Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła prezesa NIK Mariana Banasia na spotkanie. Jak przekazał szef CIS Andrzej Grzegrzółka, spotkanie zaplanowane jest na piątek na godzinę 11:30 w Sejmie. O spotkanie z marszałek Sejmu zabiegał sam Marian Banaś. "W związku ze środowymi bezprawnymi działaniami prokuratury i funkcjonariuszy CBA oczekuję niezwłocznego spotkania z marszałek Sejmu Elżbietą Witek" - poinformował szef NIK. Jak dodał, będzie bronił niezależności NIK "wszystkimi dostępnymi prawnie środkami".

Na spotkanie w Sejmie marszałek Elżbieta Witek zaprosiła prezesa Najwyższej Izby Kontroli oraz kierownictwo Izby. Spotkanie ma się odbyć w piątek o godzinie 11:30 - poinformował dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

Wczoraj na zlecenie prokuratury w Białymstoku, funkcjonariusze CBA przeprowadzili przeszukania w 20 miejscach na potrzeby śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia. Po południu CBA weszło także do siedziby NIK.

W związku z wczorajszymi bezprawnymi działaniami Prokuratury Regionalnej w Białymstoku oraz funkcjonariuszy CBA, jakie miały miejsce w siedzibie NIK, informuję państwa, że w tej sprawie oczekuję niezwłocznego spotkania z marszałek Sejmu panią Elżbietą Witek - poinformował dziennikarzy szef NIK.

Dodał przy tym, że jako prezes NIK "stanowczo sprzeciwia się naruszeniu konstytucyjnej zasady niezależności NIK". Niezależność NIK traktuję priorytetowo i będę jej bronić wszystkimi dostępnymi prawnie środkami - podkreślił Banaś.

Ostry list Mariana Banasia do Elżbiety Witek

Wczoraj Marian Banaś wysłał ostry w tonie list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Chodziło właśnie o działania CBA, które przeszukało mieszkania Mariana Banasia i jego rodziny oraz weszło z nakazem przeszukania do gabinetu szefa NIK. 

"Jestem zmuszony poinformować Panią Marszałek o naruszeniu prawa przez organy procesowe prowadzące postępowanie przygotowawcze. W dniu dzisiejszym funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (...) dokonali przeszukania mojego mieszkania, a także mieszkań, w których przebywały moja żona i córka, oraz pokoju hotelowego, w którym przebywał mój syn. Następnie podjęli próbę przeszukania gabinetu Prezesa Najwyższej Izby Kontroli mimo oświadczenia, że nie znajdują się tam żadne dokumenty wymienione w postanowieniu Prokuratora. Takie działanie organów ścigania jest bez precedensu, bowiem oznacza możliwość naruszenia niezależności konstytucyjnego, naczelnego organu kontroli państwowej" - pisze Marian Banaś i podkreśla: "Stanowczo sprzeciwiam się takim działaniom - zwłaszcza, że poinformowałem funkcjonariuszy CBA o treści opinii Biura Analiz Sejmowych (...), z której jednoznacznie wynika, iż wobec osoby, której przysługuje immunitet, nie wolno podejmować tego rodzaju czynności".

Pełną treść opinii Biura Analiz Sejmowych z lipca 2014 roku, o której pisze szef NIK, znajdziecie TUTAJ >>>>

Dalej Marian Banaś zwraca się do Elżbiety Witek "o podjęcie stosownych działań w tej sprawie".

CBA weszło do czterech mieszkań Mariana Banasia

Wczoraj rano Centralne Biuro Antykorupcyjne weszło do czterech mieszkań należących do Banasia i jego rodziny. Stało się tak na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która prowadzi śledztwo dot. oświadczeń majątkowych szefa NIK.

"Są prowadzone czynności związane ze śledztwem dot. składania fałszywych zeznań i uszczuplenia podatku od osób fizycznych" - informował w rozmowie z RMF FM zastępca prokuratora regionalnego Paweł Sawoń.

Według ustaleń dziennikarzy RMF FM, agenci CBA zabezpieczali dokumenty związane z kupnem i zbyciem nieruchomości należących do szefa NIK: chodziło m.in. o akty notarialne, faktury, umowy i wszelkie inne pisma, które dokumentowałby obrót nieruchomościami. Szukali również dokumentów bankowych.

Dzisiaj nad ranem agenci weszli do mieszkania syna prezesa NIK w Wyszkowie na Mazowszu. Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń potwierdził informacje RMF FM. Poinformował również, że to ostatnie z 20 wytypowanych miejsc, w których czynności CBA miały być przeprowadzone w minioną środę.

CBA w siedzibie NIK. Agenci nie zostali wpuszczeni do gabinetu Banasia

Co więcej, po południu agenci CBA pojawili się w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli z nakazem przeszukania m.in. gabinetu prezesa Izby - również na polecenie białostockiej prokuratury prowadzącej śledztwo dot. oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Początkowo nie zostali wpuszczeni do gabinetu prezesa.

"Prezes NIK uznał, że nie zostały spełnione konstytucyjne przesłanki. Prezes nadal objęty jest immunitetem, a poza tym pamiętajmy, że w gabinecie prezesa mogą być różnego rodzaju dokumenty objęte różnego rodzaju klauzulami" - wyjaśniał wówczas na gorąco w rozmowie z RMF FM rzecznik NIK Zbigniew Matwiej.

Po godzinie 17:00 dowiedzieliśmy się jednak, że mimo sprzeciwu przedstawicieli NIK i pod nieobecność Mariana Banasia agenci CBA weszli do jego gabinetu.

Pod koniec listopada, przypomnijmy, po kontroli oświadczeń majątkowych szefa NIK z lat 2015-19 CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przez Mariana Banasia przestępstwa.

Jak informowało wówczas Biuro: "W zawiadomieniu CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Mariana Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu".

W grudniu "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że Banaś nie potrafił wytłumaczyć agentom CBA, skąd w jego domu znalazło się 200 tysięcy złotych w gotówce. CBA zainteresować miało również m.in. nieuwzględnienie w oświadczeniu darowizny dla syna Banasia w wysokości niemal 2 mln złotych.

Co więcej - jak dowiedział się teraz reporter RMF FM Grzegorz Kwolek - pojawiły się nowe informacje dot. zakupu przez Mariana Banasia nieruchomości: chodzi o działkę w Małopolsce.