Wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia są realizowane w terminie, a zatem możemy spokojnie czekać na przyjazd papieża Franciszka i młodzieży z całego świata - powiedział dziennikarzom koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus. "Nie mamy opóźnień. Nie ma sygnałów, które mogłyby i powinny nas niepokoić" – podkreślił.

Wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia są realizowane w terminie, a zatem możemy spokojnie czekać na przyjazd papieża Franciszka i młodzieży z całego świata - powiedział dziennikarzom koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus. "Nie mamy opóźnień. Nie ma sygnałów, które mogłyby i powinny nas niepokoić" – podkreślił.
Koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 - bp Damian Muskus (P), podczas konferencji prasowej 19 bm. w Krakowie /PAP/Jacek Bednarczyk /PAP

Podczas briefingu biskup Muskus odniósł się do opublikowanej przez komitet w poniedziałek informacji o stanie przygotowań Błoń i Campusu Misericordiae w Brzegach. Podkreślił, że dokument ten ma charakter "informacyjny, a nie polemiczny" i jak mówił współpraca z rządem i wojewodą małopolskim "układa się bardzo dobrze".

Przekazujemy rządowi za pośrednictwem wojewody wszystkie informacje, które są potrzebne do stworzenia planu zabezpieczenia tego wydarzenia - mówił bp. Muskus. Plan zabezpieczenia ŚDM ma być gotowy w połowie maja.

W połowie marca Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przedstawiło kancelarii premiera raport nt. planu zabezpieczenia ŚDM, w którym skrytykowano lokalizację mszy kończącej spotkania młodych z papieżem w Brzegach k. Wieliczki. Był to wstępny raport. Nie uwzględniał wszystkich zrealizowanych już projektów. Końcowy raport będzie na pewno inny, poczekajmy cierpliwie do 15 maja - zauważył hierarcha. Odnosząc się do prowadzonego na terenie Campusu Misericordia demontażu słupów linii energetycznej bp Muskus powiedział, że wszelką dokumentacją dotycząca tej inwestycji dysponuje burmistrz Wieliczki. Linia musi być zlikwidowana, by nie przechodziła nad zaprojektowanym w tym miejscu sektorem dla niepełnosprawnych.

"Nie jest w naszym interesie trzymanie w tajemnicy wydatków"

Pytany o to, jakie wydatki w związku z ŚDM poniesie Komitet Organizacyjny, bp Muskus powiedział, że rozliczenie kosztów zostanie upublicznione po zakończeniu wydarzenia. Nie jest w naszym interesie trzymanie w tajemnicy wydatków, jakie Komitet Organizacyjny musi ponieść - zapewnił. Biskup dodał, że przybliżone koszty były już wielokrotnie podawane - ok. 200 mln zł.

W opublikowanej w poniedziałek informacji podkreślono, że Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie zaplanowano czuwanie modlitewne i mszę kończącą ŚDM, to jedyne miejsce, które jest w stanie pomieścić 1,8 mln pielgrzymów, zapewnić otwarty charakter wydarzenia i optymalny komfort dla wszystkich uczestników spotkania z papieżem. Według strony kościelnej to najlepsza lokalizacja.

Z informacji wynika, że do tej pory na terenie Campusu Misericordiae m.in.: wybudowano 6,5 km dróg asfaltowych wraz z melioracją, kanalizacją, oświetleniem, ścieżkami pieszymi i rowerowymi, a przed uroczystością planowane jest położenie ok. 15 km dróg tymczasowych w celu obsługi medycznej, sanitarnej i bezpieczeństwa. Rozpoczęła się przebudowa części linii wysokiego napięcia, przeprowadzono konserwacje wałów na rzekach, poprawiono stan rowów przy ciekach wodnych. Wkrótce ma się rozpocząć budowa trzech nowych mostów na rzece Serafa i potoku Zabawka, a cztery kolejne - tymczasowe zostaną postawione przez wojsko. Bp Muskus powiedział we wtorek, że kontynuowana będzie jeszcze melioracja tego terenu - do wykonania zostało jeszcze ok. 30 proc. prac w tym zakresie.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.

(mn)