Deksametazon to lek znany w Polsce od dłuższego czasu, stosowany w leczeniu przeciwzapalnym np. schorzeń reumatoidalnych, a ostatnio także objawowym przy leczeniu pacjentów Covid-19 - mówi rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Komentuje w ten sposób do informacji WHO dot. stosowania deksametazonu w leczeniu Covid-19.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała we wtorek za "naukowy przełom" informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że deksametazon z grupy sterydów znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na Covid-19. Brytyjczycy ogłosili, że to pierwszy lek, którego skuteczność została potwierdzona klinicznie w przypadku tej choroby.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia pytany o lek zaznaczył, że deksametazon jest stosowany w Polsce od początku epidemii do leczeniu objawowym chorych z Covid-19. To jest lek przeciwzapalny stosowany m.in. w leczeniu schorzeń reumatoidalnych czy chorób skóry. Nie jest niczym nowym. Jest produkowany przynajmniej w trzech polskich firmach. Dostępny na rynku. Tani - podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

Deksametazon - niedrogi lek przeciwzapalny

Deksametazon to niedrogi przeciwzapalny lek steroidowy stosowany m.in. w leczeniu reumatyzmu, alergii i chorób skóry.

Brytyjscy naukowcy ogłosili we wtorek po zakończeniu badań klinicznych, że deksametazon z rodziny sterydów zmniejsza o jedną trzecią śmiertelność wśród najciężej chorych pacjentów. Jak oznajmili autorzy badania "Recovery" na Uniwersytecie Oksfordzkim, terapia deksametazonem wykazała "jasne i znaczące efekty" w zapobieganiu śmierci pacjentów wymagających pomocy w oddychaniu.

Według nich "dzięki tej terapii u pacjentów poddanych sztucznej wentylacji można uniknąć jednej na osiem śmierci".

W ramach badania 2104 pacjentów otrzymało lek, zaś 4321 standardową opiekę. Po 28 dniach liczba zgonów wśród pacjentów otrzymujących leki była o 35 proc. niższa wśród osób wymagających respiratora oraz 20 proc. niższa wśród pacjentów wymagających podania tlenu. Lek nie wykazał skuteczności u lżej chorych osób.