Czy maseczkę ochronną będą musiały nosić od czwartku również dzieci? Czy będziemy musieli zasłaniać nos i usta we własnym ogrodzie albo samochodzie? W jakich sytuacjach dozwolony jest w tym roku wyjazd na święta do bliskich? W RMF FM i na RMF 24 odpowiadamy na Wasze pytania dot. rządowych restrykcji, wprowadzonych w ramach walki w epidemią koronawirusa!


Od przyszłego czwartku w przestrzeni publicznej będzie obowiązek zakrywania nosa i ust. Czy maseczkę ochronną będą musiały nosić również dzieci - np. moja roczna córka? 

Tak. Jak usłyszeliśmy od rzecznika resortu zdrowia: ta reguła będzie dotyczyć wszystkich, którzy wychodzą z domu, bez względu na wiek.

Ale nie musimy używać konkretnie maseczki. W przypadku dziecka czy noworodka na spacerze wystarczy np. chusta, która zakryje dolną część jego twarzy.

Czy zasłanianie twarzy będzie obowiązkowe, gdy wyjdziemy do własnego ogrodu?

Nie, bo ogród obok domu to nasz prywatny teren. Nos i usta będziemy musieli zasłonić w przestrzeni publicznej, czyli w urzędzie, w sklepie, na stacji benzynowej, w czasie spaceru chodnikiem czy w autobusie.

W jakich sytuacjach dozwolony jest w tym roku wyjazd na święta do bliskich?

Wyjazdy na Wielkanoc są w tym roku zdecydowanie odradzane. Są też jednak dopuszczane: gdy jedziemy, aby pomóc bliskiej osobie, np. zawieźć dziadkowi zakupy. Z bliskimi, którzy nie mieszkają z nami, powinniśmy kontaktować się przede wszystkim przez telefon albo przez internet.

Czy kierowca autobusu albo motorniczy tramwaju też będą musieli zasłaniać nos i usta?

Tak, w autobusie zarówno pasażerowie, jak i kierowca od czwartku będą musieli zakrywać nos i usta. Jest to przestrzeń publiczna.

W prywatnym samochodzie takiego obowiązku nie będzie, ale po wyjściu z niego np. na parking - będziemy już musieli zasłonić nos i usta, bo wkroczymy w przestrzeń publiczną.

O noszenie maseczki w pracy może nas poprosić pracodawca. To on dba o nasze bezpieczeństwo w czasie wykonywania obowiązków służbowych.


Opracowanie: