Hokejowa reprezentacja Rosji nie zdobędzie medalu na igrzyskach w Soczi. "Sborna" sensacyjnie przegrała z Finlandią 1:3 w spotkaniu ćwierćfinałowym i nie awansowała do półfinału. Wcześniej do czołowej czwórki zakwalifikowali się Szwedzi po wygranej ze Słoweńcami 5:0.

Finowie awansowali do ćwierćfinału bezpośrednio jako najlepsza drużyna z drugich miejsc po pierwszej rundzie rozgrywek grupowych. Rosjanie musieli natomiast rywalizować w fazie play off, w której po trudnym meczu pokonali 4:0 (0:0, 2:0, 2:0) Norwegię. Obok Finlandii do ćwierćfinału bezpośrednio awansowali zwycięzcy grup - Kanada, USA i Szwecja.

Dzisiaj w ekipie gospodarzy było widać trudy pojedynku fazy play off. Grali nieskutecznie, popełniali sporo błędów, nawet w przewadze nie byli w stanie pokonać świetnie dysponowanego bramkarza rywali Tuukkę Raska. Rosjanie "wściekle" atakowali, ale rywale nie dali się zaskoczyć.

Rosja odpadła w ćwierćfinale, tak samo, jak cztery lata temu w Vancouver, gdy w tej samej fazie turnieju uległa 3:7 Kanadzie. Medalu ekipa Rosji nie wywalczyła także osiem lat temu w Turynie, gdzie zajęła czwartą lokatę. W półfinale przegrała także z Finami 0:4, a o brązowy medal z Czechami 0:3.

Miny przywódzców - bezcenne

Po przegranym spotkaniu w sieci pojawiło się zdjęcie prezydenta i premiera Rosji z wyraźnie zmartwionymi minami. Fotografia podbiła portale społecznościowe i dopiero później okazało się, że pochodzi z meczu Rosja-Słowacja.

Rosja - Finlandia 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Bramki: dla Finlandii - Juhamatti Aaltonen (10), Teemu Selanne (18), Mikael Granlund (26); dla Rosji - Ilja Kowalczuk (3).

(MRod)