Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września na zamku Balmoral w północno-wschodniej Szkocji w wieku 96 lat. Zasiadała na tronie od 1952 roku, była najdłużej panującą monarchinią w historii brytyjskiej Korony.

Przedstawiamy harmonogram wydarzeń zaplanowanych na piątek w związku ze śmiercią brytyjskiej królowej Elżbiety II i objęciem tronu przez króla Karola III.

  • przed południem król Karol III z królową-małżonką Camillą udają się do Walii, która jest ostatnim etapem ich podróży po wszystkich częściach składowych Zjednoczonego Królestwa. O 12.15 wezmą udział w nabożeństwie poświęconym pamięci Elżbiety II, które odbędzie się w katedrze Llandaff w Cardiff. Następnie udadzą się do siedziby walijskiego parlamentu, gdzie przyjmą kondolencje, a później Karol III spotka się na zamku w Cardiff z szefem walijskiego rządu Markiem Drakefordem.
  • późnym popołudniem Karol III przyjmie na audiencji w Pałacu Buckingham przywódców różnych wyznań religijnych.
  • o 20.30 Karol III oraz jego młodsze rodzeństwo - księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward - wezmą udział w krótkim czuwaniu przy trumnie z ciałem Elżbiety II, która została wystawiona w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim w Londynie.
  • przez cały dzień trwa oddawanie hołdu zmarłej monarchini przez przechodzących koło trumny z jej ciałem ludzi. O północy kolejka osób oczekujących na wejście do Westminster Hall liczyła 7,5 km, zaś przybliżony czas oczekiwania wynosił 9 godzin.