"To ostatni moment, by przygotować się do piątej fali pandemii" - tak przekonują w RMF FM lekarze rodzinni. Według modeli zespołu covidowego Uniwersytetu Warszawskiego i grupy MOCOS, przez wariant Omikron w lutym w Polsce dziennie potwierdzanych może być ponad sto tysięcy zakażeń.

Zdaniem lekarzy, niezbędna jest większa mobilizacja do szczepień i do tego, by korzystać z testów w kierunku koronawirusa. Tych badań - jak wskazuje rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych doktor Michał Sutkowski - wiele osób unika. 

Wczoraj pacjentka nakrzyczała na mnie, bo chciałem jej zlecić test. 25-letni mężczyzna powiedział, że się nie zaszczepił, bo nie odczuwał takiej potrzeby, właśnie trafił do szpitala - dodaje doktor Michał Sutkowski.

Jednocześnie, według lekarzy warto na nowo przemyśleć zasady kwarantanny. Jej zasięg w lutym może być największy od początku pandemii. Według dzisiejszych danych Ministerstwa Zdrowia, na kwarantannie przebywa obecnie 183 295 osób.

Jeżeli w kwarantannie albo izolacji będą miliony Polaków, wszystko stanie. Ten scenariusz musimy kalkulować, jak myślimy o przyszłości. Powinniśmy przede wszystkim rozmawiać o tym i uświadomić sobie, jak dużym zagrożeniem jest pandemia. Na razie wszyscy mamy grzech zaniechania, powinniśmy zrobić wszystko dla wszystkich, nie widzę tego - dodaje doktor Michał Sutkowski. 

Lekarze zachęcają, żebyśmy przypomnieli sobie zasady sprzed prawie dwóch lat, czyli z początku pandemii, gdy chroniliśmy osoby starsze i gdy pracowaliśmy zdalnie, a także - jeśli możemy - zastosowali te zasady w najbliższych tygodniach.

Pamiętajmy o trzeciej dawce

Niepokój lekarzy rodzinnych wzbudza fakt, że coraz więcej zakażonych koronawirusem to - jak przyznaje doktor Sutkowski - osoby odkładające przyjęcie trzeciej dawki szczepionki, która obecnie daje największą ochronę. 

Zakażeni koronawirusem to najczęściej niezaszczepieni albo czekający na trzecią dawkę, którzy się zaszczepili w pierwszym półroczu ubiegłego roku, nie wiadomo dlaczego czekają, przekładają, nie chcą. Wszystko robimy na opak, szukamy pretekstu - dodaje doktor Sutkowski.  

Przypominającą dawkę szczepionki w Polsce przyjęło ponad 7,8 mln osób, czyli jeden na pięciu Polaków. 

Doliczając do tego osoby, które przechorowały Covid-19, najbardziej chronionych jest 13-14 milionów Polaków. Pozostałe osoby są kompletnie nieprzygotowane na wariant Omikron koronawirusa - dodaje rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Szczyt zachorowań w połowie lutego, na przełomie lutego i marca szczyt hospitalizacji

80 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie na początku lutego, 140 tysięcy przypadków w połowie lutego. To pesymistyczny scenariusz kolejnej fali pandemii według modelu przygotowanego przez zespół covidowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Liczba zakażeń koronawirusem - według najnowszego modelu - będzie rosnąć nawet o 100 procent co tydzień. To oznacza, że za tydzień może być ponad 20 tys. przypadków wykrywanych dziennie. 

Najbardziej szokująca jest prognozowana liczba zgonów. Ta - według prognoz - na początku marca może dziennie wynieść nawet ponad tysiąc. Pod koniec lutego w szpitalach może być potrzebnych 80 tys. miejsc dla zakażonych koronawirusem. Badacze podkreślają, że są to pesymistyczne, ale realne modele. 

Opracowanie: