Pytanie: Jestem 4 lata po ostrym zapaleniu trzustki. Nawrotów nie było. Jakie badania kontrolne i jak często mam je robić? (Andrzej)
lek. Sławomir Krzemiński, specjalista gastroenterologii, Szpital im. J. Dietla w Krakowie:
Ostre zapalenie trzustki może mieć bardzo poważne powikłania. Są one najcięższe w ostrym okresie choroby. Może być wtedy procesem, który obejmie cały nasz organizm, w efekcie prowadząc nawet do śmierci.
Częściej pomimo, że wymaga pomocy lekarskiej, ostre zapalenie nie prowadzi do trwałych powikłań, czyli można całkowicie wyzdrowieć. Oczywiście ważny jest wiek zachorowania, schorzenia współistniejące, ale najważniejsze to świadomość najczęstszych przyczyn: tj. nadużywanie alkoholu, kamica pęcherzyka żółciowego.
Oprócz badań z zakresu podstawowych w tym morfologii, pomiaru glukozy i lipidogramu, zalecałbym usg jamy brzusznej, a przede wszystkim zdrowy styl życia. .