Rozmiary epidemii eboli w Afryce Zachodniej są niedoszacowane, ponieważ wielu chorych jest ukrywanych przez rodziny - ostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia. Za szczególnie katastrofalną pod tym względem uznano sytuację w Sierra Leone i w Liberii.

W Kongo wybuchła epidemia. To nie ebola

W Kongo wybuchła epidemia krwotocznego zapalenia przewodu pokarmowego. Zmarło dotąd 70 osób - informuje Reuters. Nie ma ona jednak nic wspólnego z wirusem Ebola, ma tylko podobne objawy - zapewnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). czytaj więcej

Ludzie są przekonani, że na gorączkę krwotoczną powodowaną przez wirus ebola i tak nie ma lekarstwa i że dla śmiertelnie chorych lepiej jest móc przynajmniej umrzeć w domu - wskazała WHO.

Eksperci od dawna zakładają, że w przypadku ofiar eboli faktyczna liczba ofiar jest znacznie wyższa, niż wynikałoby to z oficjalnych statystyk. Teraz obawy te potwierdza WHO. Na wsiach pali się zwłoki, nie informując służby zdrowia i bez ustalania przyczyny zgonu - wskazano w oświadczeniu. Ludzie z objawami chorobowymi często nie zgłaszają się do lekarza, obawiając się, że trafią do ośrodków objętych kwarantanną i dopiero tam zarażą się ebolą. Większość ludzi obawia się też stygmatyzowania i społecznego odrzucenia pacjentów i ich rodzin w przypadku potwierdzenia eboli.

Wiele placówek służby zdrowia zostało zamkniętych. Strach sprawia, że pacjenci się nie zgłaszają, a personel medyczny ucieka - głosi oświadczenie. W niektórych regionach Liberii, w tym w Monrowii, opieka medyczna jest praktycznie sparaliżowana.

Światowej Organizacji Zdrowia zgłoszono dotąd 1350 ofiar śmiertelnych eboli. Faktyczna liczba zgonów jest praktycznie nie do oszacowania.

(mal)