Do trzech silnych eksplozji doszło w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie. Ukraina zaatakowała siedzibę Floty Czarnomorskiej. "Przecież obiecywaliśmy, że ciąg dalszy nastąpi" - skomentował w piątek Mykoła Ołeszczuk, dowódca ukraińskich sił powietrznych. Były dowódca Floty Czarnomorskiej Władimir Komojedow wzywał, by Rosja w odwecie uderzyła w sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. "Trwają zacięte walki z siłami rosyjskimi pod Kliszczijiwką w obwodzie donieckim na wschodzie kraju" - poinformował w piątek rzecznik Wschodniego Ugrupowania Wojsk Ilja Jewłasz. Strony walczą w pobliżu kolei służącej do zaopatrywania rosyjskiej armii. 15 osób zostało rannych, a jedna zginęła w piątek w rosyjskim ataku na Krzemieńczuk Ukrainie. 650 mln dolarów dalszej kanadyjskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy zapowiedział podczas piątkowego wystąpienia w parlamencie Kanady premier Justin Trudeau. Piątek był 576. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia z tym związane zbieraliśmy w naszej relacji z 22.09.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:23

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow obiecał zagwarantować Węgrom nieprzerwane dostawy gazu ziemnego, ropy naftowej i paliwa jądrowego - powiedział minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto po spotkaniu z szefem rosyjskiego MSZ w Nowym Jorku.

22:33

Ukraińskie media opublikowały zdjęcie rakiety tuż przed uderzeniem w sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na okupowanym Krymie.

21:40

Bez względu na ostatni spór handlowy Polska w pełni popiera europejskie i euroatlantyckie dążenia Ukrainy - oświadczyła wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna.

21:26

Władze Rosji planują zwiększenie wydatków na cele wojskowe o blisko 70 proc. do 10,8 bln rubli (ok. 112 mld dol.) - pisze Bloomberg, powołując się na projekt budżetu. Oficjalne wydatki na obronę mają stanowić rekordowe 6 proc. PKB; oprócz tego wzrosną wydatki tajne.

21:01

Wraz z kilkoma ministrami zamierzam udać się do Kijowa, by sfinalizować rozmowy dotyczące licencjonowania eksportu ukraińskiego zboża na terytorium Rumunii - zapowiedział premier Rumunii Marcel Ciolacu.

20:53

Wypłaciliśmy Ukrainie kolejne 1,5 mld euro w ramach unijnego pakietu pomocy makrofinansowej - poinformowała w piątek w serwisie X (dawniej Twitter) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Tylko w tym roku zapłaciliśmy 13,5 mld euro, aby pomóc Ukrainie w utrzymaniu szpitali, szkół i innych usług. Pomaga to również Ukrainie na drodze do UE, wspierając reformy transformacyjne. Europa pozostaje zdecydowanie po stronie Ukrainy" - zadeklarowała von der Leyen.

20:13

650 mln dolarów dalszej kanadyjskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy zapowiedział podczas piątkowego wystąpienia w parlamencie Kanady premier Justin Trudeau. Gościem parlamentu jest składający wizytę w Kanadzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

650 mln CAD pomocy zostanie przekazanych przez Kanadę Ukrainie w ciągu trzech lat. Trudeau zapowiedział m.in. przekazanie 50 pojazdów opancerzonych, w tym pojazdów ewakuacji z pola bitwy, oraz pomoc w formie szkoleń dla pilotów F16.

"Demokracja nie zdarza się przypadkiem (...) Sława Ukrainie!" - zakończył swoje przemówienie Trudeau, zapraszając Zełenskiego do wygłoszenia wystąpienia przez kanadyjskim parlamentem.

20:03

Rosyjscy szpiedzy wykorzystują hakerów do przeprowadzania cyberataków na systemy komputerowe ukraińskich organów ścigania, próbując zidentyfikować i uzyskać dowody związane z rzekomymi rosyjskimi zbrodniami wojennymi - stwierdził w rozmowie z agencją Reuters Jurij Szczygoł, szef Państwowej Służby Łączności Specjalnej Ukrainy.

19:44

"W ciągu dnia armia rosyjska dwukrotnie zaatakowała Nikopol. Doszło do nalotu dronów. Wróg wycelował w miasto dronem kamikaze. Inny bezzałogowiec zrzucił amunicję" - poinformował  Serhij Łysak, szef obwodu dniepropietrowskiego.

18:54

Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o ukraińskie zboże, jest wycofanie przez Ukrainę skargi ze Światowej Organizacji Handlu (WTO). Czekamy na zapowiedziany plan działania ze strony Komisji Europejskiej - mówi ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Według nieoficjalnych informacji Komisja Europejska wyznaczyła na przyszły czwartek w Brukseli spotkanie platformy koordynacyjnej ws. ukraińskiego zboża. Według źródeł PAP Polska wcześniej informowała KE i kraje członkowskie, że wycofuje się z prac na platformie i będzie prowadzić rozmowy ws. zboża w formatach posiedzenia ambasadorów państw członkowskich przy UE oraz Rady.

18:32

Jedna osoba zginęła, a 15 zostało rannych w rosyjskim ostrzale Krzemieńczuka w środkowej Ukrainie. Jak poinformowały lokalne władze, jedną z rosyjskich rakiet lecących w kierunku miasta udało się strącić.

17:56

Rosyjska armia ostrzelała w piątek Krzemieńczuk w środkowej Ukrainie; trafiono w infrastrukturę cywilną - poinformował Dmytro Łunin, szef władz obwodu połtawskiego. Jak dodał, ze wstępnych informacji wynika, że wskutek ataku są zabici i ranni.

Łunin przekazał, że jedną rakietę strąciła ukraińska obrona przeciwlotnicza. Zaznaczył, że więcej informacji poda później.

17:30

NBC News podaje, że Joe Biden poinformował Wołodymyra Zełenskiego, że USA przekażą Ukrainie niewielką liczbę rakiet dalekiego zasięgu ATACMS.

17:02

Pojawiają się informacje o kolejny ataku na siedzibę Floty Czarnomorskiej.

16:36

Trwają zacięte walki z siłami rosyjskimi pod Kliszczijiwką w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformował w piątek rzecznik Wschodniego Ugrupowania Wojsk Ilja Jewłasz. Strony walczą w pobliżu kolei służącej do zaopatrywania rosyjskiej armii.

Trwają tam zacięte walki w okolicy kolei. Kolej znajduje się też pod stałymi ostrzałami artyleryjskimi zarówno z ich, jak i z naszej strony. Nie można powiedzieć, że kontrolują całkowicie kolej - przekazał rzecznik cytowany przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

16:09

Po ataku na Sewastopol nadszedł czas na uderzenie w budynki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy i Ministerstwa Obrony Ukrainy w Kijowie - stwierdził były dowódca Floty Czarnomorskiej Władimir Komojedow w rozmowie z RIA Nowosti.

Komojedow zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia liczby systemów obrony powietrznej.

15:52

Dym unoszący się nad siedzibą Floty Czarnomorskiej widać na nagraniach umieszczonych w mediach społecznościowych.

15:25

Rosja planuje zwiększyć wydatki na armię do 6 proc. PKB  -  podaje Bloomberg. W tym roku Moskwa przeznaczyła na wojsko 3,9 proc. PKB, a w 2022 roku 2,7 proc.

14:52

Przecież obiecywaliśmy, że ciąg dalszy nastąpi - skomentował w piątek Mykoła Ołeszczuk, dowódca ukraińskich sił powietrznych, odnosząc się do doniesień o ataku na sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na okupowanym Krymie.

Więc podczas gdy okupanci dochodzą do siebie w Melitopolu, a w Sewastopolu do tej pory słychać alarmy przeciwlotnicze, po raz kolejny dziękuję pilotom sił powietrznych - dodał. Do wpisu dołączył nagranie z Sewastopola.

14:46

Wybraliśmy ścieżkę prawną, nie trzeba robić politycznego koncertu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując sytuację wokół ograniczeń importowych dotyczących ukraińskiego zboża podczas rozmowy z ukraińskimi dziennikarzami w trakcie wizyty w USA.

Wszyscy uzgodniliśmy, że jest data upłynięcia terminu ograniczeń. Ta data to 15 września. To ostatni dzień blokady - podkreślił Zełenski, cytowany przez telewizję Freedom

13:32

W sieci pojawiają się zdjęcia, które mają pokazywać skutki ataku na sztab Floty Czarnomorskiej.

13:28

Władze Białorusi werbują najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera do własnej firmy wojskowej Gardserwis, obiecując im przydział mieszkań poza kolejnością; w ten sposób reżim Alaksandra Łukaszenki chce kupić sobie lojalność wagnerowców - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Takie działania Mińska jasno dowodzą priorytetów białoruskich władz w dziedzinie bezpieczeństwa. Najważniejsza jest dla nich obrona reżimu i możliwość sprawnego tłumienia wystąpień społecznych. W tym celu Łukaszenka zwraca się do Rosjan - zauważył portal.

12:51

Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un odrzucił propozycję przekazania jego pogrążonemu w głodzie krajowi dziesiątek tysięcy ton pszenicy - informuje południowokoreański dziennik "Korean Timies", powołując się na rosyjskiego dyplomatę. Uciekinierzy z Północy twierdzą, że "nieludzki, okrutny i egocentryczny" Kim zrobił tak, by zachować twarz i nie być postrzegany jako "ubogi krewny, żebrzący o jedzenie".

12:45

Ukraińskie media informują o silnych eksplozjach w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie. Okupacyjna administracja przekazała, że doszło do ataku na sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

W Sewastopolu rozległy się trzy silne eksplozje, a nad miastem słychać było przelot rakiety - podaje miejscowa redakcja Radia Swoboda. Jej korespondent relacjonuje, że na niebie widać ciemny dym. W Sewastopolu słychać syreny karetek.

Michaił Razwożajew, gubernator miasta z nadania Moskwy, poinformował, że doszło do ataku rakietowego na sztab Floty Czarnomorskiej.

12:29

16 cywilów zostało rannych w rosyjskim ostrzale miasta Kurachowe w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowało wbiuro prokuratora generalnego Ukrainy. Rosyjskie wojska zaatakowały rakietami Iskander.

Biuro przekazało, że do ataku doszło wczoraj ok. godz. 22 czasu miejscowego (21 w Polsce). Ze wstępnych informacji wynika, że rosyjskie wojska ostrzelały miejscowość dwoma rakietami typu Iskander: jedna z nich trafiła w piętrowy budynek mieszkalny. Rannych zostało 16 mieszkańców. Na miejscu trwa rozbiórka gruzów.

12:28

Drugi statek wypłynął z portu w Czarnomorsku na południu Ukrainy i podąża tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne - powiadomił ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Statek Aroyat transportuje 17,6 tys. ton pszenicy, która ma trafić do Egiptu.

11:51

Narodowa komisja ds. standardów języka państwowego Ukrainy zdecydowała, że dozwolone jest pisanie w języku ukraińskim słów Rosja, Moskwa, Federacja Rosyjska itp. małą literą w tekstach nieoficjalnych.

Komisja poinformowała, że taka decyzja została podjęta w związku z "bohaterską walką ukraińskiego narodu o niepodległość państwa ukraińskiego" oraz głosem w tej sprawie wicepremier Ukrainy Iryny Wereszczuk, która zaapelowała do komisji, by "nie traciła czasu i sformalizowała to, co i tak robią wszyscy Ukraińcy".

11:49

Możemy pomóc Ukrainie podnieść się ze zniszczeń wojennych; widzę tutaj ogromną rolę dla polskich przedsiębiorców - mówił w Poznaniu na kongresie Odbudowy Ukrainy "Common Future" prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że polski biznes ma do odegrania fundamentalną rolę w odbudowie Ukrainy. Odbudowana i zintegrowana z Europą Ukraina z całą pewnością już dziś zajmuje, ale w przyszłości jeszcze silniej zajmie, ważne miejsce na rynku europejskim i w europejskiej przyszłości, także naszej przyszłości - powiedział Duda.

11:05

W przyszłym tygodniu zaplanowano kolejne rozmowy ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy dotyczące problemu ze zbożem. Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania - podkreślił dziś minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

10:54

Kolejna odsłona rosyjskiego terroru energetycznego, czyli ostrzałów ukraińskich obiektów energetycznych, zaczęła się już kilka tygodni temu, lecz tym razem jesteśmy na to przygotowani lepiej niż przed rokiem - ocenił premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Widzimy, że te działania Rosjan już się rozpoczęły. Celami agresora stały się infrastruktura energetyczna, sieci przesyłowe, magazyny paliw. Dochodzimy do takich wniosków po pierwszych atakach na regionalne podstacje energetyczne w ciągu ostatnich dwóch tygodni - oznajmił szef ukraińskiego rządu.

10:25

W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło łącznie ośmioro mieszkańców obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - powiadomił szef władz tego regionu Ołeksandr Prokudin. Wcześniej informowano o dwóch ofiarach śmiertelnych ataku na internat w Chersoniu, dokonanego przez Rosjan w nocy ze środy na czwartek.

10:24

Opublikowane w czwartek nagrania z frontu dowodzą, że ukraińskie wojska przełamały ostatnią linię rosyjskiej obrony w zachodniej części obwodu zaporoskiego i prowadzą operacje z użyciem pojazdów opancerzonych nieopodal miejscowości Werbowe - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Doniesienia o przełamaniu głównej linii fortyfikacji wroga przekazał dziennik "Wall Street Journal", który powołał się na ukraińskiego oficera, wypowiadającego się pod warunkiem zachowania anonimowości.

08:30

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył, że jego kraj będzie zabiegał o to, by Polska i Ukraina zasiadły przy jednym stole i zapowiedział bezpośrednie kontakty z prezydentami obu państw, Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim - podała agencja BNS.

W najbliższej przyszłości przede wszystkim podtrzymam bezpośrednie kontakty z dwoma prezydentami. Moi doradcy podtrzymują stałe kontakty robocze - powiedział Nauseda, który wypowiadał się przez łącze wideo z Los Angeles.

07:52

Ostatnie napięcia w relacjach Ukrainy z niektórymi zachodnimi partnerami, w tym z Polską, są potwierdzeniem naszej wcześniejszej tezy, że rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę portową i zbożową mają na celu pogorszenie relacji Kijowa z państwami Europy Środkowej - zauważył w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Już 20 lipca ocenialiśmy, że ostrzały instalacji portowych i silosów zbożowych na Ukrainie, to element działań Kremla, obliczonych na uzyskanie ustępstw od Zachodu, a także doprowadzenie do sytuacji konfliktowych w relacjach Kijowa z sąsiednimi państwami UE - przypomniał think tank.

07:20

Statek Resilient Africa, który dotarł do portu ukraińskiego tymczasowym korytarzem humanitarnym przez Morze Czarne i załadował tam zboże, przybył do Turcji - podał portal Suspilne. Jest to pierwszy statek, który przepłynął w obie strony utworzonym przez Ukrainę korytarzem.

07:19

Mam nadzieję, że te nieszczęsne wypowiedzi polityków ukraińskich się zakończą i zostanie zakończony spór zbożowy - mówił w Rozmowie o 7:00 w RMF FM i Radiu RMF24 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Myślę, że w pewien sposób udział Stanów Zjednoczonych schłodzi rozpalone ukraińskie głowy - dodawał gość Pawła Balinowskiego. 

06:30

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, po zakończeniu wizyty w USA, przybył w nocy z czwartku na piątek, czasu lokalnego, do stolicy Kanady - Ottawy. Przeprowadzi tam rozmowy z premierem Justinem Trudeau i wygłosi przemówienie w kanadyjskim parlamencie. Zełenski spotka się też z kanadyjskimi biznesmenami.

Na lotnisku w Ottawie Zełenskiego powitał premier Justin Trudeau.

To pierwsza wizyta ukraińskiego prezydenta w Kanadzie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022. 

05:28

Deputowani do parlamentu Mołdawii Irina Lozovan i Alexandr Nesterovschi zostali wieczorem zatrzymani przez służby bezpieczeństwa tego kraju w związku z domniemanym pobieraniem pieniędzy od prorosyjskiego oligarchy Ilana Szora. Polityk ten jest poszukiwany przez mołdawski wymiar ścigania od 2019 r. za przestępstwa finansowe.

Relacjonująca moment zatrzymania Iriny Lozovan kiszyniowska telewizja Moldova1 przypomniała, że pozbawieni w czwartek po południu immunitetów posłowie są związani z partią Odrodzenie (Renastere), w której afera korupcyjna zatacza coraz większe kręgi.

05:27

Prezydent USA Joe Biden ogłosił podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wartości 325 mln dolarów, w tym dodatkową baterię systemu obrony powietrznej Hawk. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu do Ukrainy trafią pierwsze czołgi Abrams.

05:25

Urząd premiera Kanady Justina Trudeau poinformował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży w czwartek i piątek (lokalnego czasu) wizytę w Kanadzie. Zełenski odbędzie rozmowy z Trudeau i wygłosi przemówienie w kanadyjskim parlamencie.

05:20

Wiceprezydent Chin Hang Zheng w przemówieniu wygłoszonym na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zadeklarował gotowość Pekinu do "konstruktywnej roli w szybkim osiągnięciu pokoju" na Ukrainie. Zapowiedział szersze otwarcie jego kraju na świat i podkreślił, że Chiny zawsze będą członkiem "wielkiej rodziny krajów rozwijających się".

Chiński wiceprezydent oświadczył, że "uzasadnione interesy bezpieczeństwa wszystkich krajów powinny być uwzględniane a suwerenność i integralność terytorialna szanowane". Dodał, że "różnice zdań i spory powinny być rozwiązywane pokojowo na drodze dialogu i konsultacji".

Nawiązując bezpośrednio do Ukrainy Han Zheng stwierdził, że "Chiny popierają wszelkie starania zmierzające do pokojowego rozwiązania kryzysu i są gotowe do dalszego odgrywania konstruktywnej roli w szybkim osiągnięciu pokoju".