Już po raz siódmy Fundacja „Festiwal Biegów” zaprasza biegaczy do Krynicy Zdroju. Trzydniowa impreza obejmuje konkurencje dla biegaczy ulicznych i górskich, początkujących i zaawansowanych, dorosłych i dzieci, całe rodziny. Jest także bieg pod patronatem RMF FM. Do wygrania żółty rower i radiowe gadżety! Ale na tym nie koniec atrakcji. Będą jeszcze spotkania z mistrzami sportu, warsztaty i seminaria biegowe, strefy gier i zabaw, koncerty gwiazd.

Krynicki Festiwal Biegowy to jedna z największych imprez biegowych w Polsce. W tym roku obejmuje ponad 30 konkurencji na dystansach od 300 metrów do 100 kilometrów, a łączna długość tras przekracza 300 kilometrów.

Najtrudniejsza konkurencja imprezy to Iron Run, czyli 9 biegów o łącznej długości 140 km, rozgrywanych w kilkugodzinnych odstępach przez wszystkie 3 dni imprezy. Tu, oprócz umiejętności czysto biegowych i wytrzymałościowych, uczestnicy wykazują się charakterem i wiedzą o bieganiu – żywieniu, regeneracji.

Wyzwaniem jest także stukilometrowy Bieg 7 Dolin, rozgrywany w randze Mistrzostw Polski w Ultramaratońskim Biegu Górskim. Trasa, prowadząca przez Rytro, Piwniczną Zdrój i Wierchomlę rzuca wyzwanie tym, którzy śmiało poczynają sobie na podbiegach i zbiegach. Start o 3:00 nad ranem, finisz do godz. 20:00 na krynickim deptaku, przy owacjach kibiców. "Na takie chwile czeka się cały rok" – przekonują uczestnicy krynickich zmagań.

Adepci biegów górskich mogą wybierać także spośród krótszych dystansów – od 2,6 km pionowej wspinaczki w Biegu na Jaworzynę Krynicką, przez 17-kilometrowy Runek Run i bieg górski 34 km, po ultramaraton 64 km, dedykowany tym zaprawionym w biegowych bojach.

Bieg pod patronatem RMF FM

Największą popularnością od lat cieszy się Życiowa Dziesiątka o Puchar Radia RMF FM - bieg na 10 km rozgrywany na opadającej na całej długości trasie z Krynicy do Muszyny. To tu padają najlepsze wyniki w kraju, to tu biegacze łamią swoje rekordy życiowe.

2000 uczestników, którzy pierwsi zapiszą się na listy startowe, otrzymają od nas termoaktywne żółte koszulki z logo RMF FM, dla każdego biegnącego przygotowaliśmy z kolei butelki wody. Oczywiście są także nagrody! Rowery dla zdobywców I miejsc wśród kobiet i mężczyzn. Dodatkowo osoby, które staną na podium, otrzymają od nas radiowe gadżety!


W programie Festiwalu Biegowego są też Koral Maraton z mekką biegaczy – podbiegiem na Romę, Konspol Półmaraton z nową i szybką trasą do Tylicza czy Krynicka Mila, w której biegacze gonią marzenia, czyli złamanie bariery 4 minut. Uczestnicy Festiwalu ponownie pobiegną też nocą (trasy 5 i 7 km), a z pomocą kijków, w formule nordic walking wejdą na Górę Parkową oraz szczyt Jaworzyny Krynickiej. Będą też doskonale się bawić w Biegu Przebierańców czy Biegu z Krawatem - tu liczy się przede wszystkim kreatywność, a nie szybkość.

Podczas siódmego Festiwalu Biegowego odbędą się tradycyjnie koncerty gwiazd polskiej estrady (Gooral, Mezo), Targi EXPO ze 150 wystawcami (jedne z największych targów sportowych w Polsce) oraz spotkania z mistrzami sportu i pasjonatami biegania w ramach Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze (m.in. Marcin Lewandowski, Jan Huruk, Michał Jeliński, Paweł i Katarzyna Zygmunt, Artur Kozłowski). Działać będzie też strefa dzieci z konkursami i nagrodami dla najmłodszych.

W Krynicy po raz trzeci rozstrzygnięte zostaną plebiscyty na Biegowe Wydarzenie i Dziennikarza Roku, a po raz drugi – na Biegową Książkę Roku. Kandydatów do nagród nominują i nagrody przyznają czytelnicy portalu biegowego www.FestiwalBiegow.pl.

Pula nagród to w sumie aż 450 000 złotych


Pula nagród tegorocznego Festiwalu Biegowego to aż 450 000 złotych, a nagrodą główną jest samochód osobowy, ufundowany przez Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów „Koral”. To kolejny wyróżnik imprezy, która na przestrzeni lat stała się sportowym świętem dla polskich - i nie tylko - biegaczy amatorów.

Na nieco ponad miesiąc przed startem lista zgłoszeń zawiera już ponad 10 000 osób z całej Polski i zagranicy. Dotychczasowy rekord frekwencji imprezy to 7 150 osób - wszystko wskazuje na to, że zostanie pobity.

7. Festiwal Biegowy odbędzie się w dniach 9-11 września. Gorąco zapraszam do Krynicy-Zdroju. Biegowych emocji i atrakcji nie zabraknie, każdy kto tu przyjedzie efektywnie spędzi czas podczas wielkiego biegowego święta - zaprasza Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, pomysłodawca Festiwalu Biegowego.

Organizatorem Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdroju jest Fundacja „Festiwal Biegów”

Więcej informacji: www.FestiwalBiegowy.pl