Trzy sztuki broni z okresu I i II wojny światowej trafiły do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Eksponaty znajdowały się w magazynie dowodów rzeczowych Komendy Stołecznej Policji. Zabezpieczana broń najczęściej jest likwidowana, ale egzemplarze posiadające wartość historyczną tym razem wzbogacą zbiory muzealne.

Chodzi o trzy pistolety: artyleryjski Parabellum z 1916 roku, będący na wyposażeniu armii niemieckiej, niemiecki pistolet Walther P38 z 1939 roku oraz rzadki egzemplarz broni Sauer&Sohn Suhl z 1941 roku, który był na wyposażeniu niemieckiej policji. Broń jest zachowana w doskonałym stanie, co znacznie podnosi jej wartość kolekcjonerską.

Wszystkie pistolety zabezpieczono podczas policyjnych operacji. Parabellum zostało zarekwirowane gangsterom, podczas zwalczania grup mafijnych w połowie lat 90. Ten oryginalny egzemplarz z czasów pierwszej wojny światowej był używany do przestępczych porachunków.

W ubiegłym roku do stołecznej policji trafiło ponad 3 tysiące sztuk broni, która została przekazana m.in. przez osoby, które dostały ją w spadku.

Krzysztof Zasada