Od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat przeciwko Covid-19 - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Jak podkreślił, będą to szczepienia w punktach, a od września w szkołach.

Siódmego czerwca rozpoczniemy szczepienia przeciwko Covid-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat. To ponad 2,5 mln uczniów - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Nastolatkowie będą mogli przyjąć preparaty w punktach szczepień, które już działają w ramach Narodowego Programu Szczepień. Na razie nie rozpoczniemy przed wakacjami szczepień w szkołach. Rozpoczniemy je od września - zaznaczył urzędnik odpowiedzialny za akcję szczepień.

Dworczyk dodał także, że toczą się badania dotyczące szczepienia dzieci w wieku 7-12 lat. Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Jeżeli okażą się pozytywne, to my również będziemy, w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej przy premierze, podejmowali decyzje w sprawie szczepień dzieci młodszych - powiedział.

Szef KPRM przyznał, że jest nieco mniej rejestracji na szczepienia. Tempo szczepień utrzymujemy na dobrym poziomie, natomiast namawiamy wszystkich do tego, żeby rejestrować się, korzystać z tej możliwości, bo tutaj widzimy, jeśli chodzi o rejestrację, pewne spowolnienie - powiedział. 

Minister Przemysław Czarnek przekazał, że w czerwcu rozpocznie się akcja informacyjna w szkołach na temat szczepień. Prześlemy do wszystkich szkół, do wszystkich dyrektorów z przeznaczeniem dla wszystkich wychowawców, wszystkich klas materiały informacyjne na temat szczepień, na temat etapów tych szczepień, możliwości zaszczepienia się już teraz w populacyjnych punktach szczepień, ale też na temat tego, co będzie po wakacjach - powiedział Czarnek.

Jak dodał, "po wakacjach w drugim tygodniu września, będziemy mieli zbieranie kwestionariuszy medycznych". Od 6 do 10 września to jest moment, w którym dyrektorzy szkół będą mogli otrzymać od wszystkich rodziców zainteresowanych uczniów szczepieniami(...) kwestionariusze medyczne - zaznaczył minister edukacji i nauki.

Poinformował, że na podstawie tego w trzecim tygodniu września zostanie przeprowadzona akcja szczepień w szkołach. Akcja szczepień w szkołach będzie uzależniona od tego, ilu chętnych będzie w poszczególnych placówkach. To znów dyrektorzy szkół będą decydować o tym, czy chcą, żeby na terenie szkoły zorganizować punkt szczepień, to jest możliwe, czy też znów uczniowie, którzy zgłoszą się do tych szczepień będą mogli zaszczepić się w populacyjnych punktach szczepień - powiedział Czarnek.

Wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w ubiegły piątek. W poniedziałek na profilu @szczepimysie na Twitterze poinformowano, że na posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze została przyjęta rekomendacja o szczepieniu dzieci wieku od 12 do 15 lat. "Rada rekomenduje szczepienia przeciw Covid-19 osób od 12. do 15. roku życia preparatem Comirnaty" - napisano.

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko Covid-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.