Wojskowy samolot nie poleci jednak do Egiptu po ciało polskiego wolontariusza, który zginął w izraelskim ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy - dowiedział się reporter RMF FM. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych informowało, że ciało Polaka zabierze z Kairu rządowa maszyna.

O tym, że ciało polskiego wolontariusza ma zostać przetransportowane do Polski samolotem, mówił w ubiegłym tygodniu wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Podkreślał wówczas, że powinno się to stać w najbliższych chwilach, godzinach, a nie dniach.

Tak się jednak nie stanie. Reporter RMF FM dowiedział się, że z wojskowego samolotu zrezygnowano po rozmowach polskich dyplomatów, organizacji humanitarnej, której członkiem był Damian Soból, a także jego rodziny.

Ustalono, że World Central Kitchen sama ma możliwości transportu ciała i to ta instytucja przeprowadzi tę operację. Pieniądze ma na to z ubezpieczenia, dlatego zrezygnowano z wylotu wojskowej maszyny.

Ciało zabitego przez izraelską armię polskiego wolontariusza wciąż jest w Kairze, gdzie przetransportowano je ze Strefy Gazy.

Reporter RMF FM uzyskał informacje, że przedłużają się formalności związane z wydaniem zwłok rodzinie. Na przeszkodzie stoi biurokracja. Na razie nie wiadomo też, kiedy nastąpi transport.

Po przewiezieniu ciała do Polski prokuratura zarządzi sekcję zwłok. Potem władze Przemyśla mają pomóc w organizacji pogrzebu tragicznie zmarłego wolontariusza.

Śmierć Polaka w Strefie Gazy

Damian Soból jest jedną z siedmiu ofiar ostrzału przez armię izraelską.

Do ataku doszło w poniedziałek 1 kwietnia podczas dostarczania przez wolontariuszy World Central Kitchen pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru.

Oprócz Polaka zginęli obywatele kilku innych krajów - Australii, Wielkiej Brytanii, jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim i palestyński kierowca.

Armia izraelska potwierdziła, że jest sprawcą ataku, w którym zginął Polak. Polska oczekuje pełnego wyjaśnienia ze strony Izraela ws. śmierci polskiego obywatela.

Opracowanie: