Akcję informacyjną dla Rosjan z Obwodu Kaliningradzkiego szykują Ukraińcy z Gdańska. Chcą przedstawić im ukraiński konflikt inaczej niż opisują go propagandowe, rosyjskie media. Dziś ma ruszyć druk specjalnych ulotek adresowanych do Rosjan.

Od piątku do niedzieli ulotki mają być umieszczane za wycieraczkami samochodów Rosjan, którzy korzystają z małego ruchu granicznego i przyjeżdżają na zakupy do Gdańska.

To jest akcja, która ma na celu przybliżenie tego w jaki sposób my oceniamy to co się teraz dzieje na Ukrainie. Patrzymy na to jak na zbrojną interwencję wojsk na suwerennym terytorium Ukrainy. Obserwujemy, widzimy to w jaki sposób rosyjskie media pokazują wydarzenia na Krymie i jesteśmy przekonani, że te informacje mocno manipulują świadomością społeczną. Rozumiemy, że nasi przyjaciele nie mają dostępu do obiektywnych informacji. I nie dziwię się, kiedy dziś czytam sondaże, że większość Rosjan popiera interwencję zbrojną na Krymie - opowiada reporterowi RMF FM Nedim Useinov z gdańskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce.

Jak podkreśla, ulotka ma także zawierać apel o wspólną postawę sprzeciwu wobec ewentualnej wojny. Treść jest, powiedziałbym, pojednawcza. Nie jest to ulotka, w której oskarżamy Rosjan o to, że popierają Putina. Odwrotnie: używamy takich haseł jak "wojna, której jesteśmy wszyscy przeciwni." Odwołujemy się do wspólnych, uniwersalnych wartości. Używania pokoju, szanowania nietykalności granic państwowych, żebyśmy w Europie, w przyszłości, mogli nadal się wzajemnie odwiedzać i likwidować kolejne granice, a nie budować je - wyjaśnia Useinov.

W najbliższy weekend do mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego trafić ma nieco ponad tysiąc ulotek. Jeśli konflikt będzie narastał, akcja na większą skalę, ma być kontynuowana w przyszłym tygodniu. Niewykluczone, że będzie prowadzona nie tylko w Trójmieście, ale być może również w przygranicznych powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, które także są objęte małym ruchem granicznym.