Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski pokonali w Moskwie Konstantina Krawczuka i Karena Chaczanowa 2:6, 6:4, 6:1, 6:0 w spotkaniu 1. rundy Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Davisa. Dzięki temu polscy tenisiści prowadzą w meczu z Rosją 2:1.

Pierwotnie rywalami Matkowskiego i Fyrstenberga w sobotę mieli być Krawczuk i Tejmuraz Gabaszwili. Biało-czerwoni domyślali się, że w składzie przeciwników może dojść do zmiany. Spodziewali się jednak, że pierwszego z wymienionych zastąpi Dmitrij Tursunow, najwyżej notowany spośród Rosjan.

Do zapewnienia sobie występu w drugiej rundzie Polakom brakuje jednego zwycięstwa z reprezentantami "Sbornej". W niedzielę jako pierwszy przed szansą na wywalczenie go stanie Jerzy Janowicz, który zmierzy się z Tursunowem. Po zakończeniu tego spotkania na twardy kort w hali kompleksu "Olimpijskij" zgodnie z planem wyjść mają Michał Przysiężny i Chaczanow.

W piątek, w pierwszej turze meczów singlowych, Janowicz pokonał Chaczanowa 6:2, 6:4, 6:4, a Przysiężny musiał uznać wyższość Tursonowa 3:6, 6:3, 6:7 (3-7), 2:6.

By po raz pierwszy znaleźć się w elicie tych rozgrywek, biało-czerwoni muszą nie tylko wygrać w Moskwie, ale i później w kwietniu pokonać Chorwację, a następnie zwyciężyć w barażu z jednym z zespołów, które będą się bronić przed spadkiem z Grupy Światowej.

Celem Polaków jest właśnie awans do elity. Blisko jego realizacji byli w ubiegłym roku, ale przegrali decydujący baraż z Australijczykami.

Wynik meczu pierwszej rundy Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej:

Rosja - Polska 1:2

sobota - gra podwójna

Konstantin Krawczuk, Karen Chaczanow - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski 6:2, 4:6, 1:6, 0:6

piątek - gra pojedyncza

Karen Chaczanow - Jerzy Janowicz      2:6, 4:6, 4:6

Dmitrij Tursunow - Michał Przysiężny  6:3, 3:6, 7:6 (7-3), 6:2

(jad)