Media w Rosji zwróciły uwagę na przemówienie Jarosława Kaczyńskiego, w którym podziękował on Rosjanom za pomoc i życzliwość po katastrofie pod Smoleńskiem. Przemówienie Kaczyńskiego streściły agencje ITAR-TASS i Rosbałt. Obie odnotowały też, że szef PiS kandyduje w wyznaczonych na 20 czerwca wyborach prezydenckich w Polsce.

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego zamieściły na swoich stronach internetowych radio Echo Moskwy i gazeta "Komsomolskaja Prawda". Echo Moskwy podkreśliło, że brat-bliźniak poległego prezydenta Polski i przywódca największej w tym kraju partii opozycyjnej powiedział Rosjanom, iż nowe stosunki między dwoma krajami można budować tylko na prawdzie, nawet jeśli jest ona gorzka. Polacy pamiętają kule katów z NKWD, jednak pamiętają też, jak w najtrudniejszym czasie Rosjanie wyciągnęli do nich pomocną rękę - cytowało "Echo Moskwy" słowa Kaczyńskiego.

Natomiast "Komsomolskaja Prawda" wyeksponowała ten fragment wystąpienia, w którym lider PiS przypomniał, że to jego brat, Lech Kaczyński, miał być w niedzielę na placu Czerwonym w Moskwie.