Za uchwaleniem ustawy zezwalającej na przerywanie ciąży do 12. tygodnia opowiada się 50,4 proc. respondentów, 16,1 proc. jest za zorganizowaniem referendum ws. aborcji, a 20,8 proc. opowiada się za pozostawieniem obowiązujących obecnie przepisów. Tak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Jak pisze "Rzeczpospolita", zgodnie z najnowszym sondażem IBRiS, przeprowadzonym na zlecenie gazety, większość badanych chce zmian w regulacjach dotyczących przerywania ciąży.

W związku z tym, że do Sejmu trafiły projekty ustaw Lewicy i Koalicji Obywatelskiej zezwalające na przerywanie ciąży do 12. tygodnia, w sondażu zapytano, z którym z twierdzeń najbardziej się pan/i zgadza:

  • "projektowane zmiany powinny zostać przyjęte przez Sejm" - taką odpowiedź wybrało 50,4 proc. badanych;
  • "należy pozostawić obowiązujące obecnie przepisy" - 20,8 proc.;
  • "w sprawie aborcji powinno zostać zorganizowane referendum" - 16,1 proc.;
  • "nie wiem/trudno powiedzieć" - 12,7 proc.

"Za uchwaleniem ustawy dopuszczającej aborcję do 12. tygodnia życia płodu jest ponad 50 proc. badanych, za referendum - 16 proc." - wskazuje gazeta.

Jak pisze "Rz", w sprawie dostępu do aborcji zdecydowanie bardziej konserwatywni są mężczyźni. Opcję przyjęcia ustaw czekających w Sejmie wskazało 57 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn. Za referendum opowiada się 15 proc. kobiet i 17 proc. mężczyzn, a pozostanie przy obecnych przepisach popiera 15 proc. kobiet i 27 proc. mężczyzn.

Dziennik zauważa, że nastawienie do przerywania ciąży determinują też poglądy polityczne. Wśród zwolenników PiS 11 proc. chciałoby uchwalenia ustawy liberalizującej, 23 proc. opowiada się za referendum, 55 proc. - za obecnymi regulacjami, a 11 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

"Warto zauważyć, że w sumie w elektoracie PiS za zmianami opowiada się spora część badanych: to 34 proc. Z kolei głosujący na drugą partię prawicową, czyli Konfederację, mają poglądy znacznie bardziej zróżnicowane i w większości wskazują na potrzebę zmiany: 44 proc. opowiada się za nową ustawą, 28 proc. - za referendum, 16 proc. - za pozostawieniem stanu prawnego w obecnym kształcie, a 13 proc. nie ma zdania" - czytamy.

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono za pomocą badania CATI, 26-27 stycznia br. na 1070 grupie respondentów.