemieszczania się po obwodzie też jest ograniczona.

17:51

Chciałbym przypomnieć, że codziennie europejskie kraje płacą miliony euro Rosji za gaz i ropę naftową. I to właśnie te pieniądze służą do finansowania rosyjskiej machiny wojennej: jej agresji i zbrodni. (...) To nie tak powinno działać. Nałożenie sankcji na rosyjski gaz i ropę naftową służy najlepiej pojętym interesom Europy, a nie tylko Ukrainy - powiedział szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba przed spotkaniem z unijnymi ministrami spraw zagranicznych w Brukseli. 

17:40

Już 15 żołnierek i lekarek zginęło w atakowanym przez siły rosyjskie kombinacie Azowstal, który pozostaje ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim - poinformowała rada miejska Mariupola na Telegramie.

W zakładzie żołnierze przebywają całymi rodzinami. Razem walczą, razem się wspierają i niestety razem giną - napisano w komunikacie rady.

Ja podkreślił mer Mariupola Wadym Bojczenko, jest to tragedia dla całego narodu ukraińskiego.

17:19

Ukraińska aktywistka Iryna Zemliana, która oblała sztuczną krwią rosyjskiego ambasadora w Warszawie Siergieja Andriejewa, napisała na Facebooku, że wyjechała ze stolicy Polski.

Poinformowała, że dostaje tysiące wiadomości z groźbami od Rosjan. Wszystkie incydenty zgłosiła polskiej policji, jednak z obawy o bezpieczeństwo wyjechała z Warszawy. 

17:03

Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały Siewierodonieck i Lisiczańska - poinformował gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Uszkodzone zostały m.in. domy mieszkalne. 

16:58

Rosja nie wyraża zgody na ewakuację żołnierzy z zakładów Azowstal w Mariupolu na tereny kontrolowane przez Ukrainę - poinformował w ukraińskiej telewizji Fedir Wenisławski, polityk Sługi Narodu, partii Wołodymyra Zełenskiego i członek parlamentarnej komisji bezpieczeństwa i obrony.

Wcześniej Rosja poinformowała, że zezwoliła na ewakuację rannych wojskowych z Azowstalu. Ukraińcy na razie tych doniesień nie komentują. 

16:33

Zidentyfikowaliśmy do tej pory 45 obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy popełnili zbrodnie wojenne na Ukrainie; wobec trzech takich osób toczy się już postępowanie sądowe - poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, cytowana przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

Oprócz rosyjskiego żołnierza odpowiadającego przed sądem za zabójstwo cywila, przed wymiarem sprawiedliwości stanęło już także dwóch innych wojskowych, oskarżonych o ostrzeliwanie cywilnych obiektów w obwodzie charkowskim. Działamy o wiele szybciej niż sądy międzynarodowe - oświadczyła Wenediktowa.

Według prokurator generalnej łączna liczba zgłoszonych dotychczas rosyjskich zbrodni wojennych wynosi około 11,6 tys. Naszym zadaniem jest odszukać każdego winnego. Niemniej, żeby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, trzeba znaleźć świadków i zebrać materiał dowodowy. Aktualnie nie jest to możliwe na terytoriach znajdujących się pod okupacją. Dlatego nie da się obecnie określić, jak długo ten proces może potrwać - dodała ukraińska prawniczka.

16:13

Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu - oświadczył w parlamencie Viktor Orban, który został po raz kolejny zaprzysiężony na premiera Węgier.

Orban oświadczył, że widzi przyszłość Węgier w ciągu następnej dekady w Unii Europejskiej, ale będzie szukać sojuszników, aby doprowadzić do odnowy UE. Jak podkreślił, Węgry nie dlatego należą o UE, że "jest taka, jaka jest, tylko dlatego, jaka mogłaby być".

16:11

Uruchomienie programów wsparcia dla kobiet-żołnierzy uwolnionych z rosyjskiej niewoli i dzieci, których ojcowie zginęli w wojnie, zapowiedzieli szef KPRM Michał Dworczyk i wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

15:52

Rodziny ukraińskich żołnierzy, walczących w ostrzeliwanych przez rosyjskie wojska zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, poprosiły w poniedziałek w Stambule prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, by wspólnie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem zorganizował misję ewakuacyjną z Azowstalu - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Pokładamy w was naszą ostatnią nadzieję. Wierzymy, że Turcja i Chiny w osobach prezydentów Erdogana i Xi, a także sam Bóg, zjednoczą się i pomogą uratować Azowstal wraz ze znajdującymi się tam ludźmi. Trzeba było ich ratować już wczoraj, nie dziś. Panie prezydencie Erdogan, prosimy o zwrócenie się do Xi Jinpinga i wspólne przeprowadzenie misji ewakuacyjnej - powiedziała Natalija, żona żołnierza z Azowstalu, cytowana przez Ukrainską Prawdę.

15:36

Zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu - przekazała premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie podjął formalną decyzję w sprawie pełnego członkostwa w Sojuszu.

Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji. Szwecja potwierdzi wówczas pisemnie swoją chęć i zdolność do członkostwa w sojuszu obronnym - podkreśliła Andersson na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

15:19

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Rosji, jednak poszerzanie Sojuszu wywoła "reakcję" Federacji Rosyjskiej.

15:17

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że uzgodniło ze stroną ukraińską ewakuację rannych żołnierzy z zakładów Azowstal w Mariupolu.

Strona ukraińska jeszcze sprawy nie skomentowała. 

15:06

Rosyjskie wojska celowo ostrzeliwały dzielnice mieszkalne w Charkowie z wyrzutni rakietowych Grad i Uragan; dowódcy wydawali podwładnym rozkazy, by uderzać w gęsto zaludnione osiedla - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), publikując na Telegramie nagranie z zeznaniami jednego z żołnierzy wroga.

Szczegóły dotyczące zbrodniczych rozkazów podał dowódca oddziału 25. brygady artylerii, wzięty do niewoli w wyzwolonej przez ukraińskie siły miejscowości Cyrkuny nieopodal Charkowa. Wydawane były rozkazy ostrzału wielopiętrowych bloków mieszkalnych z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - potwierdził rosyjski wojskowy

14:45

Na 13 lat więzienia skazano za zdradę stanu mieszkańca Równego na zachodzie Ukrainy, który z pobudek ideologicznych przekazywał stronie rosyjskiej informacje o strategicznych obiektach - poinformowała w ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.

Skazany od sierpnia 2021 r. na zlecenie rosyjskich organów ochrony prawa zbierał i przekazywał przez internet dane o obiektach strategicznych w obwodzie rówieńskim, m.in. na temat ich ochrony, posterunków kontrolnych, dodatkowych instalacji ochronnych i kluczowych obiektów wojskowych w rejonie dubieńskim.

14:26

Rosyjski pocisk trafił w magazyn w obwodzie charkowskim, gdzie według wstępnych informacji przechowywano saletrę amonową - poinformował gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. 

14:18

Na Ukrainie w walkach z wojskami rosyjskimi poległ dowódca jednego z oddziałów batalionu ochotniczego im. Kastusia Kalinouskiego (Konstantego Kalinowskiego) Paweł, ps. "Wołat" - poinformowały media niezależne, powołując się na białoruski batalion.

"Wołat", jak podano, został ranny w trakcie walk o wyzwolenie jednej z ukraińskich wsi. Z powodu ciężkich ran zmarł w drodze do szpitala.

Białoruski batalion ochotniczy im. Kastusia Kalinouskiego uczestniczy w wojnie po stronie ukraińskiej. Według Naszej Niwy "Wołat", to szósty żołnierz z Białorusi, który zginął od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r.

13:49

Rosjanie, którzy kontrolują Mariupol, zaczęli rejestrować tamtejszych mieszkańców do odszkodowań. W pismach, które muszą podpisywać, są stwierdzenia, że ich mienie zostało "zniszczone przez wojska ukraińskie", a krewnych "zabiła armia ukraińska" - przekazał doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko. 

13:44

Sieć restauracji McDonald's ogłosiła, że opuszcza Rosję i sprzeda swoje lokale w kraju w związku z inwazją na Ukrainę. Agencja TASS twierdzi, że "zastępca" sieci może rozpocząć działalność już w czerwcu.

13:32

Biłohoriwka przejdzie do historii tej wojny jako miejsce, gdzie rosyjskie wojska prawdopodobnie poniosły największe straty: ponad 1000 zabitych żołnierzy i około 100 sztuk zniszczonego sprzętu podczas forsowania rzeki Doniec - poinformował na Telegramie Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

W czwartek i piątek brytyjski dziennik "The Times" i amerykański ośrodek analityczny Atlantic Council oceniły starcie pod Biłohoriwką jako jedną z najcięższych bitew trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej, a także potwierdziły autentyczność zdjęć z pola bitwy.

Według "The Times" do ataku na rosyjskie pozycje doszło w niedzielę 8 maja, a siły ukraińskie w serii uderzeń mogły zniszczyć prawie cały rosyjski batalion - ponad 70 czołgów i pojazdów opancerzonych oraz zabić nawet 1000 żołnierzy.

13:12

12:57

O komentarz dotyczący wyparcia przez Ukraińców Rosjan aż do granicy był pytany gość radia RMF24 - gen. Bogusław Pacek, były doradca NATO do spraw wyszkolenia armii ukraińskiej. 

Przede wszystkim to ma znaczenie symboliczne i psychologiczne w tej bardzo trudnej wojnie dla Ukrainy. Codziennie jesteśmy świadkami różnych bardzo pozytywnych informacji. Medialnie dobrze je odbieramy, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że te kolejne sukcesy Ukrainy są opatrzone ogromnym trudem, ilością zabitych, rannych, cierpieniami. To, czego bardzo potrzebują Ukraińcy - poza sprzętem, poza pomocą finansową - to właśnie takiego wsparcia psychologicznego i bardzo wiarygodnych czynów, czyli takich, że jednak można, że się udaje. Ta sytuacja na północy jest w ogóle sytuacją dobrą - z punktu widzenia Ukrainy - ocenia generał.

12:53

Dowództwo operacyjne Południe przekazało więcej szczegółów na temat kolejnego udanego ataku sił ukraińskich na rosyjskie pozycje w okupowanej Czornobajiwce pod Chersoniem.

W jego wyniku zniszczono skład amunicji, zginęło 75 żołnierzy; zniszczono także blisko 20 jednostek sprzętu, w tym cztery haubice holowane i dwie samobieżne Msta-S, cztery zestawy moździerzowe, dwa wozy opancerzone i cztery samochody, dwie stacje remontowe i jeden bezzałogowiec - podano.

12:31

Wojska rosyjskie próbują umocnić swoje pozycje na Wyspie Węży na Morzu Czarnym i zorganizować dostawy sprzętu; na południu utrzymuje się ryzyko ostrzału rakietowego i wysadzenia wrogiego desantu - powiadomiło ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

Rosyjskie zgrupowanie w północno-zachodniej części Morza Czarnego to dwa okręty wyposażone w rakiety manewrujące oraz sześć dużych okrętów desantowych - poinformowało dowództwo Południe.

W obwodach chersońskim i mikołajowskim, na południu Ukrainy, wojska rosyjskie umacniają się na zajętych rubieżach, nie prowadząc działań ofensywnych.

12:15

W kwestii embarga na rosyjską ropę naftową UE jest "zakładnikiem" jednego kraju - powiedział w Brukseli dziennikarzom litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

11:55

Po ćwiczeniach, które wojska białoruskie odbywały w minionych dniach, zapowiedziano rozmieszczenie sił operacji specjalnych Białorusi wzdłuż granicy z Ukrainą - poinformował brytyjski wywiad.

Oprócz rozmieszczenia tych elitarnych wojsk, władze Białorusi zapowiedziały również rozlokowanie jednostek obrony przeciwlotniczej, rakietowych i artylerii na poligonach na zachodzie kraju.

11:43

"Nie ma pewności co do możliwości zawarcia kompromisu już dzisiaj na spotkaniu szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej - w sprawie 6. pakietu sankcji wobec Rosji" - powiedział szef unijnej dyplomacji.

Pakiet obejmuje także embargo na ropę. Węgry blokują porozumienie, a przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty. 

11:30

Od 9 do 15 maja ukraińska armia cybernetyczna zaatakowała ponad 240 rosyjskich stron internetowych - poinformowała w poniedziałek Ukrainska Prawda powołując się na dane resortu transformacji cyfrowej Ukrainy.

Według ministerstwa, "armia cybernetyczna broni cybernetycznego frontu i zadaje wrogowi ciosy".

11:09

300 żołnierzy straciła ostatniej doby Rosja na wojnie w Ukrainie.

Według Sztabu Generalnego ukraińskiej armii - straty armii Putina wzrosły do 27 tysięcy 700 żołnierzy. 

Zniszczono 1228 czołgów, 577 systemów artyleryjskich oraz prawie 3 tysiące wozów transportowych.

11:04

Sześć osób zginęło, a 12 zostało rannych w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów z różnych rodzajów uzbrojenia oraz w rezultacie ataków lotniczych - powiadomiła policja tego regionu na wschodzie Ukrainy.

Wcześniej podano, że w ciągu doby Rosjanie ostrzeliwali dziesięć miejscowości w obwodzie donieckim, niszcząc 36 obiektów cywilnych.

Rosjanie atakowali rakietami z powietrza, prowadzili też ostrzał m.in. z czołgów, artylerii ciężkiej i wyrzutni rakietowych Grad i Smiercz.

10:52

Pod osłoną ognia z moździerzy, granatników i karabinów maszynowych na terytorium Ukrainy w obwodzie sumskim próbowały przedostać się rosyjskie grupy dywersyjne - poinformował szef władz obwodu Dmytro Żywycki.

10:37

W obwodzie odeskim, na południu Ukrainy, sztorm wyrzucił na brzeg Morza Czarnego dwie rosyjskie miny morskie - poinformowały władze Odessy, publikując nagranie, na którym widać pracę saperów. Miny już bezpiecznie zdetonowano.

10:23

Ponad 108 tys. przedmiotów z materiałem wybuchowym, w tym blisko 2 tys. bomb lotniczych, unieszkodliwili saperzy od początku rosyjskiej inwazji - poinformowało MSW Ukrainy, powołując się na służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych.

10:00

Atak rakietowy na obwód odeski został przeprowadzony z rosyjskiego bombowca strategicznego - poinformował portal Suspilne, powołując się na rzeczniczkę ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe. Ranne są trzy osoby, w tym - ciężko - małe dziecko.

09:55

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,4 mln osób - podała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 19,8 tys. osób.

09:35

Nie ma gwarancji, że dziś osiągniemy poróżnienie w sprawie embarga na ropę naftową z Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę - powiedział w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Dziś w Brukseli odbędzie się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.

09:11

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dziesięć miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; są zabici i ranni - powiadomiła ukraińska policja.

Zniszczonych zostało 36 obiektów cywilnych, w tym budynki mieszkalne, meczet, fabryka, obiekty krytycznej infrastruktury. 

Atakowane były Mariupol, Awdijiwka, Toreck, Łyman, Sołedar, Zalizne, Bachmut, Nju-Jork, Dibrowa, Bachmuckie. Rosjanie atakowali z powietrza, prowadzili ostrzał m.in. z czołgów, artylerii ciężkiej i wyrzutni rakietowych Grad i Smiercz. 

09:02

227. batalion charkowskiej brygady Obrony Terytorialnej doszedł do granicy z Rosją i umieścił tam z powrotem ukraiński słup graniczny - potwierdził szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Wcześniej poinformowało o tym ministerstwo obrony Ukrainy.

08:55

O wybuchach w rejonie Odessy informują ukraińskie media. Portal Suspilne powiadomił, powołując się na władze lokalne, że rejonie białogrodzkim widać dym.

Wcześniej dziennikarz Andrij Caplijenko powiadomił na Telegramie, że wybuchy słychać w Odessie. Według portalu Ukraina-24 rosyjskie rakiety zostały wystrzelone z Morza Czarnego.

W wielu obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

08:43

ISW poinformował również, że rosyjskie prywatne firmy wojskowe mają prawdopodobnie tworzyć wspólne pododdziały z żołnierzami jednostek powietrznodesantowych, co wynika ze znacznych strat. Skala udziału najemników w elitarnych jednostkach powietrznodesantowych jest szokująca i jest to kolejny wskaźnik, że rosyjskie siły zdolne do walki są na wyczerpaniu - twierdzi amerykański think tank.

Według analityków ISW Rosjanie prawdopodobnie umacniają się w okupowanych miejscowościach na południu Ukrainy. Rozpoczęto kopanie rowów i budowę betonowych umocnień w obwodach chersońskim i mikołajowskim oraz w pobliżu Melitopola w obwodzie zaporoskim.

08:30

Wojska rosyjskie prawdopodobnie zrezygnowały z zamiaru okrążenia na dużą skalę jednostek ukraińskich na terenach od Doniecka do Iziumu i koncentrują się na całkowitym zajęciu obwodu ługańskiego - ocenili w najnowszym komunikacie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj jest zdania, że rosyjskie dowództwo prawdopodobnie zrozumiało, że nie będzie w stanie zająć obwodu donieckiego.

08:11

Kobieta i mężczyzna zginęli, a jeszcze jedna osoba została ranna w wyniku rosyjskiego ostrzału Siewierodoniecka; 15-latek z Lisiczańska po ostrzale trafił do szpitala - poinformował Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

08:00

Siły ukraińskie zniszczyły w ciągu doby jedenaście celów powietrznych przeciwnika, w tym dwa śmigłowce: Ka-52 i Mi-28.

W obwodach donieckim i ługańskim wojska ukraińskie odparły siedemnaście ataków przeciwnika, niszcząc m.in. trzy czołgi, jeden system artyleryjski i sześć wozów opancerzonych.

07:44

Rosjanie wzmocnili kontrolę granicy z Ukrainą w obwodach briańskim i kurskim i prowadzą tam demonstracyjne działania w celu utrzymania sił ukraińskich i uniemożliwienia przerzucenia ich w kierunku frontu we Wschodniej Strefie Operacyjnej.

Na kierunku donieckim wojska rosyjskie prowadziły ostrzał ze wszystkich rodzajów uzbrojenia i z użyciem lotnictwa, atakując pozycje ukraińskie. Rosjanie prowadzą działania ofensywne w okolicach Łymanu, Bachmutu i Kurachowego w obwodzie donieckim. Według strony ukraińskiej w rejonie Awdijiwki Rosjanie byli zmuszeni do odwrotu na wcześniejsze pozycje, zaznali strat. 

07:35

Na północ od Charkowa wojska rosyjskie usiłują powstrzymać ruch wojsk ukraińskich w kierunku granicy z Rosją. Główne działania bojowe toczą się w Donbasie, siły ukraińskie odparły tam 17 ataków - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w podsumowaniu operacyjnym.

Przeciwnik przygotowuje się do działań ofensywnych w rejonie Iziumu na południu obwodu charkowskiego - czytamy w raporcie.

07:18

Jest nowy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej Ukrainy - został nim generał dywizji Igor Tantsyura.

07:00

Wielu moich klientów zmieniło się na twarzy, ktoś się nagle zestarzał, ktoś przytył, ktoś zaczął tracić włosy - wszystko przez stres; gdy wychodzą z salonu, dziękują i mówią, że czas spędzony na fotelu fryzjerskim odbierają jako dar od losu - mówi w rozmowie z PAP 35-letnia Lana, fryzjerka w jednym z kijowskich salonów fryzjerskich.

Dodaje, że wróciła do pracy dwa tygodnie temu. A niektóre moje koleżanki, które nie wyjeżdżały z Kijowa po 24 lutego (gdy rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę - PAP), zaczęły pracować już w połowie kwietnia. Wraz z rodziną przez dwa miesiące wojny przebywałam w Czerniowcach (na zachodzie kraju - PAP). Postanowiliśmy opuścić Kijów 27 lutego, gdy nieopodal naszego bloku spadł rosyjski pocisk. Nasz trzyletni synek bardzo się wystraszył i właśnie wtedy wraz z mężem podjęliśmy decyzję o wyjeździe - opowiada Lana.

06:44

Trwa rosyjskiego ostrzał w Łymanie - mieście w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Od rana trwa też ostrzał Mikołajowa na południu Ukrainy.

06:35

Panie Prezydencie, dotarliśmy do granicy Ukrainy z wrogim państwem. Panie prezydencie, udało się! - mówią obrońcy Ukrainy w filmie, nagranym dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Nagranie pojawiło się po tym, jak ukraińscy obrońcy jednego z batalionów w obwodzie charkowskim odepchnęli rosyjskie wojsko i przedostali się na granicę państwową z Rosją.

06:16

Administracja miejska Lwowa stała się celem cyberataku, który prawdopodobnie został przeprowadzony przez rosyjskich hakerów.

W wyniku piątkowego ataku nie można było korzystać z niektórych usług komunalnych - napisał na Facebooku zastępca mera Lwowa Andrij Moskalenko.

Niektóre z nich udało się przywrócić w niedzielę.

Hakerzy przechwycili również wewnętrzne informacje administracji miasta, które następnie były publikowane na "wrogich" kanałach informacyjnych w serwisie Telegram - napisał Moskalenko.

06:11

Operator ukraińskiego systemu tranzytowego gazu poinformował w weekend, że wznowił pracę dwóch stacji dystrybucyjnych w obwodzie charkowskim i przywrócił dostawy gazu do ponad 3 tys. odbiorców.


"Obie stacje zostały wyłączone z powodu uszkodzenia głównego gazociągu w rejonie Charkowa w wyniku działań wojennych" - poinformował operator.

05:59

Rosja wycofała już swoje wojska z północnej Ukrainy, po tym, jak zostały one zatrzymane w pobliżu stolicy kraju, Kijowa.

Moskwa koncentruje obecnie swoją ofensywę na wschodnich regionach Ukrainy - Doniecku i Ługańsku, gdzie prorosyjscy separatyści, z pomocą Rosji, kontrolują niektóre obszary od 2014 roku.

05:50

Ukraińskie armia odniosła symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa, zbliżając się do granicy z Rosją.

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie przedstawiające kilkudziesięciu żołnierzy w narodowych kolorach niebieskim i żółtym stojących przy posterunku granicznym kraju. Według doniesień należą do brygady ochotników z Charkowa.

Ukraińskie wojsko już w ostatnich dniach informowało, że stopniowo wypiera wojska rosyjskie w okolicach Charkowa.