Dramatyczne sceny podczas meczu Dania - Finlandia. Christian Eriksen upadł na boisko w 43. minucie i stracił przytomność. Na miejscu szybko pojawiły się służby medyczne. Konieczna była reanimacja. Po kilkudziesięciu minutach UEFA podała, że zawodnik jest w szpitalu. Z kolei jego menadżer poinformował, że pomocnik oddycha samodzielnie i rozmawia.

Do bardzo groźnej sytuacji doszło w czasie meczu grupy B  Dania - Finlandia w Kopenhadze.

Na murawę nagle, bez kontaktu z innym zawodnikiem, padł Christian Eriksen - pomocnik duńskiej drużyny. Piłkarz stracił przytomność. Po chwili podbiegli do niego inni piłkarze, jako pierwsi Martin Braithwaite i Thomas Delaney, a ten drugi zaczął energicznie wzywać pomoc medyczną. Gra została przerwana. 


Medycy pojawili się na miejscu i zaczęli udzielać mu pomocy. 29-letni zawodnik Interu Mediolan był długo reanimowany na murawie, otoczyli go szczelnie koledzy z zespołu. Na ich twarzach było widać przerażenie, pojawiły się łzy.

Po kilku minutach na boisku pojawiła się również żona zawodnika, Sabrina, którą próbowali pocieszać duński bramkarz Kasper Schmeichel i kapitan reprezentacji Simon Kjaer. Po około 10 minutach akcji reanimacyjnej Eriksen na noszach został zwieziony na zaplecze stadionu.

W pewnym momencie na trybunach, na których zasiadło ok. 16 tys. widzów, słychać było lekkie brawa, mogące świadczyć o pozytywnym rozwoju sytuacji. 

NIE PRZEGAP: Christian Eriksen żyje. Jest zdjęcie

UEFA: Christian Eriksen w szpitalu


Niedługo potem Reuter podał, że fotograf agencji prasowej widział, jak Eriksen podnosi rękę w czasie, gdy był znoszony z boiska na noszach. TNT Sports Brasil pokazało zdjęcie, na którym widać było przytomego piłkarza.

Chwilę później UEFA poinformowała, że Christian Eriksen został przewieziony do szpitala. Konkretnie do placówki oddalonej od stadionu Parken zaledwie o 500 metrów. Stan piłkarza jest stabilny.

Informacje o zdrowiu Eriksena przekazał też jego menadżer. Rozmawiałem z ojcem Christiana, który przekazał, że syn oddycha samodzielnie, rozmawia. Nie muszę przekonywać, jak cieszymy się z takich wieści - powiedział Martin Schoote.

Cytat

Rozmawiałem z ojcem Christiana, który przekazał, że syn oddycha samodzielnie, rozmawia. Nie muszę przekonywać, jak cieszymy się z takich wieści
Martin Schoote, menadżer Christiana Eriksena

Fala wsparcia dla Christiana Eriksena

Piłkarze, działacze, dziennikarze - wszyscy życzą w mediach społecznościowych szybkiego powrotu do zdrowia Christianowi Eriksenowi. "W takich momentach jedność futbolowej rodziny jest silna" - zaznaczył szef UEFA Aleksander Ceferin.

"Takie chwile powodują, że człowiek na wszystko zaczyna patrzeć z innej perspektywy. Życzę Christianowi pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia. Modlę się, by jego rodzina miała w sobie siłę i nadzieję. W takich momentach jedność futbolowej rodziny jest silna" - napisał na Twitterze Ceferin.

W mediach społecznościowych roi się jednak od życzeń powrotu do zdrowia. "Oddychaj proszę" - napisał prezes PZPN Zbigniew Boniek, kiedy jeszcze nie było wiadomo, jaki dokładnie jest stan Eriksena.


"Obrazek dnia, który zostanie mi w głowie. W życiu są ważniejsze rzeczy niż piłka nożna" - skomentował bramkarz Rafał Gikiewicz i umieścił na Twitterze zdjęcia, na którym widać leżącego na murawie Eriksena w trakcie akcji ratunkowej, otoczonego pozostałymi piłkarzami reprezentacji.


"Forza Chris, wszystkie nasze myśli są przy Tobie" - można przeczytać na oficjalnym Twitterze jego klubu Interu Mediolan.

Kim jest Christian Eriksen?

Christian Eriksen jest pomocnikiem, ma 29 lat.

Od ponad roku gra w Interze. Z mediolańskim klubem wywalczył mistrzostwo Włoch. 

Wcześniej był filarem składu Tottenhamu. Z londyńskim klubem zagrał w 2019 roku w finale Champions League. Wcześniej występował w barwach Ajaksu. 

W drużynie narodowej debiutował w 2010 roku. Tego samego roku był najmłodszym piłkarzem na mundialu w Południowej Afryce. 

Eriksen jest synem piłkarza i trenera. Jego o trzy lata młodsza siostra też gra w futbol. 

Jest ojcem dwójki dzieci - jego syn tydzień temu obchodził trzecie urodziny. Drugie dziecko ma pół roku. 

Co z meczem Dania - Finlandia?

Mecz - za aprobatą piłkarzy - został wznowiony o 20:30. Wygrała Finlandia 1:0.