"Od 2018 roku realizujemy program podwyżek dla nauczycieli. W 2017 roku odmroziliśmy pensje nauczycielskie, które został w 2012 roku zamrożone przez PO i PSL (...) W porównaniu do grudnia 2017 roku wzrost wynagrodzeń to średnio 21 proc." - mówiła w Sejmie wicepremier Beata Szydło. Dodała, że kolejna propozycja zawarta w porozumieniu to skrócenie stażu, przyśpieszenie awansu zawodowego, co również przekłada się na wzrost wynagrodzeń. "Ta oferta cały czas jest aktualna i przewodniczący Broniarz wie, że jest gotowe porozumienie do podpisania" - podkreśliła.


Od 2015 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje zmianę programu gospodarczego - mówiła wicepremier Szydło. Wprowadzamy model gospodarczy, którego podstawowym założeniem jest to, że ze wzrostu PKB mają prawo korzystać wszyscy obywatele - wszystkie Polki i wszyscy Polacy i jest to diametralnie różne podejście do tego, które państwo prezentujecie i którego wy jesteście autorami. Dlatego, że przez wiele lat w Polsce był realizowany model, u którego legł plan Balcerowicza, który różnicował Polaków. Jego trzy główne założenia to było: Polska ma być montownią, zapleczem taniej siły roboczej, a ci, którzy się z tym nie zgadzają mieli wyjeżdżać za granicę. My diametralnie ten model gospodarczy zmieniamy - tłumaczyła

Zdajemy sobie z tego sprawę, że jest wiele grup zawodowych w Polsce, które powinny lepiej zarabiać i będą lepiej zarabiały, ale nie możemy tego wszystkiego zrobić na raz, potrzebny jest czas, i konsekwentnie ten plan będziemy realizowali przez kolejne lata - przekonywała wicepremier. Podkreśliła, że propozycja, którą rząd złożył nauczycielom jest propozycją, która zawiera propozycję na przyszłość. Zaproponowaliśmy w drugiej części porozumienia wzrost wynagrodzeń nauczycielskich średnio dla nauczyciela dyplomowanego do 8 tys. 100 zł przy zmianie pensum - powiedziała. Jak dodała, ta propozycja wymaga dialogu, rozmowy i chęci rozmowy również z drugiej strony.


Proponujemy, aby w tym roku jeszcze przyjąć te zmiany tak, aby one w przyszłym roku mogły zostać wprowadzone w życie - apelowała Szydło. Dodała też, że wynagrodzenie 8 tys. 100 zł dla nauczyciela dyplomowanego mogło by wejść w życie w 2022 r.

Dzisiaj wychodzimy do nauczycieli z propozycją wzrostu wynagrodzenia, które zawarte są we wspomnianym przeze mnie porozumieniu
- oświadczyła Szydło. Jeżeli zechcecie państwo te porozumienie podpisać, związki zawodowe, to możemy po egzaminach przystąpić do rozmów na temat drugiej części porozumienia - tej, która zawiera się właśnie w nowym kontrakcie społecznym dla nauczycieli - dodała.