Stany Zjednoczone mogą uzyskać sprawdzoną szczepionkę na koronawirusa na początku listopada, blisko terminu wyborów prezydenckich. Takiej możliwości nie wyklucza prezydent USA Donald Trump. W swojej opinii jest bardziej optymistyczny niż większość ekspertów.

Donald Trump pytany przez Geraldo Riverę z radia WTAM, kiedy będzie gotowa szczepionka na koronawirusa, odpowiedział: "Wcześniej niż pod koniec roku, może znacznie". Prezydent USA dodał, że może to być blisko terminu wyborów prezydenckich, a "w niektórych przypadkach" nawet przed tą datą.


W głosowaniu 3 listopada Donald Trump ubiega się o reelekcję. W trakcie bezprecedensowego kryzysu gospodarczego i od czerwca ponownie trudnej sytuacji epidemiologicznej za oceanem, wykluczył powrót do zamknięcia gospodarki w takiej skali jak na wiosnę. Prezydent USA jest również zwolennikiem powrotu jesienią dzieci do szkół. 

Amerykańscy urzędnicy i eksperci zastrzegają, że jedynie szczepionka na koronawirusa pozwoli na powrót do życia społecznego sprzed epidemii. Ich szacunki są jednak ostrożniejsze niż Donalda Trumpa. W większości przypadków mówią o końcu tego roku lub początku 2021.

Moderna testuje szczepionkę

Na początku 2021 r. będzie dostępnych kilkaset milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19, a pod koniec przyszłego roku nawet 1 mld - zapowiedział w środę w wypowiedzi dla Reutera dyrektor amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych profesor Anthony Fauci.

Wśród czołowych firm w wyścigu o szczepionkę jest amerykańska Moderna. Ten producent leków rozpoczął na początku sierpnia w Stanach Zjednoczonych trzecią fazę badań klinicznych.

Trzeci etap klinicznych badań - prowadzonych przy współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) - ma charakter masowy. Obejmuje łącznie 30 tys. dorosłych ochotników w blisko 100 miejscach w Stanach Zjednoczonych. Moderna liczy, że proces zakończy się jesienią.

Firma - jak utrzymuje strona amerykańska - była w tym roku celem ataku ze strony chińskich hakerów. Pytany o to, czy Chiny mogły próbować ukraść szczepionkę, Donald Trump stwierdził, że "nie może tego powiedzieć z całą pewnością, ale jest to możliwe".