Euklid Cakalotos został nominowany na nowego ministra finansów Grecji. Cakalotos kierował rozmowami strony greckiej z kredytodawcami. W resorcie zastąpi Janisa Warufakisa.

Grexit. Cipras rozmawiał z Putinem i Merkel. Banki mogą być zamknięte kilka dni

Premier Grecji Aleksis Cipras rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o wynikach referendum, w którym Grecy odrzucili warunki zagranicznej pomocy dla ich kraju. W komunikacie Kreml stwierdził, że do rozmowy doszło z inicjatywy Aten. Szef greckiego rządu rozmawiał także z... czytaj więcej

Warufakis miał nadzieję, że właśnie Cakalotos zostanie jego następcą.

55-letni ekonomista Euklid Cakalotos to zupełnie inny typ człowieka niż Warufakis. Nie ma w zwyczaju przyjeżdżać na spotkania na motorze i wchodzić na nie w koszulce.

Cakalotos, profesor ekonomii, wykształcony w Oksfordzie był głównym greckim negocjatorem w rozmowach z Berlinem i Brukselą. Wkroczył na polityczną scenę po tym jak Warufakis przestał być akceptowany przez Zachód.

Dotychczasowy szef resortu finansów oświadczył, że rezygnuje, ponieważ chce "pomóc (premierowi) Aleksisowi Ciprasowi wykorzystać, wedle jego uznania, kapitał, jakim Grecy obdarzyli nas we wczorajszym referendum". Jak wyjaśnił, przekazano mu, że niektórzy członkowie strefy euro uważają go za osobę niemile widzianą na posiedzeniach ministrów finansów.

(mpw)