Czesi chcą przysłać do Polski co najmniej kilkoro pacjentów z koronawirusem: pierwsza chora na Covid-19 trafiła już z Czech do szpitala w Raciborzu. W związku z nasilaniem się trzeciej fali pandemii Praga może jednak zgłosić prośbę o przyjęcie większej liczby pacjentów z SARS-CoV-2. A jak wynika z ustaleń dziennikarza RMF FM Pawła Balinowskiego, możliwości są po polskiej stronie znacznie większe, niż jest to w tej chwili potrzebne.

Czesi, których szpitale są przepełnione, w piątek aktywowali mechanizm pomocy międzynarodowej i poprosili trzy kraje - Niemcy, Szwajcarię i Polskę - o przyjęcie pacjentów z Covid-19.

Resort zdrowia w Pradze przyznał, że wiele czeskich szpitali nie jest w stanie zapewnić chorym odpowiedniej opieki medycznej. Komunikat ministerstwa mówił o potrzebie umieszczenia za granicą co najmniej kilkudziesięciu pacjentów.

W Polsce - jak donosi Paweł Balinowski - Czesi chcieliby umieścić co najmniej kilkoro chorych na Covid-19. Na razie. To zapotrzebowanie może bowiem wzrosnąć.

Równocześnie, według prowadzących rozmowy z Czechami dyplomatów, udostępnić możemy czeskim pacjentom znacznie więcej niż kilka łóżek, o których jest w tej chwili mowa.

Chorych z Czech przyjmował będzie szpital w Raciborzu w Śląskiem.

Dzisiaj dotarła tam pierwsza pacjentka zza naszej południowo-zachodniej granicy.

Wcześniej kobieta była leczona w szpitalu w Uściu nad Orlicą w kraju Pardubickim. Samorząd tego regionu ogłosił tydzień temu - jako pierwszy w Czechach - że z powodu przeciążenia przypadkami Covid-19 jego system opieki medycznej stał się niewydolny.

Kolejnych chorych z Czech możemy spodziewać się prawdopodobnie w najbliższych dniach, to jednak zależy od tempa załatwiania formalności.

O przetransportowaniu pacjenta za granicę decyduje - za zgodą chorego - jego lekarz prowadzący. Dokumentacja medyczna musi być przetłumaczona na język kraju przyjmującego. Termin transportu i przyjęcia pacjenta ustala szpital zagraniczny. Koszty przewozu, refundowane później przez Unię Europejską, pokrywa ministerstwo zdrowia.

Już wcześniej, przypomnijmy, Polska przyjęła chorych na Covid-19 ze Słowacji: oni leczeni są w szpitalach w Nowym Targu i w Gorlicach.