W najbliższy poniedziałek poznamy nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. W kolejnych dniach Szwedzka Akademia Nauk wskaże zwycięzców z fizyki i chemii.

W najbliższy poniedziałek poznamy nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. W kolejnych dniach Szwedzka Akademia Nauk wskaże zwycięzców z fizyki i chemii.
Replika medalu Nobla przyznana Henrykowi Sienkiewiczowi /Paweł Jaskółka /PAP

We wtorek dowiemy się kto zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, a w środę poznamy laureata z chemii. Następnie w piątek zostanie wybrany zwycięzca Pokojowej Nagrody Nobla, a 12 października - triumfator w dziedzinie ekonomii. Zgodnie z tradycją data ogłoszenia laureata literackiej Nagrody Nobla zostanie ujawniona w późniejszym terminie.

Nagrodę w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznaje komitet Instytutu Karolinska w Solnej pod Sztokholmem. Laureatów w fizyce i chemii wskazuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Ona też wyłania zwycięzców Nobla w dziedzinie ekonomii. Zdobywcę Pokojowej Nagrody Nobla wskazuje Norweski Komitet Noblowski, a triumfatora literackiego - Akademia Szwedzka.

8 milionów koron, dyplom i złoty medal

Laureaci otrzymają po 8 milionów koron, czyli około 855 tysięcy euro. Oprócz nagrody finansowej każdy ze zwycięzców dostaje dyplom i złoty medal, na którego awersie widnieje profil fundatora nagrody - Alfreda Nobla. Ta strona medalu jest taka sama w przypadku medycyny, fizjologii, fizyki, chemii oraz literatury. Nieco inaczej wygląda awers medalu dla laureata pokojowej Nagrody Nobla oraz zwycięzcy w dziedzinie ekonomii.

Każdy z medali jest ręcznie robiony, waży około 175 gramów i ma średnicę 66 milimetrów. Najcięższy jest ten z ekonomii, który waży kilka gramów więcej. Każdy nagrodzony otrzymuje jeden medal, ale może sobie zażyczyć jego repliki. Ta jednak jest wybita z brązu i jedynie pokryta złotem.

Od 1901 roku laureaci Nagród Nobla są wybierani co roku w dziedzinie: literatury, fizyki, chemii oraz medycyny lub fizjologii. Równie długo przyznawana jest też Nagroda Pokojowa. Alfred Nobel nie ustanowił nagrody dla ekonomistów, którą przyznaje się dopiero od 1968 roku. Jej fundatorem jest Bank Szwecji.

Nazwiska laureatów tradycyjnie ogłaszane są na początku października, wręczenie nagrody ma zaś miejsce w rocznicę śmierci jej fundatora - 10 grudnia w Oslo i Sztokholmie.

(az)