Poseł PiS Przemysław Czarnek, który ma zostać ministrem edukacji i nauki, jest zakażony koronawirusem. Polityk poinformował na Twitterze o pozytywnym wyniku testu na Covid-19. W związku z chorobą Czarnka zapowiedziane na poniedziałek zaprzysiężenie rządu w Pałacu Prezydenckim zostało odwołane. Po południu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że Andrzej Duda dokona zmian w Radzie Ministrów we wtorek o godzinie 14:00.

Dziś Czarnek miał wziąć udział w zaprzysiężeniu nowego rządu Mateusza Morawieckiego w Pałacu Prezydenckim. Chciałbym Państwa poinformować, że przed chwilą potwierdzono u mnie koronawirusa. Udałem się rano na badania w związku z bólem głowy nie chcąc narażać Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych uczestników dzisiejszych wydarzeń. Czuję się dobrze. Nie lekceważcie objawów - podkreślił poseł na Twitterze.

W związku z koronawirusem o Czarnka na kwarantannę udali się także wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz marszałek województwa Jarosław Stawiarski. Jak na razie nie mają żadnych objawów choroby, czują się dobrze - informuje reporter RMF FM Krzysztof Kot.


Wcześniej o otrzymaniu pozytywnego testu na Covid-19 poinformował reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Czuję się dobrze. Przebywam w kwarantannie - zapewnił. Uważajcie na siebie i nie lekceważcie zagrożenia - zaapelował. Pracownikom służby zdrowia i inspekcji sanitarnej bardzo dziękuję za ich pracę, często na granicy ludzkiej wytrzymałości - dodał Piotr Zgorzelski.

Zaprzysiężenie rządu najwcześniej za tydzień

Zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego miało się odbyć w poniedziałek o godz. 15.00 w Pałacu Prezydenckim. W związku z wykryciem koronawirusa u Przemysława Czarnka zostało odwołane.

Wiadomo już, że na kwarantannę trafi wicepremier Jacek Sasin i to już po raz czwarty. Na kwarantannę zostali skierowani także szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz obecny jeszcze minister edukacji Dariusz Piontkowski oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Wszyscy oni mieli dłuższy kontakt z Przemysławem Czarnkiem w ciągu ostatnich 3 dni.

Dochodzenie epidemiczne nie wykazało, by z Czarnkiem od środy - gdy prezentowano nowych ministrów - widział się premier Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Także szef młodzieżówki PiS Michał Moskal, który widział się z Czarnkiem w sobotę w Lublinie, nie miał potem kontaktu z Jarosławem Kaczyńskim.

Natomiast zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa, zaprzysiężenie możliwe jest za tydzień, by ewentualnie w tym czasie przetestować członków rządu. 

Mimo tej opinii po południu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że Andrzej Duda dokona zmian Radzie Ministrów we wtorek o godzinie 14:00. Zakażony koronawirusem Przemysław Czarnek odbierze nominację na funkcję ministra edukacji i nauki w późniejszym terminie. 

Jak zauważa dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, wygląda na to, że epidemia po raz pierwszy istotnie zakłóciła funkcjonowanie państwa. Aktywność polityków jest tak duża, że w kwarantannie może wylądować większość członków rządu.

Za dwa dni zbiera się także Sejm, gdzie również może dojść do przeniesienia choroby, tym bardziej, że jej nosiciele zarażeni np. dziś nie będą jeszcze wtedy odczuwali objawów.


Opracowanie: