Krakowscy radni dzielnicowi zaszczepieni przeciwko koronawirusowi poza kolejnością. Pracę stracił już dyrektor jednego z miejskich domów pomocy społecznej.

Szczepionkę przeciw Covid-19 przyjęło dwóch radnych z dzielnicy XVIII Krakowa, czyli z Nowej Huty. Wiadomo, że to wiceprzewodniczący dzielnicy oraz jedna z radnych.

Samorządowcy mieli się zaszczepić poza kolejnością wraz ze swoimi małżonkami w okręgowym miejskim dziennym domu pomocy społecznej. Dyrektora tej placówki już poproszono o rezygnację ze stanowiska, bo - jak przekonują miejscy urzędnicy - to dyrektorzy placówek odpowiadają za szczepienia.

Faktycznie zostały zaszczepione cztery osoby poza kolejnością. To nie powinno się zdarzyć. Przed szczepieniami dyrektor MOPS-u zebrał wszystkich podległych mu dyrektorów i wytłumaczył na jakich zasadach mają się odbywać szczepienia - mówił Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.

Szczepienia mieszkańców DPS-ów trwają od poniedziałku. W Krakowie zaszczepiono dotąd ponad 850 osób z 1651 zgłoszonych.

W całej Małopolsce do szczepień zgłosiło się 5328 pensjonariuszy domów pomocy społecznej, czyli ponad 70 proc. wszystkich mieszkańców DPS-ów.

W Małopolsce działają 93 domy pomocy społecznej, które oferują 8244 miejsca, obecnie zajętych jest 7599.

Jutro ruszają zapisy na szczepienia osób powyżej 70. roku życia

Proces szczepień pracowników jest praktycznie można powiedzieć, że już na ukończeniu - stwierdził dziś w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Z kolei proces szczepień pensjonariuszy, według wiceministra, powinien zakończyć się w piątek.

Mamy informacje z poszczególnych domów pomocy społecznej i placówek całodobowych, że 80 proc. tych, którzy się zgłaszali, jest już zaszczepionych, a zgłaszało się powyżej 70 proc., czyli to też jest bardzo dobra informacja, bo wiemy, że na początku naszej akcji tych osób było mniej - podał Szwed.

Od 15 stycznia na szczepienie przeciw Covid-19 rejestrują się seniorzy powyżej 80. roku życia. W piątek 22 stycznia ruszy rejestracja osób powyżej 70. roku życia. Zgodnie z zapowiedzią szczepienie wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia ma ruszyć 25 stycznia.

Szczepienia poza kolejnością na WUM

Przypomnijmy, że na samym starcie programu szczepień przeciwko koronawirusowi w Polsce falę krytyki wywołała akcja szczepień poza kolejnością na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Poza kolejką zaszczepiono kilkanaście znanych osób, m.in. Krystynę Jandę, Wiktora Zborowskiego i Andrzeja Seweryna, a także postacie ze świata biznesu. Narodowy Fundusz Zdrowia po kontroli nałożył na uczelnię karę finansową. Minister zdrowia Adam Niedzielski domaga się dymisji rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Była deklaracja NFZ ws. szczepień poza kolejnością. Nieoficjalne ustalenia ws. afery na WUM