W związku z negatywną opinią sanepidu nie wyrażam zgody na organizację zgłoszonego na 11 listopada Marszu Niepodległości - przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak podkreślił, opinia wskazuje na trudną sytuację epidemiczną szczególnie w Warszawie i na Mazowszu.

"W związku z negatywną opinią sanepidu, nie wyrażam zgody na organizację 11 listopada zgłoszonego Marszu Niepodległości. Opinia inspekcji sanitarnej, o którą również wystąpił wojewoda, wskazuje na trudną sytuację epidemiczną koronawirus, szczególnie w Warszawie i całym Mazowszu" - czytamy we wpisie prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego na Twitterze.

Marsz Niepodległości jest zarejestrowany jako zgromadzenie cykliczne, jednak obecne przepisy zakazują organizacji zgromadzeń liczących więcej niż 5 osób. O powstrzymanie się od organizacji marszu apelował m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Organizatorzy Marszu Niepodległości: Żaden Trzaskowski nas nie powstrzyma

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz od tygodnia przekonuje natomiast, że Marsz Niepodległości odbędzie się mimo epidemii, a organizatorzy będą zachęcać do uczestnictwa w maseczkach i stosowania się do obostrzeń. Tegorocznej manifestacji 11 listopada ma towarzyszyć hasło "Nasza cywilizacja, nasze zasady". 

"Zapraszamy na godzinę 14 na Rondo Dmowskiego" - oświadczył Bąkiewicz i wyraził nadzieję, że wydarzenie będzie zabezpieczać policja. Zaznaczył jednocześnie, że organizatorzy marszu nie wystąpią o ochronę policji. "W takich sytuacjach policja sama podejmuje działania" - oznajmił.

"Widzieliśmy (podczas manifestacji Strajku Kobiet - red.) ochronę, którą policja zapewniała tym zgromadzeniom. My liczymy dokładnie na to samo, liczymy, że wobec prawa wszyscy jesteśmy równi" - powiedział Robert Bąkiewicz.

Dziś jego słowa podtrzymał Mateusz Marzoch, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i szef straży tego marszu.

"Żaden Rafał Trzaskowski nas nie powtrzyma, skoro Strajk Kobiet mógł przejść i chodził po całej Warszawie jak chciał, to dlaczego - tym bardziej - nie mógłby przejść, nawet symboliczny Marsz Niepodległości. Nie będziemy się poddawać żadnym presjom ze strony liberalnych polityków i liberalnego prezydenta Warszawy, który pochwalał wielotysięczny Strajk Kobiet, a nagle nasze zgromadzenie mu przeszkadza" - oświadczył.

Skala zakażeń koronawirusem na Mazowszu

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, tylko w ciągu ostatniej doby na Mazowszu potwierdzono 2951 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dane dla całej Polski znajdziecie <<< TUTAJ >>>