Dane 98 osób, które najprawdopodobniej figurują na tzw. białoruskiej liście katyńskiej, podało Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Lista dotyczy niemal czterech tysięcy Polaków i jest jedną z największych tajemnic zbrodni katyńskiej.

Białoruska lista katyńska dotyczy 3870 polskich obywateli zamordowanych w 1940 roku przez NKWD na terenie sowieckiej Białorusi. Losy i imienne dane ofiar nie były do tej pory znane w Polsce. To jest coś nowego. To są nazwiska osób, które dotąd podejrzewaliśmy, że znalazły się na białoruskiej liście katyńskiej. Ale na podstawie dodatkowego źródła udało się zweryfikować, że najprawdopodobniej są one ofiarami zbrodni katyńskiej - powiedział dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Sławomir Dębski.

Centrum informuje, że spis 98 imion i nazwisk powstał w wyniku porównania listy obywateli polskich zaginionych w 1939 i 1940 roku na obszarze północno-wschodnich województw II Rzeczpospolitej z wykazem osób figurujących na liście 15. Brygady Wojsk NKWD, przewożonych w roku 1940 do więzienia w Mińsku. Wykaz z listy konwojowej NKWD to dokument pochodzący z Rosyjskiego Państwowego Archiwum Wojskowego. Hipoteza o wymordowaniu ich w ramach realizacji decyzji z 5 marca 1940 roku graniczy wręcz z pewnością - podkreśla na swojej stronie internetowej Centrum.

Zaznacza też, że dalsze badania nad białoruską listą katyńską, które centrum realizuje we współpracy z Ośrodkiem Karta, IPN i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, mogą przyczynić się do ustalenia kolejnych imion i nazwisk osób zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w Mińsku i pogrzebanych najprawdopodobniej w pobliskich Kuropatach.