Premier Donald Tusk weźmie udział w niedzielnych uroczystościach kanonizacyjnych papieża Jana Pawła II w Rzymie - poinformowała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Potwierdziła tym samym nieoficjalne informacje, do których w otoczeniu premiera dotarli reporterzy RMF FM. Szef rządu poleci do Włoch jutro. Oznacza to, że Polskę będą reprezentować w Rzymie cztery najważniejsze osoby w państwie.

Według wcześniejszych informacji, przedstawicielem Rady Ministrów na uroczystościach kanonizacyjnych miał być szef kancelarii premiera Jacek Cichocki. Kidawa-Błońska wyjaśniła, że Donald Tusk "początkowo rzeczywiście miał spędzić ten dzień w Polsce, ale jest taka możliwość, żeby był w Rzymie, chce tego także jego żona". Ten dzień jest wyjątkowy, taka sytuacja może się w historii nie zdarzyć, dlatego premier postanowił być wtedy w Rzymie, żeby ten dzień uczcić wyjątkowo - podkreśliła rzeczniczka rządu.

Decyzja Donalda Tuska oznacza, że do Watykanu polecą wszystkie najważniejsze osoby w państwie. W uroczystościach wezmą również udział prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Ewa Kopacz i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Kłopotem będzie brak wystarczającej liczby samolotów, które mogłyby przewieźć wszystkie te osoby. Do dyspozycji mamy tylko dwa rządowe embraery. Pierwszym jutro poleci prezydent Komorowski i jego współpracownicy oraz marszałek Senatu. Drugą maszyną poleci druga osoba w państwie, czyli marszałek Sejmu oraz grupa parlamentarzystów. Po katastrofie prezydenckiego tupolewa 10 kwietnia te osoby nie mogą latać razem.

W tej sytuacji brakuje jednak samolotu dla premiera i jego otoczenia. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów brała pod uwagę, że Donald Tusk poleci do Watykanu samolotem rejsowym. Jak poinformowała Kidawa-Błońska, ostatecznie skorzysta jednak z maszyny rządowej. Jeden z samolotów będzie musiał szybko wykonać drugi kurs.

W kraju mają pozostać jedynie wicepremierzy Elżbieta Bieńkowska i Janusz Piechociński.

Pojawi się także Benedykt XVI?

W sumie, jak poinformowały wczoraj służby prasowe Watykanu, na uroczystości kanonizacyjne przylecą do Rzymu 93 oficjalne delegacje, a wśród nich 24 głowy państw i około 30 premierów.

Msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka - i być może również z udziałem emerytowanego papieża Benedykta XVI - rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10. Jeszcze tego samego dnia po południu wierni będą mogli wejść do bazyliki Świętego Piotra i oddać hołd nowym świętym przy ich grobach.