Mamy 550 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia. Resort podał też informację o kolejnych 19 spowodowanych COVID-19.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: małopolskiego (136), mazowieckiego (89), śląskiego (53), dolnośląskiego (35), kujawsko-pomorskiego (35), pomorskiego (34), łódzkiego (31), wielkopolskiego (30), podkarpackiego (26), świętokrzyskiego (16), opolskiego (14), lubelskiego (13), warmińsko-mazurskiego (12), podlaskiego (10), lubuskiego (9) i zachodniopomorskiego (7).

Niestety, zmarło kolejnych 19 osób, które chorowały na COVID-19. Mowa o 84-letnim mężczyźnie z Radomia, 79-letniej kobiecie z Radomia, 51-letnim mężczyźnie z Radomia, 86-letniej kobiecie z Warszawy, 86-letnim mężczyźnie z Kędzierzyna-Koźla, 70-letnim mężczyźnie z Łodzi, 89-letniej kobiecie z Chorzowa, 96-letniej kobiecie z Tychów, 89-latce z Tychów, 91-letniej kobiecie z Raciborza, 83-letnim mężczyźnie z Raciborza, 74-letniej kobiecie z Raciborza, 97-letnim mężczyźnie z Łomży, 82-letnim mężczyźnie z Bolesławca, 68-letnim mężczyźnie z Wrocławia, 63-letnim mężczyźnie z Chrzanowa, 87-letniej kobiecie z Krakowa i 86-letnim mężczyźnie z Krakowa. 

Większość osób miała choroby współistniejące.

Kolejni ozdrowieńcy

Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 47 030 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 2138 osób. Pod respiratorem jest 86 chorych.

Resort podał też, że kwarantanną objętych jest 96 tys. 888 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 7 tys. 929. 


W czwartek ogłoszenie nowej strategii walki z koronawirusem

Przypomnijmy, że wczoraj w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że w czwartek zostanie zaprezentowana nową strategię walki z koronawirusem na jesień.

Ona będzie rzeczywiście obejmowała w tych różnych aspektach także to, że pacjentów na jesieni zdecydowanie może być więcej. Wszyscy epidemiolodzy wieszczą tzw. drugą falę. Myślę, że ona nie będzie aż tak duża, jak ta fala na wiosnę. Widzimy, że ten wirus co prawda jest może bardziej zjadliwy, ale nie daje takich dużych powikłań ogólnoustrojowych jak na wiosnę. Więc myślę, że będzie łagodniejsza ta fala. Aczkolwiek trzeba myśleć także o epidemii grypy czy też o tych zwykłych przeziębieniach, które jak na wiosnę pojawiają się, tak samo na jesieni mogą być zmorą, szczególnie lekarzy rodzinnych  - mówił Kraska w RMF FM.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wiceminister zdrowia: Druga fala koronawirusa będzie łagodniejsza