Na Stadionie Narodowym w Warszawie po godz. 19 zakończyła się ceremonia otwarcia mistrzostw Europy siatkarzy. Spektakl trwał pół godziny. Następnie na rozgrzewkę wyszli siatkarze - przed meczem z Serbami. Mistrzostwa zakończą się 3 września w Krakowie.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie po godz. 19 zakończyła się ceremonia otwarcia mistrzostw Europy siatkarzy. Spektakl trwał pół godziny. Następnie na rozgrzewkę wyszli siatkarze - przed meczem z Serbami. Mistrzostwa zakończą się 3 września w Krakowie.
Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w siatkówce na Stadionie Narodowym /Jan Kałucki /RMF FM

Kosmiczna, nowoczesna i muzyczna - taka była ceremonia otwarcia mistrzostw Europy siatkarzy na PGE Narodowym w Warszawie. Był statek kosmiczny, kosmonauci z flagami państw na elektrycznych deskorolkach, fajerwerki i sporo muzyki. 

W sumie w ceremonii wzięło udział 150 tancerzy oraz 50 dzieci. To one właśnie zaprezentowały w odblaskowych barwach nazwy czterech miast, gdzie odbędzie się faza grupowa mistrzostw Europy - Szczecina, Krakowa, Katowic i Gdańska.

Na środku boiska pojawiła się też wielka piłka od siatkówki, a kibice zostali zabrani na Volleyplanet.

W czasie ceremonii otwarcia wykonany został także hymn mistrzostw. Nagrał go zespół "Cugowscy". Nosi tytuł "Gra o wszystko".

Witam wspaniałych kibiców, przyjaciół siatkówki. Dzisiaj wieczorem rozpoczynamy wielkie święto europejskiej siatkówki. Jestem przekonany, że tak jak trzy lata temu, gdy otwieraliśmy tutaj mistrzostwa świata, tak i teraz będziemy uczestniczyć w historycznym widowisku. Pokażmy całemu światu jak kibicują fani z Polski - powiedział prezes związku Jacek Kasprzyk.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał chwilę później prezes europejskiej konfederacji Aleksandar Boricic.

Podczas samej ceremonii otwarcia na trybunach nie było kompletu widzów. 

Polacy tylko raz w historii wygrali mistrzostwa Europy - w 2009 roku w Turcji. Wówczas kadrę prowadził Argentyńczyk Daniel Castellani. Teraz trenerem jest Włoch Ferdinando De Giorgi, który przed tym sezonem odmłodził kadrę i liczy na podobny sukces.

W fazie grupowej biało-czerwoni zmierzą się kolejno z Serbią, Finlandią i Estonią. Mecze z ostatnimi dwoma rywalami odbędą się w Gdańsku. Później - o ile Polacy awansują - przeniosą się do Krakowa, gdzie rozgrywać się będzie bezpośrednia walka o medale. 

Podział na grupy

Do ćwierćfinałów bezpośrednio awansują zwycięzcy grup. W barażach zagrają zespoły z drugich i trzecich miejsc. Z dalszej rywalizacji odpadają zespoły, które uplasują się na ostatnich pozycjach.

Grupa A: Finlandia, Estonia, Polska, Serbia (Warszawa, Gdańsk)

Grupa B: Słowacja, Czechy, Niemcy, Włochy (Szczecin)

Grupa C: Bułgaria, Rosja, Słowenia, Hiszpania (Kraków)

Grupa D: Holandia, Turcja, Belgia, Francja (Katowice)