Z powodu mundialu w niemieckim Bundestagu odwołano przewidzianą na piątkowe popołudnie debatę. Jej tematem miał być przeżywający poważne kłopoty finansowe koncern motoryzacyjny Opel. Problem w tym, że w piątek o godzinie 13:30 drużyna Niemiec zmierzy się w ramach piłkarskich mistrzostw świata z ekipą Serbii. Będzie to drugi mecz Niemców na tegorocznym mundialu.

Lewica, która jest organizatorem debaty, obawiała się zatem, że wielu deputowanych - zamiast w Bundestagu - spędziłoby popołudnie na kibicowaniu swojej drużynie.

Tematem obrad miało być odrzucenie w zeszłym tygodniu przez niemieckiego ministra gospodarki wniosku Opla o wsparcie rządowe. Wsparcie to miałoby mieć formę poręczeń kredytów na 1,1 mld euro. W odpowiedzi na decyzję ministra Opel i będący jego właścicielem amerykański koncern General Motors ogłosiły, że zamierzają przeprowadzić sanację bazy produkcyjnej własnymi siłami. Plan restrukturyzacji zakłada m.in. zlikwidowanie 8300 miejsc pracy w Europie. Firma wycofała również wszystkie wnioski o gwarancje kredytowe państw europejskich.

Wszystkie informacje na temat piłkarskich mistrzostw świata w RPA znajdziecie w specjalnym raporcie "Mundial 2010" . Na miejscu jest nasz specjalny wysłannik Patryk Serwański. Jego relacje przeczytacie na blogu. Od 11 czerwca do 12 lipca na antenie RMF FM możecie też słuchać Mistrzowskich Faktów Sportowych.