150 minut trwał tegoroczny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Był pierwszym z trzech, z jakimi mierzą się uczniowie kończący naukę w szkole podstawowej. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem jej ukończenia. W tym artykule publikujemy arkusze CKE z języka polskiego. Przedstawiamy też propozycje rozwiązań przygotowane przez naszą ekspertkę - dr Katarzynę Drozd-Urbańską.
We wtorek po godz. 11.30 zakończył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski poinformował, że egzamin przebiegł spokojnie.
Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, w 2025 roku do egzaminu ósmoklasisty zgłoszono ponad 354 940 uczniów z ponad 12 850 szkół. Wśród nich znalazło się również ponad 13 280 uczniów - obywateli Ukrainy, uczęszczających do około 3 950 szkół.
Tegoroczni ósmoklasiści mają więcej czasu na napisanie egzaminu z każdego przedmiotu. Ministerstwo edukacji podkreśla, że zmiana ta ma na celu umożliwienie uczniom lepszego rozplanowania czasu, ponownego przeanalizowania odpowiedzi oraz dokładnego przeniesienia ich na kartę odpowiedzi.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego trwał 150 minut (w poprzednich latach: 120 minut). W przypadku uczniów, którym przysługują dostosowania warunków egzaminacyjnych, czas ten mógł zostać wydłużony - maksymalnie o 75 minut. Z kolei uczniowie z Ukrainy mogą pisać egzamin nawet o 115 minut dłużej.
Egzamin z matematyki, który odbędzie się w środę, potrwa 125 minut. Uczniowie z dostosowaniem mogą uzyskać dodatkowe 65 minut. Z kolei w czwartek ósmoklasiści zmierzą się z językiem obcym nowożytnym - standardowy czas pisania to 110 minut, a maksymalne wydłużenie wynosi 55 minut.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej - połowę wszystkich punktów rekrutacyjnych stanowią właśnie punkty za egzamin, druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym oraz inne osiągnięcia.
Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego uczniowie mieli do rozwiązania 19 zadań.
Nie można było korzystać ze słowników. Uczeń mógł przynieść ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem lub atramentem. Do sali egzaminacyjnej nie wolno było wnosić urządzeń telekomunikacyjnych (wyjątkiem są urządzenia telekomunikacyjne wyposażone w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia ucznia)
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2025: JĘZYK POLSKI. ARKUSZE CKE <<TUTAJ>>
Uczniów trochę zaskoczyła obecność jako głównej lektury "Chłopców z Placu Broni" Ferenca Molnara. Dosyć niespodziewanie ta lektura się pojawiła. Nikt się nie spodziewał - mówił Michałowi Dobrołowiczowi, reporterowi RMF FM, jeden z uczniów SP nr 29 w Warszawie.
Jedno z przykładowych zadań brzmiało: "Na podstawie przytoczonego fragmentu utworu 'Chłopcy z Placu Broni' wyjaśnij, dlaczego podczas spotkania z Nemeczkiem Gereb najpierw 'szczerzył zęby w uśmiechu', a potem 'śmiech uwiązł mu w gardle'".
Zaskoczeniem dla uczniów było ostatnie zadanie: zamiast tradycyjnej rozprawki należało napisać przemówienie lub opowiadanie.
Poniżej prezentujemy sukcesywnie propozycje rozwiązań przygotowane przez dr Katarzynę Drozd-Urbańską, adiunkt na Wydziale Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego i nauczycielkę języka polskiego w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej Human to Human w Warszawie.