Fakt, że Polacy, Czesi i Słowacy nie zostali objęci zakazem wjazdu na terytorium Węgier stał się przyczyną kolejnego konfliktu Budapesztu z Brukselą - donosi korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Od dzisiaj na Węgrzech przywrócona została kontrola graniczna. Jedynie obywatele krajów Grupy Wyszehradzkiej będą mogli wjeżdżać do tego kraju pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Fakt, że Polacy, Czesi i Słowacy nie zostali objęci zakazem wjazdu na terytorium Węgier stał się przyczyną kolejnego konfliktu Budapesztu z Brukselą - donosi korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.  Od dzisiaj na Węgrzech przywrócona została kontrola graniczna. Jedynie obywatele krajów Grupy Wyszehradzkiej będą mogli wjeżdżać do tego kraju pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
Kolejka aut a pobliżu austriacko-węgierskiej granicy /CHRISTIAN BRUNA /PAP/EPA

Zdaniem Brukseli władze w Budapeszcie wyłączając z restrykcji obywateli Grupy Wyszehradzkiej dyskryminują inne narodowości UE. Chodzi o wprowadzone przez Budapeszt wyjątki od zakazu wjazdu dla obywateli Czech, Słowacji i Polski - wyjaśnił rzecznik KE Christian Wigand.

Komisja Europejska wysłała ostry list do węgierskich władz w tej sprawie. Wzywa je do wycofania się z dyskryminującego jej zdaniem zakazu wjazdu na Węgry.

O przygotowaniu pisma w tej sprawie poinformowali unijni komisarze ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Didier Reynders oraz Ylva Johansson. "Wysyłamy dziś list do węgierskiego rządu, przypominając o tym, jak ważna jest integralność strefy Schengen oraz że środki graniczne powinny być stosowane w niedyskryminacyjny sposób wobec wszystkich obywateli i mieszkańców UE" - napisali na Twitterze.

Reynders i Johansson zapowiedzieli, że będą rozmawiać o tym z węgierskimi ministrami ds. sprawiedliwości oraz ds. wewnętrznych. "Wszelkie środki, które nie są zgodne z podstawowymi zasadami prawa UE, należy oczywiście natychmiast wycofać" - wskazali.

Rzecznik KE przyznał, że Bruksela przygląda się także zakazowi lotów do niektórych unijnych krajów, który od jutra wprowadza Polska.