O zacieśniającej się współpracy francuskich i niemieckich specjalistów przy odnawianiu witraży z paryskiej katedry Notre-Dame poinformowało Ministerstwo Kultury w Paryżu. Większość tych witraży nie została zniszczona przez płomienie w czasie gigantycznego pożaru świątyni ponad trzy i pół roku temu, ale duża ich część po prostu poczerniała.

Paryscy eksperci podkreślają, że jedyne średniowieczne witraże paryskiej katedry Notre-Dame, które mają okrągły kształt, paradoksalnie nie poczerniały w czasie pożaru. Nie zostały one więc objęte trwającymi pracami renowacyjnymi.

Czyszczone są natomiast pozostałe witraże świątyni, z których większość wykonana została w stylu neogotyckim około 150 lat temu - w epoce znanego i kontrowersyjnego konserwatora zabytków i architekta Eugène’a Viollet-le-Duca - lub nawet w latach sześćdziesiątych XX wieku. Będą one czyszczone, specjaliści mają też zająć się tymi ich fragmentami, gdzie widać ubytki farby.

Francuskim specjalistom pomagają niemieccy eksperci, którzy zdobyli duże doświadczenie w tej sferze w czasie naprawiania witraży katedry w Kolonii.

Katedra ma zostać odbudowana na igrzyska

Przypomnijmy, że prezydent Francji Emmanuel Macron chce, by odbudowa katedry Notre-Dame zakończyła się przed igrzyskami olimpijskimi, które mają odbyć się w Paryżu za dwa lata.

Wielu ekspertów sugeruje jednak, że może się to nie udać. Jean-Louis Georgelin, specjalny przedstawiciel rządu Francji ds. nadzoru nad restauracją świątyni, oświadczył ostatnio, że będzie to trudne wyzwanie. Zapewnił jednak, że pozostaje w tej sferze optymistą.

Odbudowa Notre-Dame już napotkała na poważne kłopoty, opóźnienia prac wywołały obawy o zatrucie ołowiem, wybuch pandemii, a nawet warunki pogodowe spowodowane przez zmiany klimatyczne.

Jednak Georgelin podkreśla, że ma zamiar dopilnować dokończenia prac w terminie, ponieważ "przygląda się temu cały świat".

Koszt odbudowy to prawie 1 miliard euro

Pierwsza faza odbudowy, polegająca w dużej mierze na zabezpieczeniu katedry, kosztowała 150 mln euro. Drugi etap będzie - zdaniem Georgelina - kosztował 550 mln euro, a pozostałe 146 mln euro zostanie przeznaczone na odnowę wnętrza budowli.

Zewnętrzne ściany katedry mają zostać zostać odbudowane w stylu identycznym z oryginałem. Środek katedry, za którego odbudowę odpowiada paryska diecezja, ma zawierać elementy nowoczesne, w tym obrazy twórców współczesnych i multimedialne animacje.

Propozycje te budzą jednak kontrowersje zarówno wśród historyków sztuki, jak i wiernych.

Przyczyna pożaru wciąż nieznana

Pożar świątyni wybuchł 15 kwietnia 2019 roku po godzinie 18. Płomienie objęły dach, a później rozprzestrzeniły się na jedną z wież budowli.

Z płonącej katedry udało się uratować koronę cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także niektóre kielichy i XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego.

Przyczyna pożaru wciąż nie została ustalona, ale prokuratura w Paryżu "zdecydowanie" wykluczyła podpalenie i akt terrorystyczny.

Opracowanie: