System testów laboratoryjnych jest wysycony, kończą się moce przerobowe - alarmują eksperci. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów na obecność koronawirusa, zwłaszcza w Małopolsce, w Krakowie już wprowadzane są dzienne limity poboru próbek do badań.

W  niektórych punktach pierwsze dostępne terminy pobrań są dopiero za tydzień i dotyczy to osób ze skierowaniem od lekarza. Między innymi Szpital Uniwersytecki w Krakowie wprowadził  dzienny limit na 160 pobrań od pacjentów, u których test jest wykonywany po raz pierwszy.

Podobnie sytuacja wygląda w innych laboratoriach. M.in. w placówkach Diagnostyki. Jak mówi w rozmowie z RMF FM i dr Tomasz Anyszek, wczoraj osiągnięto tam możliwości przerobowe - wykonano 7 tys. testów. Praktycznie więcej badań, niż się nam zleca wykonać nie będziemy w stanie. Taka sytuacja jest generalnie we wszystkich placówkach w Polsce, czyli nasz system się okazał w tym momencie wysycony - tłumaczy doktor.

W całej  Małopolsce działa 26 punktów poboru wymazów z kontraktem NFZ. Liczba pacjentów wzrasta szybciej, niż możliwości organizacyjne. Kolejny  punkt wymazowy zostanie otwarty w Krakowie już w najbliższy piątek. Następne w przyszłym tygodniu. Sytuacja jest dynamiczna, będzie coraz więcej osób, które bada musiały z takiego punktu skorzystać. Liczymy, że w przyszłym tygodniu w Krakowie otworzą się kolejne punkty - mówi Aleksandra Kwiecień z małopolskiego  oddziału NFZ.

Najważniejsze informacje na temat epidemii koronawirusa w kraju i na świecie znajdziecie w naszym raporcie z dnia 14 października <<< TUTAJ >>>

Kolejny rekord zakażeń w Małopolsce

Dziś w Małopolsce padł kolejny rekord zakażeń. Koronawirusa potwierdzono u 1137 pacjentów.

64 spośród wykrytych ostatniej doby w Małopolsce zakażeń dotyczy dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Zdecydowanie największą liczbę infekcji stwierdzono dotąd w Krakowie (4 682) oraz powiatach: nowosądeckim (1 787), nowotarskim (1 432), limanowskim (1 121), krakowskim (1 110) i myślenickim (1 093).

Aktywne są w tej chwili w regionie 6 724 zakażenia, spośród których 369 dotyczy dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

W całej Polsce dziś zanotowano najwyższy jak dotąd wzrost zakażeń. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6526 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dramatyczna sytuacja w małopolskich szpitalach. "To już nie jest sytuacja kryzysowa - to jest wojna"