Komisarz londyńskiej policji - Bernard Hogan-Howe - przyznał, że wzrost liczby przestępstw motywowanych nienawiścią może być związany z czerwcowym referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - poinformował dziennik "The Guardian". Najwyższy rangą policjant w Wielkiej Brytanii wygłosił tę opinię podczas przesłuchania publicznego w londyńskim ratuszu.

Jak ujawniono, w ciągu 38 dni od głosowania policja odnotowała 2,3 tys. incydentów na terenie Londynu - o 900 więcej niż w analogicznym okresie przed 23 czerwca, kiedy odbyło się referendum. Z kolei w ciągu roku, pomiędzy sierpniem 2015 a 2016, liczba przestępstw motywowanych nienawiścią na terenie Londynu wzrosła o 16 proc. rok do roku.

Odnotowaliśmy ten okropny wzrost po Brexicie - cytuje komisarza "Guardian". Nie możemy powiedzieć, że było to jednoznacznie związane z Brexitem, ale jest oczywisty wzrost odnotowany tuż po tym głosowaniu - dodał Hogan-Howe, podkreślając, że szczególnie często atakowane były osoby z krajów Europy Wschodniej, w tym Polski.

Na szczęście zauważyliśmy, że (te liczby) zaczęły spadać, ale nie jestem pewien, czy możemy powiedzieć, że wróciły do wcześniejszego poziomu - powiedział szef londyńskiej policji, dodając, że obawia się, że "wiele incydentów wciąż nie jest zgłaszanych, co zaniża statystyki".

Z kolei zastępczyni mera Londynu ds. policji Sophie Linden oświadczyła, że według jej wiedzy liczba incydentów wciąż znacząco przekracza poziom sprzed czerwcowego referendum.

APA