Zabicie Osamy bin Ladena to źródło satysfakcji dla Ameryki, ale także ważny dzień dla Polski - ocenił prezydent Bronisław Komorowski. "To przestroga dla wszystkich terrorystów spod różnych znaków i organizacji" - dodał.

Zabicie Osamy bin Ladena to źródło satysfakcji dla Ameryki, ale także ważny dzień dla Polski - ocenił w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski. Jak dodał, jest to ostrzeżenie, mówiące, że sprawiedliwość dosięgnie każdego, kto zagrozi ładowi światowemu.

Osama bin Laden, twórca sieci terrorystycznej Al-Kaida, został zabity podczas akcji sił amerykańskich 1 maja w Pakistanie.

To ważny dzień także dla Polski, warto abyśmy pamiętali, że jednym z celów koalicji antyterrorystycznej, która powstała 10 lat temu, a w której była także Polska, było ukaranie winnych zamachu na WTC w Nowym Yorku i inne obiekty w Stanach Zjednoczonych - powiedział dziennikarzom w Rzymie prezydent.

To także osobisty sukces prezydenta Baracka Obamy, źródło ogromnej satysfakcji dla Ameryki, ale to także przestroga dla wszystkich terrorystów spod różnych znaków i organizacji, które w dalszym ciągu stanowią zagrożenie - dodał Komorowski.

To jest ostrzeżenie, które mówi tyle, że nawet po 10 latach w końcu sprawiedliwość dosięga każdego, kto zagrozi ładowi światowemu, kto w imię swoich oszalałych celów dokonuje zbrodni w różnych miejscach świata - powiedział prezydent.

Dzisiaj sprawiedliwość sięgnęła bin Ladena, każdy terrorysta będzie o tym długo pamiętał - ocenił Komorowski.

Komorowski podkreślił też, że choć w terroryzmie często stosuje się wojenną zasadę odwetu, to jednak w Polsce nie mamy takich sygnałów, które by świadczyły o tym, że Polska jest w jakiś szczególny sposób zagrożona ewentualnym odwetem ze strony Al Kaidy.

Chyba nie ma powodów do jakichś szczególnych obaw, ale ostrożność nigdy nie zawadzi. Wiem o tym, że polskie służby zwiększają swoje zaangażowanie w monitorowanie sytuacji, obserwowanie. Ale nie sądzę, żebyśmy musieli w tej chwili wzajemnie się jakoś publicznie ostrzegać, no bo póki co, żadnych sygnałów świadczących o narastaniu zagrożeniu nie ma - powiedział prezydent.