​Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył, że na kontynent afrykański nie dotarła jeszcze ani jedna zachodnia szczepionka przeciw Covid-19. "Czeka na nie 1,3 mld ludzi. Świat znajduje się na krawędzi katastrofalnej porażki moralnej" - cytuje Ghebreyesusa portal BBC.

Do czwartku na afrykańskim kontynencie odnotowano około 3,3 mln zakażeń koronawirusem. Zmarło z tego powodu ponad 82 tys. Afrykańczyków.

Tak wynika z opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) danych, zebranych z afrykańskich centrów kontroli i zapobieganiu chorobom.

Do Afryki nie dotarła ani jedna szczepionka przeciw koronawirusowi. 

Czeka na nie 1,3 mld ludzi. Świat znajduje się na krawędzi katastrofalnej porażki moralnej - mówi Ghebreyesus, cytowany przez BBC.

Kolejna fala pandemii nabiera rozpędu

Lipcowy szczyt epidemii został w Afryce przekroczony już w grudniu.

Myślę, że mamy kombinację kilku czynników, być może to zmęczenie zastosowanymi dotychczas ograniczeniami, na pewno odczuwamy skutki podróży i spotkań świątecznych oraz noworocznych - powiedział w czwartek afrykańskim mediom dyrektor WHO na Afrykę Matshidiso Moeti.

W samej tylko Republice Południowej Afryki zmarło w czwartek z powodu koronawirusa 647 osób. 

Obecnie wskaźnik zgonów dla 21 najbardziej dotkniętych przez Covid-19 afrykańskich państw jest na poziomie 2,5 proc., podczas gdy globalna średnia to 2,2 proc - informują media RPA.

Afryka wciąż czeka na pierwsze szczepionki

Oczekuje się, że początkowe 30 mln dawek, i mówię to z pewnymi zastrzeżeniami, dotrą na kontynent do marca - informuje Moeti, cytowany przez portal Africanews.

Są one przeznaczone dla pracowników służby zdrowia i innych grup o wysokim priorytecie (...) następnie szczepionki podawane będą kolejnym wrażliwym grupom - dodał.