Ministerstwo Zdrowia zmienia zdanie w sprawie kwarantanny dla transportowców i pracowników transgranicznych - zwolni ich z obowiązku odbywania jej po wjeździe do Polski, dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Wczoraj rząd ogłosił, że od soboty wszyscy wjeżdżający do kraju z Czech i Słowacji muszą poddać się kwarantannie. Chyba, że przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa albo zaświadczenie o szczepieniu.

Resort zdrowia postanowił zwolnić z obowiązku odbywania kwarantanny transportowców, którzy wjeżdżaliby od soboty do Polski z Czech lub Słowacji. Dlaczego MZ zmieniło zdanie?

Powody były dwa. Pierwszy, to silny upór Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które domagało się zwolnienia kierowców tirów z kwarantanny. Drugi powód, to protesty Komisji Europejskiej, która ostro krytykowała kraje blokujące wymianę handlową.

Z odbywania obowiązkowej od soboty kwarantanny będą zwolnieni również pracownicy transgraniczni. W rozporządzeniu ma zostać zapisane, że nakaz odbywania kwarantanny nie dotyczy osób, które są zmuszone to ciągłego przekraczania granicy.

Z kwarantanny zwalnia nas negatywny test na koronawirusa albo zaświadczenie o szczepieniu

Wyniki testu, które przedstawimy na granicy, muszą spełniać trzy warunki:

  • musi być to test wykonany nie później niż 48 godzin przed wjazdem do Polski,
  • wyniki muszą być wystawione na nasze nazwisko
  • wyniki muszą być przetłumaczone na język polski lub angielski.

Kwarantanna dla przyjeżdżających z Czech i Słowacji

Liczba zakażeń koronawirusem rośnie w ostatnim czasie. W związku z tym minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmiany w covidowych obostrzeniach. Jedną z nich jest nałożenie obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji.

Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest negatywny test na Covid-19 - poinformował Niedzielski. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Zwolnione z kwarantanny będą także, jak poinformowało z kolei Ministerstwo Zdrowia, osoby, które przyjęły już dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19.