Wicepremier Jacek Sasin po raz czwarty trafił na kwarantannę. Sasin jest jednym z członków rządu, które miały ostatnio kontakt z przyszłym ministrem edukacji. Rano okazało się, że Przemysław Czarnek jest zakażony koronawirusem.

Sasin widział się z Przemysławem Czarnkiem w sobotę w Lublinie na partyjnych uroczystościach.

Sasin był na kwarantannie po raz pierwszy w marcu, gdy zarażenie koronawirusem wykryto u ministra środowiska Michała Wosia. Potem Sasin był na kwarantannie w maju, ponieważ w czasie roboczego spotkania z przedstawicielami górniczych związków zawodowych miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Trzeci raz wicepremier trafił na kwarantannę w sierpniu po spotkaniu zespołu ds. spraw górnictwa, na którym była osoba zakażona koronawirusem. Za każdym razem wynik testów Sasina na koronawirusa był negatywny.

Kto idzie na kwarantannę?

Na kwarantannę zostało skierowanych trzech ministrów i jeden wiceminister. Poza wicepremierem Jackiem Sasinem, to także szef Kancelarii premiera Michał Dworczyk, obecny jeszcze minister edukacji Dariusz Piontkowski oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Wszyscy oni mieli dłuższy kontakt z Przemysławem Czarnkiem w ciągu ostatnich 3 dni.

Dochodzenie epidemiczne nie wykazało, by z Czarnkiem od środy - gdy prezentowano  nowych ministrów - widział się premier Morawiecki oraz prezes PiS. Także szef młodzieżówki PiS Michał Moskal, który widział się z Czarnkiem w sobotę w Lublinie, nie miał potem kontaktu z Jarosławem Kaczynskim.

W kwarantannie - poza Czarnkiem - nie ma innych nowych ministrów. 

Późnym popołudniem rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że zaprzysiężenie rządu odbędzie się we wtorek o godz. 14. "Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów jutro o godzinie 14.00. Zmiany zostaną przeprowadzone uwzględniając obostrzenia sanitarne" - napisał Spychalski na Twitterze.

Przemysław Czarnek odbierze nominację na funkcję ministra edukacji i nauki w późniejszym terminie.