Dziś i jutro nad Polską wciąż mroźne powietrze. To efekt wyżu Kaspar. "Noc z soboty na niedzielę będzie najprawdopodobniej najmroźniejszą nocą zimy 2022 - 2023. Prawie w całym kraju słupki termometrów pokażą wartości dwucyfrowe" - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Bardzo mroźna noc. Niedziela nadal chłodna

Najgorsza będzie noc z soboty na niedzielę. Będzie najprawdopodobniej najmroźniejszą nocą zimy 2022 - 2023. Prawie w całym kraju słupki termometrów pokażą wartości dwucyfrowe  - podkreślił Walijewski.

Temperatura na Warmii i Mazurach spadnie do -20 st.C. Suwalszczyzna i Białostocczyzna to około -17, północ Mazowsza -15. W centrum przeważnie -17, -16 stopni, ale mogą się zdarzać takie sytuacje, że temperatura spadnie do -19 stopni, np. w Kozienicach. Na południu do -16, na zachodzie przeważnie do -7 do -11. Nad morzem od -7 do -5 stopni.

Jednak najzimniej będzie w obszarach podgórskich, tam nawet do -23 stopni- podkreślił Walijewski.

W niedzielę cały czas to chłodne powietrze będzie nad Polską - powiedział Walijewski. Temperatura wyniesie od -8 stopni na północnym wschodzie, w centrum -4, -3 stopnie, na południu od -8 do -4 stopnie, nad morzem -2. Bez groźnych zjawisk, bez opadów, będą się pojawiały przejaśnienia w południowej części kraju - zaznaczył i podkreślił, że niedziela i poniedziałek to będą ostatnie pogodowo nudne dni.

Jeszcze noc z niedzieli na poniedziałek będzie mroźna, ale nie tak mroźna jak ta z soboty na niedzielę. Dwucyfrowy mróz będzie jeszcze we wschodniej części kraju - podkreślił synoptyk. Temperatura spadnie do -19 stopni w części podgórskiej, przez -17 na Lubelszczyźnie, do -12 na przeważającej wschodniej połowie kraju. Natomiast na zachodzie: od -9 do -6.

Od poniedziałku - ocieplenie

W poniedziałek od zachodu będzie wkraczał ciepły front. Spowoduje, że już w poniedziałek będą tworzyły się opady marznącej mżawki. Na zachodzie będzie już temperatura dodatnia, około 3 stopni. W centrum jeszcze temperatura minusowe, na wschodzie -7 do -4. 

Natomiast w przyszłym tygodniu, według prognoz, to ciepło będzie się wlewało do Polski i we wtorek na zachodzie zobaczymy nawet 5 i 6 stopni, w centrum około 2 - 3 stopni, na wschodzie - na Suwalszczyźnie 1 stopień. W środę na zachodzie już 6-7 stopni, w centrum 4, na wschodzie 2. A czwartek i piątek na zachodzie nawet 10 stopni, w centrum 5, na wschodzie 2 stopnie.