Jednym z najważniejszych punktów programu opozycji jest rozliczenie polityków ustępującego rządu. Przedstawiciele KO, Trzeciej Drogi i Lewicy podkreślają, że nie chodzi o zemstę, ale o rzetelną krytykę błędów popełnionych przez PiS. Jak na kwestię rozliczeń i postawienia niektórych polityków dotychczasowej władzy przed sądem lub Trybunałem Stanu zapatrują się Polacy? Wyniki sondażu przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" pokazują wyraźne podziały między zwolennikami obozu konserwatywnego i opozycji.

Ankietowanym zadano pytanie: "Czy opozycja powinna dążyć do postawienia przed sądem lub Trybunałem Stanu polityków PiS?"

Łączne wyniki badania pokazują, że Polacy są wyraźnie podzieleni w tej kwestii. Za rozliczeniem i osądzeniem polityków Prawa i Sprawiedliwości opowiada się blisko połowa respondentów (49,8 proc.). 12 proc. ankietowanych nie ma wykrystalizowanej opinii na ten temat. Pozostali uważają, że postawienie obecnie rządzących przed sądem jest złym pomysłem (38,2 proc.).

Wyciąganie wniosków dla całej populacji na podstawie tych wyników będzie jednak błędem. Badanie ujawnia natomiast wyraźny podział wśród polskich wyborców. Mówiąc wprost - zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości nie chcą, by politycy, z którymi sympatyzują, byli rozliczani przez aktualną opozycję (92 proc. wybrało odpowiedź "Zdecydowanie się nie zgadzam"). 

Odmiennego zdania są respondenci deklarujący sympatię do KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy. Ci ankietowani w 86 proc. zgadzają się z koncepcją postawienia dotychczas rządzących przed sądem lub Trybunałem Stanu.

W okresie przedwyborczym politycy opozycji wielokrotnie podkreślali konieczność rozliczenia Prawa i Sprawiedliwości. 

"Tych, którzy łamali zasady, reguły i naruszali Konstytucję, czeka kara, nie nowe stanowiska. To fundament nowego porządku" - napisał niedawno na platformie X przewodniczący PO Donald Tusk, wysyłając jasny sygnał, że koalicja, która - prawdopodobnie - utworzy nowy rząd, będzie dążyła też do politycznego i prawnego i rozliczenia swoich poprzedników.

Badanie przeprowadzono w dniach 10-12 listopada 2023 roku metodą mieszaną CATI/CAWI, na próbie 1000 osób.